רולאן גארוס: החיים ללא האחיות וויליאמס

לראשונה מאז 2003 ייערך גראנד סלאם ללא אף אחת מהאחיות וויליאמס, במה שעומד להפוך לדבר שגרתי. בלעדיהן, על התארים שלהן והאישיות הגדולה מהחיים, ייאלץ סבב הנשים להמציא את עצמו מחדש. פשוט זה לא יהיה

אמיר ענבר
אמיר ענבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אמיר ענבר
אמיר ענבר

בשנת 2001, לבקשת רשת CBS, הועבר גמר הנשים באליפות ארצות הברית לשעה מאוחרת, כדי להתאים לצפיית השיא בטלוויזיה. היתה זו הפעם הראשונה שהאחיות וויליאמס נפגשו בגמר גראנד סלאם, והמהלך הצליח. המשחק הפך למשדר הכי נצפה בארצות הברית באותו ערב ומשך קרוב ל-23 מיליון צופים, יותר ממשחק פוטבול מכללות ששודר במקביל.

לפני שנתיים הועבר הגמר בין קים קלייסטרס לקרולין ווז'ניאקי ב-ESPN2, ערוץ נישה. צפו בו 1.8 מיליון איש בלבד.

מדובר אמנם בשוק האמריקאי, אך איש לא יטען שהשפעתן של ונוס וסרינה וויליאמס הוגבלה לתחומי ארצות הברית. הרי דווקא האמריקאים מתקשים עתה לייצר שחקניות איכותיות, בזמן שבעשור האחרון חווה טניס הנשים העולמי תנופה גדולה ושינוי משמעותי, שבראשם עמדו שתי האחיות. היו שהתבדחו כי ראשי התיבות של WTA, איגוד הטניס לנשים, הם בעצם Williams Tennis Association (איגוד הטניס של וויליאמס). בין אם אוהבים אותן או שונאים אותן, את האישיות ואת סגנון המשחק העוצמתי, קשה להיות אדישים כלפיהן. אלא שזו בדיוק תהיה הגישה ברולאן גארוס. ככה זה כשאינן שם.

בצרפת ינסו להסתדר בלעדיהן. סרינה (מימין) ו-ונוס וויליאמס (תצלום: AP)

סרינה לא שיחקה מאז זכייתה בווימבלדון בחודש יולי, בעקבות פציעה ברגל ותסחיף ריאתי. ונוס נעדרת מאז שפציעה בירך הובילה לפרישתה מאליפות אוסטרליה בינואר אחרי משחקון בודד בסיבוב השלישי. לראשונה מאז 2003 יתקיים טורניר גראנד סלאם ללא אף אחת מהאחיות. בהתחשב בגיליהן - ונוס בת 31 בחודש הבא, סרינה תחגוג 30 בספטמבר - ברור שבקרוב זו תהיה הנורמה. והיא מטרידה.

"ללא ונוס וסרינה, ויחד עם פרישתה של הנין, איבדנו שלוש מהספורטאיות הכי קשוחות מנטלית", אומרת הפרשנית מרי קרילו, "הן חיות למען הבמה הגדולה, הרגע הגדול. זה מה שיחסר לי, הדומיננטיות המנטלית על המגרש. גם כשאינן במיטבן, הן מוצאות דרך לנצח. נראה שאנו די רחוקות ממציאת האלופות הגדולות הבאות".

ווז'ניאקי מתקשה למצוא את הנוסחה לזכייה בגראנד סלאם, קלייסטרס מסוגלת לפרוש בכל רגע. איש לא סבור שפריחתן של זבונרבה, סקיאבונה, סטוסור או נא לי חשפה שחקניות-על. שראפובה המתאוששת אינה מסוגלת לחפות על היעלמותן של הוויליאמסיות, על 20 תארי הגראנד סלאם בהן זכו והאישיות הגדולה מהחיים. מה לעשות, ההתפרצות של סרינה על הקוונית בפלאשינג מדו לפני שנתיים נמצאת בצמרת האירועים הנזכרים מטורנירי הגראנד סלאם בעשור האחרון. סבב הנשים לא שיווק אותן, הן שיווקו את הסבב.

חופרים בביוגרפיות

כעת ייאלצו כולם לעבוד קשה יותר. ג'ון מקנרו אומר כי על האיגוד לחשוף לעולם את שחקניותיו כבני אדם. "אנשים צריכים להיות מסוגלים לחוש קירבה אליהן ברמה מסוימת, זה דבר שאיבדנו לאורך הזמן", אמר כוכב העבר. ג'יימי ריינולדס, סגן נשיא ESPN להפקת אירועים, מספר כי ברשת עושים זאת תוך שילוב פרטים ביוגרפיים לגבי הטניסאיות לצד שידור דעתני וערני. "אנו חופרים עמוק כדי להפוך אותן למעניינות, פרואקטיביות, מבדרות", אמר ל"וושינגטון פוסט", "ולנסות לכוון את הקהל להעריך את הטניסאיות המשתפרות". בהצלחה עם סקיאבונה.

האם מאחורי המגבת מסתתרת הכוכבת הגדולה הבאה, או רק ורה זבונרבה? (תצלום: רויטרס)

לא הכל גרוע, כמובן. גם ללא האחיות, אליפות ה-WTA האחרונה באוקטובר גררה התעניינות טלוויזיונית גבוהה ב-20% בהשוואה ל-2009, אז נפגשו ונוס וסרינה בגמר הטורניר. הדבר כנראה היווה רק תגובה טבעית לכך שמספר המדינות שיוצגו באליפות עלה מחמש לשבע, אך סטייסי אלסטר, מנכ"לית WTA, טוענת: "יש לי ביטחון אדיר במוצר ובעומק הספורטאיות שיש לנו".

"מסיבה כלשהי, כשטורניר אינו כולל את האחיות וויליאמס, כולם אומרים שהתחרות פחות מעניינת", אמרה שחקנית העבר אנסטסיה מיסקינה, "לדעתי זה לא כך. יש שמות חדשים. הן משחקות טניס מעניין וצריך להתרגל אליהן".

ההסתגלות לא תהיה קלה. מאז ערכה סרינה את הופעת הבכורה בגראנד סלאם ב-1998, כמעט לא התקיים טורניר גדול בלי לפחות אחת מהאחיות. מאז 1999 הסתיימו רק שתי עונות מבלי שמשפחת וויליאמס תצרף תואר גראנד סלאם לאוסף. יריבות צצו ועזבו, האחיות עצמן נעלמו לתקופות ארוכות ולעתים התרכזו באהבות אחרות, כמו אופנה. הן תמיד ידעו לחזור. "איתן", הודתה אלנה דמנטייבה, שפרשה לאחרונה, "זה ממש מעניין ומאתגר לשאר השחקניות".

כעת זהו אתגר מסוג אחר. "כשוונוס וסרינה בחוץ, אחרות יכולות להתבלט", ציין פטריק מקנרו, קפטן נבחרת הדייויס האמריקאית, "כשהן בסביבה, הן מאפילות על כולן, ובצדק". האם תימצא דמות חדשה שתאפיל על כולן? קלייסטרס משוכנעת שכן: "זה מה שנפלא בספורט. בזמן שאנו מדברים, יש שחקניות שמתאמנות וחיות טניס, שאולי יגיעו למעמדן של ונוס וסרינה. אנחנו רק לא יודעים את זה עדיין".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ