מכבי ת"א אלופת המדינה | דייויד בלאט: "החיבור המהיר הפתיע אותי"

גמר היורוליג, זכייה באליפות ובגביע, שינוי בגישה. אפילו דייויד בלאט לא חזה עונה כה מוצלחת בקיץ שעבר. "עברנו השנה תהליך שלוקח שנתיים. הפסדנו פה ושם, אבל לא היה ממש משבר. אני לא חושב שהיה דבר כזה בהיסטוריה של מכבי תל אביב", אומר המאמן

מעין אפרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעין אפרת

רק ביום חמישי מכבי תל אביב הניפה את צלחת האליפות, אבל דייויד בלאט כבר עסוק במטרה הבאה. המאמן נמצא ברוסיה, צופה בשחקנים אותם יאמן במדי הנבחרת הרוסית באליפות אירופה באוגוסט. המנוחה מענייני מכבי היא רק בונוס.

"יש לי שבוע להירגע ועוד שבועיים לחשוב", הוא אומר, "כרגע אני מנסה להשתחרר קצת מהעונה שהסתיימה, ואחר כך אני והצוות נתחיל לחשוב מה עושים לקראת העונה הבאה, איך צריך להתכונן ומה יהיו הבעיות".

דייויד פדרמן, מבעלי המועדון, דיבר כל העונה על דרך. הוא רצה לשנות את הצורה בה התנהלה הקבוצה בשנים האחרונות, ומרגיש שהצליח. "זו באמת היתה עונה גדולה", אומר פדרמן, "אני לא זוכר שראיתי מקרה כמו בגמר היורוליג, שכל מי שפגש אותי חייך ואמר 'לא חשוב, היה נהדר'. זה שווה יותר מהכל". לטענתו, לבלאט יש מניות רבות בשינוי שחל בקבוצה. "יש לנו מאמן שיודע לטפל בשחקנים ולהתייחס אליהם, וזה עוזר מאוד".

בלאט. "זיהינו את האופי שרצינו לראות אצל השחקנים" (תצלום: ספי מגריזו)

בלאט מנסה להסביר את התהליך שעבר המועדון. "בקיץ היתה גישה שונה, הדרך שיצאנו אליה היתה אחרת", הוא אומר, "לאנשים היתה יותר פתיחות וסבלנות, ומוכנות לעבור תהליך. לשמחתנו דברים התחברו והצליחו". אלא שגם המאמן מודה שהסבלנות שלפעמים נדרשת להטעמת שינויים לא באמת עמדה למבחן העונה. "לא היה הרבה צורך באורך רוח כי לא כל כך הפסדנו, אז קשה לי להגיד אם היה שינוי בנושא הזה העונה. לא באמת עברנו משברים. הפסדנו פה ושם, אבל לא היה ממש משבר. אני לא חושב שהיה דבר כזה בהיסטוריה של מכבי".

גביע, אליפות וגמר פיינל-פור הם שלל נאה, אבל לא כזה שניתן לקחת אל העונה הבאה, שתתחיל עם ציפיות גבוהות. "הדבר שאקח אתי הלאה זה הנכונות של השחקנים לקבל את הדרך והשיטה. הם עשו זאת באופן עקבי, במשך כל העונה, עם מחויבות ותשוקה. המהירות שבה הכל התחבר הפתיעה אותי. עברנו השנה תהליך שבדרך כלל לוקח שנתיים. אני לא מודאג מכך שהרמנו את הציפיות".

מתברר שלבלאט יש דאגות מסוג אחר. "אני מודאג מכך שהרבה מהקרדיט נזקף לזכותי, כי שום דבר לא עשיתי לבד. אני עובד עם צוות נהדר, הנהלה נהדרת ושחקנים טובים. אני לא מרגיש שינוי מהקדנציה הקודמת שלי במכבי, שגם בה לא הייתי לבד. הפעם פשוט הכל התחבר יותר טוב".

במועדון בונים על החיבור הזה גם בעונה הבאה, ומתאמצים לשמור על רוב הסגל, להבדיל מהשנים האחרונות. "זו אחת המטרות העיקריות שלנו", מודה בלאט, "זיהינו את האופי שרצינו לראות אצל השחקנים שלנו. הם גם אוהבים להיות פה, וזה עוזר לנו לשמור עליהם. הצלחה זה עניין מורכב, וכימיה היא מרכיב חשוב במיצוי הפוטנציאל הקבוצתי. העונה היה לנו את זה".

באופן ספציפי יותר, בלאט מביע תקווה שצ'אק אידסון ישתכנע להישאר. "ברמה המקצועית לא צריך לשכנע אותו, הוא אוהב אותנו ואנחנו אותו", מסביר המאמן, "זה עניין של משא ומתן. הוא פשוט שחקן מבוקש".

מינהלת הליגה תקפה את התנהגות אוהדי מכבי ת"א, שהפגינו נגד הפיינל-פור וראשי המינהלת. "המינהלת מאוכזבת מהתנהלות בעלי המועדון ומביעה שאט נפש מהעובדה שראשיה הותקפו אישית", נכתב בהודעה, "אנו מביעים פליאה כי שמעון מזרחי, זוכה פרס ישראל, הנוהג להתלונן על קריאות גנאי כלפיו באולמות, לא פעל למנוע את ביזוי ראשי המינהלת". התגובה של מכבי לא איחרה להגיע. "לא היתה אלימות פיסית כלפי אנשי המינהלת", נכתב בהודעת המועדון, "מדובר באותם אוהדים שרכשו כרטיסים במיטב כספם. בלעדיהם ההיכל היה נראה שומם".

מכבי תל אביב: באים-הולכים

נשארים: טל בורשטיין, ליאור אליהו, סופוקליס שחורציאניטיס, ג'רמי פארגו, גיא פניני ודריק שארפ (עשוי לפרוש ולעבור לתפקיד אחר במועדון).

מתנדנדים: ריצ'רד הנדריקס, מילאן מצ'באן, דייויד בלו, דורון פרקינס וצ'אק אידסון.

מועמדים: שון ג'יימס, יותם הלפרין, מורן רוט ויוגב אוחיון.

עוזב: יניב גרין.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ