אורי טלשיר
אורי טלשיר

אחרי המשחק השלישי בסדרת הגמר, בו נכנעה מכבי ראשל"צ בביתה לאס"א תל אביב והיתה על סף אובדן האליפות, מאמנה גלעד מאור נדרש לגייס את כל הידע המקצועי שצבר ותעצומות הנפש שהוא מכיל. "אחרי ההפסד הזה, כל העולם ירד עלי והעביר ביקורת", הוא אומר, "שמעתי דברים רעים כמו 'יפטרו אותו, יש מאמן שמחכה מעבר לכביש'".

בשישי שעבר, רגע לפני שיצא לאולם האוניברסיטה לקראת המשחק הרביעי, ניגשה אליו אשתו לימור, ראתה על פניו את המתח וציידה אותו במשפט החשוב מכולם: "תהיה גלעד מאור, זה שמטריף את השחקנים". הוא ציית, כמו כל בעל טוב, וזעזע את חניכיו האדישים. "דפקתי נאום בחדר ההלבשה", הוא מגלה, "אני לא זוכר את הקבוצה בטירוף כזה. בחימום, במקום לשבת בצד, עברתי בין השחקנים וחילקתי צ'פחות".

גלעד מאור, שלשום. "אלוהים נתן לי משימה, לחשוף את הכדוריד בכל הארץ" (תצלומים: ניר קידר)

שניות אחרי שניצח את אס"א וכפה משחק חמישי, חמק מכלי התקשורת ובספרינט מרשים יצא מהאולם. "זה היה שילוב של כמה גורמים", מנמק מאור, "אמי נפלה וספגה מכה בעין, וזה הטריד אותי. חוץ מזה, מיהרתי לסידורים לבר המצווה של בני. בגלל שהניצחון היה גדול, תיארתי לעצמי שהופעה בתקשורת תוביל לחגיגות וידעתי שאסור לנו לחגוג. הלקח שלמדתי בשנים האחרונות הוא לשדר לשחקנים שהסדרה נגמרת רק בשנייה האחרונה של המשחק החמישי. אנשים ניסו לסכם אותה בסוף המשחק השלישי, וגם אס"א נפלה למלכודת הזו. אנחנו אלופי המדינה, ומאוד כאב לי שבמשך כל הסדרה התעלמו מאתנו ודיברו רק על צד אחד".

אחרי כל כך הרבה תארים, עד כמה היה קשה להוביל את השחקנים לשיא נוסף?

"הבעיה היתה בראש, לא הגענו מספיק רעבים לסדרה. הידיעה על הכרטיס לליגת האלופות יצרה לחץ, ואס"א ניצלה זאת בצורה מושלמת. קפאנו בפתיחת שלושת המשחקים הראשונים, אבל חזרנו עם אנרגיות ותקפנו אותם בחמת זעם. זו היתה העונה הכי גדולה שלנו בגלל שלא היינו בכושר הכי טוב, בגלל שידוד המערכות ובגלל שאנחנו מתבגרים. אס"א קבוצה חדשה וטובה, אבל אנחנו מועדון שבונה שושלת תוך כדי ריצה, כמו משה רבנו, מועדון שהגיע אל הארץ המובטחת של ליגת האלופות עם הלשון בחוץ. עזבו אותנו שחקנים, אבל מכבי ראשל"צ ממשיכה לשלוט. זאת הגדולה שלנו".

מאור מרבה לדבר על התעלמות מכוונת מקבוצתו. הוא גם הראשון שיודה כי זו טקטיקה מחושבת היטב. "אמרתי שאנשים הספידו אותנו ואכלו את הכובע כי זה החזיק אותי בסדרה. אני חי ונהנה מזה. זה נותן לי דלק. אני מתכוון לאמן עוד שנים רבות ולא צריך להוכיח כלום לאף אחד, אבל מה שמחזיק אותי הוא הרצון להוכיח.

"מי שאין לו את הרצון הזה וחושב שהוא כבר עשה הכל, לא יכול להצליח. אני חיית משחק, חי כל דקה ממנו. אין לי תדמית של אדם צנוע, אבל אני לא חושב שאני שחצן. אני מצליחן. לא כולם אוהבים אדם שמצליח, שיש לו ביטחון עצמי ויודע לדבר, וזה בסדר. אוהבים את הפוליטיקאים ואת אלה שמפסידים ולא מתחרים על אליפויות, אבל אותי אי אפשר לשנות".

לפני סדרת הגמר היו קולות שהביעו אכזבה מכך שלא יהיה דרבי ראשל"צי, אבל תוך כדי הסדרה התפתחה יריבות מעניינת למדי.

"העוזר שלי, שחר הבר, אמר לי שבזכות הסדרה הזאת הרווחנו דבר חשוב - אם עד היום היינו מוכנים רק לסדרות גמר מול הפועל ראשל"צ, מעכשיו נהיה מוכנים גם לאס"א, כי למדנו לשנוא אותם מבחינה ספורטיבית. שתי האגודות ביחסים מאוד טובים וזה פגע בשחקנים שלי. לאס"א לא היה קשה, היא ראתה בנו אלופה שצריך להילחם בה. אנחנו ראינו בה קבוצה של חברים שמתחבקים איתם. תוך כדי הסדרה למדנו לשחק אגרסיבי, ובשני המשחקים האחרונים כבר התייחסנו אליהם כאויבים".

לא רק מאמצעי התקשורת ציפה מאור לקרדיט גדול יותר. גם הגישה של מאמן אס"א, אולג בוטנקו, אכזבה אותו. "הוא צריך ללמוד לפרגן קצת", טוען מאור, "במשך כל הסדרה לא שמעתי אותו אומר פעם אחת 'כל הכבוד לגלעד מאור'. אחרי המשחק השלישי חילקתי להם מחמאות ואמרתי מכל הלב שאס"א שיחקה מדהים. התגובה שלו היתה שהמחמאות שלי לא מעניינות אותו, אז שלשום הוא קיבל את המחמאות שלו".

דווקא המאמן בעל תואר ראשון במימון ובשיווק, שידוע כאשף בעבודה מול התקשורת, תפס מרחק לקראת הישורת האחרונה של העונה. "כל השנים אני מדבר, אבל בסדרה הזו כמעט לא ראו אותי. זו השנה הכי מקצועית שהיתה לי. בצד השני אמרו שיש מאפיה של שופטים בראשל"צ שתשפיע על השיפוט, אבל אני לא עשיתי ספינים, באתי לאמן את הקבוצה".

לבכות ולנצח

במהלך העונה עמד מאור בפני לא מעט מבחני אופי, עם הקבוצה ובחייו האישיים. בשלהי ינואר, אחרי תבוסה ב-11 הפרש בדרבי, צירף את הפסיכולוג נועם אייל לצוות המקצועי כדי לעורר את השחקנים, מהלך שלטענתו הפך את היוצרות. בתוך זמן קצר נאלץ להתמודד עם אירוע לב קשה שעברה אמו ("היא הזעיקה אותי לבית החולים ופתאום כל העולם נעצר"). אחרי שחזרה למוטב הרשה לעצמו להתפרק ולמרר בבכי כשזכה עם קבוצתו בגביע המדינה.

אחרי שלושה שבועות הגיע משבר נוסף, גם הוא סוחט דמעות. לקראת עוד סיום משחק דרבי, הוא נקלע לעימות עם אוהדי הפועל והורחק. "למדתי שלא צריך לחפש צדק, ושגם אם אני בטוח שאני בשליטה, לפעמים אפשר לאבד אותה. אני מתייחס לעצמי כבחור צעיר בן 43, אבל צריך לדאוג יותר לבריאות. ראיתי איך המשפחה שלי דאגה לי והבנתי שצריך לקחת הכל בפרופורציות. בדקה האחרונה במשחק החמישי הייתי אמור להיות האדם הכי לחוץ בעולם, אבל הייתי בפוקוס. לא קפצתי ולא השתוללתי".

את הטעימות לקראת בר המצווה דחה מאור למען המשחק החמישי, שהסתיים באליפות שישית בשבע עונות שלו בצהוב. למרות הצעות ממועדונים קטנים בחו"ל, חתם מאור - שחולם להוביל בעתיד מועדון צמרת אירופי - על חוזה לשלוש שנים נוספות בעיר היין. לקראת עונתו השמינית במועדון והשתתפות במוקדמות הצ'מפיונס, הוא יודע שהקאדר הקיים חייב לעבור מתיחת פנים. "יש לנו סגל מדהים שיכול להספיק בארץ, אבל כדי לעלות לליגת האלופות צריך ריענון", הוא מודה, "אם נרצה להצליח בשתי המסגרות נצטרך עוד ישראלי או שניים וזרים נוספים שישחקו רק באירופה, בגלל ההגבלה בליגה".

מתסכל אותך שאתה משקיע כל כך הרבה בענף שלא מעניין הרבה אנשים מחוץ לראשל"צ?

"לפעמים, אבל למדתי שכאשר עושים בחירה, הולכים איתה. הרבה פעמים ניגשים אלי אנשים מהכדורגל ואומרים 'הלוואי שהיית יכול לאמן את הקבוצה שלנו'. יכול להיות שהייתי מרוויח יותר, נוסע במכונית טובה יותר וגר בבית גדול יותר, אבל אני מאושר שאלוהים הביא אותי לכדוריד. לכל אחד בעולם הוא נתן משימה, והמשימה שלי היא לחשוף את הכדוריד בכל הארץ. במקום לחפש להיות בינוני בענף אחר, אני שמח שניתנה לי הזכות לאמן מועדון אדיר ולנסות להיות זה שיביא את הענף הקטן הזה לגדולה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ