אופניים: חשודים, עד שתוכח אשמתם

חשיפת "מדד החשד", בו נעזרת התאחדות האופניים העולמית לדרוג רוכבים לפי מידת הסבירות שנטלו חומרים אסורים, מעוררת סערה. חלק טוענים כי מדובר בהערכות לא מבוססות, אחרים זועמים על ההדלפה, וכולם יודעים שזו רק עוד פרשה שמשחירה את תדמית הענף

אמיר ענבר
אמיר ענבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר ענבר
אמיר ענבר

כבר שנים נדמה כי כל רוכבי האופניים מתויגים כחשודים. היקף בדיקות הסמים החיוביות אמנם נמוך, אך כל יוצא דופן יוצר גלים שפוגעים בכולם. כעת הכל משתנה. כולם עדיין חשודים, כמובן, אבל עתה ברור מי חשוד יותר ומי פחות.

מסוף השבוע מתחוללת סערה בעולם הרכיבה, לאחר שיומון הספורט "ל'אקיפ" חשף בפרוטרוט את "מדד החשד". המדובר במסמך שהיה בשימוש UCI, התאחדות האופניים העולמית, בטור דה פראנס שנערך ביולי אשתקד. במסגרתו הוצמד לכל אחד מ-198 הרוכבים ציון בין 1 ל-10, לפי מידת החשד כלפיו.

77 מהרוכבים זכו למדד 0 או 1, כלומר חשד מינימלי. שניים נחשבים לחשודים ביותר וקיבלו 10 - קרלוס בארדו הספרדי, שסיים במקום ה-41, וירוסלב פופוביץ' האוקראיני, שהסתפק במקום ה-85. רוכב אחד קיבל 9 - דניס מנצ'וב הרוסי, אלוף הג'ירו ד'איטליה לשעבר, שסיים שלישי בטור. בסופו של דבר, כזכור, נכשל רק רוכב אחד בבדיקת סמים במהלך הטור - האלוף אלברטו קונטאדור. המדד שלו היה 5.

דייויד מילאר רוכב בג'ירו. "הרשימה מוכיחה שהמודל בו משתמשים רחוק מלהיות מושלם" (תצלום: אי-אף-פי)

לשיטה, אם תהיתם, יש ביסוס מדעי. ב-UCI מחזיקים מידע על ה"דרכון הביולוגי" של כל רוכב, לפי תוצאות הבדיקות שהוא עובר במהלך העונה. יומיים לפני פתיחת הטור נערכו בדיקות נוספות ל-198 המשתתפים. כך ניתן לדעת לאיזה רוכב יש ערכים יציבים, ואצל מי קיימות תנודות בעייתיות.

ירידה ברמת ההמוגלובין, למשל, עשויה לרמוז על רוכב ששואב מדמו כדי להחזירו לגופו במהלך המירוץ באמצעות עירוי, ובכך לשפר את ביצועיו. מנגד, גם מחלה עשויה להשפיע על הנתונים. בסך הכל נמצאים 27 רוכבים במדד שנע בין 6 ל-10, המצביע לכאורה על ראיות נסיבתיות לשימוש בסמים. מדד 2 עד 5 נובע מנתונים יציבים, אך בעלי חריגות מחשידות.

"האם אני מסומם? תמיד", אמר פופוביץ' בתגובה ל"סייקלינג וויקלי", "אני מסומם באהבתי לרכיבה. לא, איני מסומם. אחרי מה שעברתי בשמונת החודשים האחרונים, דבר לא מטריד אותי". בנובמבר 2010 העיד פופוביץ' בחקירה הפדרלית נגד לאנס ארמסטרונג, שהיה עמיתו לקבוצת רדיושאק. כששב לאיטליה, חיפשה המשטרה בביתו כחלק מחקירת סמים.

רדיושאק, אגב, היתה הקבוצה בעלת מדד החשד הגבוה בטור. חיבור נתוני תשעת רוכביה במירוץ הגיע ל-40. קופידיס היתה הנקייה ביותר - 4 בלבד סך הכל. צרפת, על 35 רוכביה, היתה המדינה בעלת המדד הממוצע הטוב ביותר - 1.23 בלבד לרוכב, דבר שלטענת הצרפתים נובע מהיותם הלוחמים הגדולים ביותר בסמים. בראש המדד ניצבו אוקראינה (5.33), קזחסטן (5.33) ורוסיה (4.33).

בקרוב הסטיקר

במהלך הטור נעזרו אנשי המלחמה בסמים ברשימה כדי לסמן רוכבים מסוימים לשם בדיקות. לפי UCI, המסמך מהווה "הערכה לגבי הצורך לבדוק רוכב מסוים, ואינו מצדיקה חשד או גינוי. חשד אינו אשמה". נסו לומר זאת לרוכבים שגילו כי המדד שלהם בעייתי. נסו גם לומר זאת לרוכבים שהסתבכו בעבר בפרשות סמים, או ששמותיהם הוזכרו בעניין, ומתקשים להאמין שהדבר לא נלקח בחשבון בהכנת הרשימה. "ככל הידוע לי, הנתונים שלי לפני הטור היה דומים לתקופה הקודמת לרוב התחרויות. לפניהן יש לי תקופה של התחדדות ורמות הדם שלי גבוהות קצת יותר. זה מה שספורטאים עושים", אמר דייויד מילאר, שבאמצע העשור הקודם הושעה לשנתיים בגלל שימוש בחומר אסור, "אני מבין שקיבלתי מדד 4 בגלל עברי. הזריקות היחידות שקיבלתי הן מ-UCI, כך שזה די מטורף שאני 4. הרשימה מוכיחה שהמודל בו משתמשים רחוק מלהיות מושלם".

בחברת הניהול של בארדו איימו לנקוט צעדים משפטיים בגין הפגיעה בשמו, וטענו כי "הרשימה מבוססת לחלוטין על הערכות אישיות". "בארדו, שנראה כ'אויב הציבור מספר 1 עבור UCI', לא עבר בדיקה למען הדרכון הביולוגי מאז 2 באוקטובר 2010", טענו, "לפיכך אנחנו מאמינים שקיימת בעיית אמינות בארגון ובמערכת, לא ברוכבים".

לחלק מטענותיהם יש סימוכין בדו"ח שפרסמה לאחר הטור הסוכנות העולמית למלחמה בסמים. לדברי אנשיה, שעקבו אחר הבדיקות במירוץ, לא נעשה שימוש מספק במידע הקיים כדי לסמן ולבדוק רוכבים חשודים. ב-UCI, מנגד, טוענים כי עצם קיום הרשימה מדגים את נחישותם להיאבק בסמים. "מטרתנו מעולם לא היתה לייצר רשימת חשודים, אלא לספק לעצמנו את הכלי האפקטיבי ביותר לניצול מקסימלי של משאבים ולוודא שגישתנו יעילה", אמר הנשיא פט מקווייד. הוא מצר רק על דבר אחד, עצם הדלפת המסמך, ומבטיח לפתוח בחקירה למציאת האשם.

בעוד חלק מהרוכבים מתלוננים רק על הדלפת המדד ונכונות "ל'אקיפ" לפרסמו - "אם בעיתון חושבים שהם עוזרים לספורט שלנו, הם טועים", אמר מילאר - אחרים זועמים על עצם קיומו. "אני בעד לכידת רמאים, אבל מותח את הגבול בדבר שעשוי להתבסס על נתון הפכפך אחד", אמר הרוכב רובי מקיואן. מארק קאבנדיש כתב בטוויטר: "אז עכשיו כולם חשודים, השאלה היא עד כמה" (ההדגשה במקור).

תחושה אחת משותפת כמעט לכולם - זעם על UCI. "דבר כזה גורם לנו להיראות כמו חובבנים", אמר שון ייטס, המנהל המקצועי של קבוצת סקיי, שראה את המוניטין של חלק מרוכביו מוכתמים עקב מדד בינוני. "ראשי הענף יכולים לעשות מה שהם רוצים ואיננו מסוגלים לעשות דבר", הוסיף פופוביץ'. סדריק ואסר, נשיא איגוד הרוכבים לשעבר, ניבא: "אני מניח שבשנה הבאה יציינו את רמת הסיכון של כל רוכב עם מדבקה על האופניים - 'אושר על ידי UCI'".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ