ברצלונה אלופת אירופה: אלופת כל האלופות

בניגוד לגמר הקודם בין הקבוצות, מנצ'סטר יונייטד נראתה הפעם כמו יריבה. אלא שברצלונה הוכיחה כי מקומה בהיסטוריה נצחי ובעל משקל עצום, עם ניצחון 1-3 ושליטה מוחצת ועילאית ברוב הדקות. מעטים האנשים שיסרבו להצדיע לזוכה ולמסי בראשה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

זה היה חייב להיות וומבלי. האתר המקודש בהיסטוריה של ברצלונה, שם זכה יוהאן קרויף בגביע האירופי הראשון של המועדון, הפך למקום בו קבע הדור הנוכחי של ברסה את מקומו בתולדות הכדורגל העולמי. זו היתה תצוגה של כדורגל עילאי מענג, עליה ניצח שחקן ענק בשיאו ואולי השיא עוד לפנינו. לפני 11 שנה התדפקו על דלת הבית ברחוב אסטדו איסראל (מדינת ישראל) 525 ברוסריו שני סוכני שחקנים. המסע שבסיומו הגיע לאונל מסי, ילד קטן שסבל מהפרעה גנטית שהגבילה את גדילתו, לפסגת עולם הכדורגל. אתמול סיפק מסי, אם מישהו עוד פיקפק בכך, הוכחה לגדולתו.

שעות לפני המשחק, כבר החלה הנהירה לאיצטדיון. האוהדים מילאו את השדרה המוליכה לוומבלי, הצטלמו על רקע הקשת וחסרי המזל שניצבו על שלטי קרטון והתחננו לכרטיס.

מסי מהתל בקאריק (מימין) ובפרדיננד, אתמול בוומבלי. למטה: שחקני יונייטד מעכלים (תצלומים: אי-אף-פי ורויטרס)

מתחת לגשר המוליך ליציעים ניצבה חבורת צעירים ישראלים מתוחים לקראת הרגע הגורלי של הערב. הארבעה החלו במשחק אבן-נייר-ומספריים, בסיומו ניחמו שניים את השניים האחרים. לארבעה היו שני כרטיסים שנקנו במחיר מציאה של 600 ליש"ט כל אחד, והטורניר קבע מי ליציעים ומי לפאב. ילד ישראלי מתולתל זכה לתשומת לב של הקהל - "פאביו, רפאל", קראו לעברו אוהדי מנצ'סטר יונייטד והצטלמו אתו בין דגלי שתי הקבוצות, אנגליה, קטלוניה, מקסיקו, הונדורס, ברזיל וכל מדינה אחרת שזכתה לנציגות באירוע הבינלאומי.

יונייטד לוחצת

יונייטד פתחה את המשחק באגרסיביות ובלחץ בחצי המגרש של ברסה, בדיוק כמו בגמר ברומא בין שתי הקבוצות לפני שנתיים. עשר הדקות הראשונות היו בשליטתה, גם אם האלופה האנגלית לא הגיעה למצבים של ממש. כמו ברומא, ברסה השתחררה מהלחץ האינטנסיבי אחרי כעשר דקות והקישור שלה החל לנהל את המתרחש.

בדקה ה-27 התקדם צ'אבי ממרכז המגרש לעבר רחבת יונייטד. מול ארבעה מגנים הוא שלח מסירה אלכסונית טיפוסית ומצא את פדרו, שבבעיטה שטוחה לפינה הימנית הכניע את ואן דר סאר. הפשטות והאלגנטיות, הקלות הסטנדרטית כמעט בה הבקיעה את השער, הזכירו את היעילות שבה הכניעה ברסה את יריבתה במפגש הקודם ביניהן. הקהל הקטלוני החל בחגיגות שיותר מנימה של ביטחון עצמי התגנבה אליהן.

ברומא התפוררה יונייטד אחרי השער הראשון. בוומבלי היא באה מוכנה לקרב, למרות השליטה של יריבתה. בדקה ה-34 זכתה ברסה בהוצאת חוץ בחלק המגרש שלה וגילתה את שחקני יונייטד לוחצים על שטחה. הקטלונים איבדו את הכדור, רוני פרץ באגף ימין ומסר לגיגס שהיה במרכז הרחבה. גיגס, מוקף בהגנת ברסה, מצא את השטח הפנוי, אליו הגיע רוני שבבעיטה מרהיבה לפינה הגבוהה קבע שוויון.

השאגה שעלתה מהצד המערבי של וומבלי, היתה לא רק בשל השער. יונייטד הצליחה לחזור, לפגוע בדומיננטיות של ברסה וגם להוכיח לעצמה שניתן לעשות זאת. המחצית הסתיימה בשוויון שערים וגם באיזון של יחסי הכוחות. יונייטד הצליחה להוריד את המועקה הפסיכולוגית של רומא ולעלות למחצית השנייה עם תקוות וללא רגשי נחיתות, למרות השליטה של בארסה בהחזקת כדור - 66% במחצית הראשונה.

יונייטד נכנעת

המחצית השנייה נפתחה כשהשחקנים זוכים למצרך נדיר - מרחבים. רוני ומסצ'ראנו פרצו לאורך כל המגרש ודני אלבס הגיע למצב בעיטה מול ואן דר סאר, שעצר. בדקה ה-54 עלה הריפיון בהגנת יונייטד בשער ממנו הזהירו כל הפרשנים. מסי התקדם כ-20 מטר מהשער ובעט כדור חזק למרכז השער. ואן דר סאר, במשחקו האחרון, שתי דקות בלבד אחרי ההצלה המצוינת, נכנע לבעיטה הפשוטה.

איש קטן באיצטדיון ענק. מסי, אמש

זה היה האות לתצוגה המסחררת של ברסה. מסי, איש קטן באיצטדיון ענק, מילא אותו בנוכחותו, כישרונו וסגולותיו. הוא נע לאחור, משך את מרכז ההגנה החוצה, חדר לרחבה והטביע את חותמו על מה שיוכר כגמר של מסי, החתום על גדולת ברסה הנוכחית. בדקה ה-69 הוא זרע מהומה ברחבה, הכדור נהדף לווייה, שמ-16 מטר סובב פנימה.

יונייטד המשיכה להילחם באומץ, רוני ניסה כמעט לבדו להחזיר את הקבוצה למשחק, אבל זה היה הערב ששייך לברסה ולהיסטוריה.

וומבלי המחודש זכה למשחק הקלאסי הראשון שלו. פילוסופיית הכדורגל הקרויפית זכתה לאישור. היא לא רק יפה ומהנה, אלא גם יעילה ומביאה את התארים החשובים ביותר. זה היה ערב בו נעשה צדק היסטורי, עם קרויף, מיכלס ויורשיהם. כמו מסירה של צ'אבי, הגאונות היא בפשטות לכאורה, וההקפדה על הפרטים. קחו פילוסופיית כדורגל, גדלו שחקנים בהתאם אליה ואז, כפי שאוהדי ברסה צרחו באושר, שאר העולם, וגם ריאל מדריד, יצדיעו לאלופים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ