אגרוף גרמני: פיצוץ תוצרת חוץ

מיטב המתאגרפים נוהרים לשם, האולמות מלאים ורשתות הטלוויזיה חוגגות רייטינג אדיר. אחרי עשורים רבים של שפל הפך האיגרוף לענף מיינסטרים בגרמניה. אלא שזה לא אומר דבר לגבי האיגרוף הגרמני

אמיר ענבר
אמיר ענבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר ענבר
אמיר ענבר

קרב על אליפות העולם של WBO במשקל קל-כבד | קלוורלי - בריימר

דני וויליאמס הסתער על קונסטנטין אייריך בסדרת מהלומות. הגרמני נראה כמי שעומד ליפול לקרשים, אך דקה ו-40 שניות לתום הסיבוב השישי נשמע לפתע הפעמון שמכריז על סיומו. בעוד השדרים מביעים תדהמה, ניגשו המתאגרפים לשבת בפינותיהם, כלל אינם מודעים לחריגה. מאוחר יותר התברר כי האדם שצלצל בפעמון נקלט בעדשת המצלמה - היה זה אמרגנו של אייריך, אחמט אונר, שהציל אותו מהפסד ראשון בקריירה, לפחות זמנית. בסיבוב הבא, הסיפור נגמר בנוק-אאוט טכני.

הקרב הזה, שנערך לפני שלוש שנים בספרד, מספק הצצה לפן אחד במציאות של האיגרוף הגרמני. אונר אינו דמות קיקיונית שנעלמה מהנוף. הוא בעל החברה הגרמנית "ארינה בוקס", ולפני חודשיים היה מעורב בארגון הקרב בין קליינט אחר שלו, אדלייניאר סוליס, לוויטלי קליצ'קו, אלוף העולם במשקל כבד.

יורגן בריימר (מימין) חוטף. בין המתאגרפים הגרמנים אין כוכב אמיתי (תצלום: גטי אימג'ס)

הפן האחר הוא אופטימי הרבה יותר. אונר הוא רק גורם אחד בתעשיה מתרחבת ומצליחה. כאשר מדברים על היחלשותה של ארצות הברית כשחקנית בזירת האיגרוף העולמית, מיד מופנים המבטים לעבר גרמניה, המעצמה החדשה. בקרבות שנערכים במדינה מופיעים מתאגרפים זרים בכירים, אולמות מתמלאים ורשתות הטלוויזיה חוגגות. "רק כדורגל ופורמולה 1 זוכים לרייטינג גבוה יותר", סיפר מפיק בכיר בערוץ RTL.

עד לפני שני עשורים, האיגרוף הגרמני כמעט לא היה קיים. מימיו של מקס שמלינג בוודאי לא נותר דבר. נפילת חומת ברלין איפשרה למתאגרפים איכותיים ממזרח גרמניה כמו הנרי מאסקה ואקסל שולץ להפוך למקצוענים ולהתמודד על תארים עולמיים, והגבירה את העניין במדינה המאוחדת.

כמו תמיד, היה מי שניצל את ההזדמנות. 18 מיליון גרמנים, קרוב לרבע מהאוכלוסיה, חזו ב-1995 בקרב בין שולץ לפרנסואה בוטה, וערוצי הטלוויזיה הסתערו. הם חתמו על הסכמים עם חברות אמרגנות כמו "סאורלנד איוונט" ו"יוניברסאם בוקס", שהחלו לייבא מתאגרפים איכותיים ממזרח אירופה. מאז, העסק פורח. לפי פרסומים, "יוניברסאם" מקבלת 28 מיליון דולר מערוץ ZDF עבור 12 ערבי קרבות בשנה.

שיפוט ביתי

מבין המתאגרפים המחויבים לשוק הגרמני, הדמויות הבולטות ביותר הם האחים קליצ'קו. שני האוקראינים מחזיקים ביניהם בשלוש מחגורות אלוף העולם במשקל כבד ולחברה בבעלותם, K2, יש חוזה בלעדיות עם RTL. לכבוש את ארצות הברית? ספק אם יזכו לאהדה רבה במדינה שמחפשת כריזמה ומבכה את היחלשותה בענף. בגרמניה הם נהנים מקירבה יחסית למולדת ומפופולריות רבה. קרבותיהם יכולים להביא עשרות אלפים לאיצטדיונים ומושכים כ-11 מיליון צופי טלוויזיה. קרב של ויטלי דורג שני ברשימת אירועי הספורט הנצפים בגרמניה ב-2009, אחרי משחק של נבחרת הכדורגל.

רוסלאן צ'גאייב האוזבקי ניסה את מזלו באמריקה לפני כעשור, כמעט לא התחרה, עבר לגרמניה והפך לאלוף עולם. יש גם את ניקולאי ואלוייב ואלכסנדר פובטקין הרוסים, או ארתור אייברהם הארמני. גם מתאגרפים מוכרים פחות יכולים לקבל מיליון יורו לקרב, והרייטינג מובטח. איגרוף הפך לענף מיינסטרים בגרמניה, גם בגלל שהקרבות משודרים בערוצים פתוחים במקום בשיטת שלם וצפה.

אז האיגרוף חזק בגרמניה, אלא שזה לא אומר דבר לגבי האיגרוף הגרמני. שישה תארי אלוף עולם במשקלים השונים נמצאים בידי גרמנים, אך ביניהם אין כוכב אמיתי. "איגרוף בגרמניה הוא דבר פשוט מאוד. הכל טוב, כל עוד יש לך מתאגרפים גרמנים בעלי פוטנציאל של אלופים. הבעיה שיש מעט מאוד מתאגרפים בעלי כישרון וכריזמה להפוך לכוכבים", אומר מיודענו אונר.

מעבר לכך, הכסף המוענק לחובבנים צעירים נמוך, ואחרים מתקדמים למקצוענות מהר מדי למען ההכנסות ונכשלים. "אין לנו בסיס טוב כרגע", אמר ג'יאני קוסטה, כתב איגרוף מקומי. האגן דורינג, מנהל הספורט של "סאורלנד איוונט", הסביר: "לרוב המתאגרפים יש עבודה מיום שני עד שישי, והאיגרוף מהווה רק הכנסה נוספת".

מעבר לכך, בעיני העולם, המתאגרפים הקיימים מפוקפקים. בענף כבר הפסיקו למנות את מספר הקרבות בגרמניה שהסתיימו לתדהמת הצופים בהחלטת שופטים לטובת המתאגרף המארח, גרמני או "מתאזרח" כמו הקליצ'קואים. סוון אוטקה, אלוף העולם לשעבר במשקל סופר-בינוני, נחשב כמי שעשה קריירה שלמה על גבי השופטים. יש אומרים כי בגרמניה לא תנצח, אלא אם תפיל את היריב לקרשים.

ראס אנבר, פרשן קנדי, נדהם לראות לפני מספר שנים את אריק לוקאס מפסיד למרקוס בייר בהחלטת שופטים. "זה נראה מאוד מכוון ויש סוג של שחיתות", הצהיר, "אני בספק אם אי פעם החליף תואר עולמי ידיים כשהטוען לכתר משגר כל כך מעט אגרופים. יש מקומות בהם אי אפשר לנצח".

יהיה מעניין לחזות בשבת ביורגן בריימר, אלוף העולם במשקל קל-כבד ש-35 מ-36 ניצחונותיו הושגו בגרמניה, פוגש את ניית'ן קלוורלי דווקא בלונדון.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ