השבוע לפני 41 שנה: הפעם הראשונה של נבחרת ישראל

ההכנה כללה ביקור באדיס אבבה, תצוגות כובשות מול יריבות חלשות ומסע הצדעה יהודי במקסיקו. הפתיחה מול אורוגוואי הוכרעה במהירות, ומאז ישראל רק מייחלת להופיע במשחק הראשון של המונדיאל השני שלה

אריה ליבנת
טעם של פעם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אריה ליבנת
טעם של פעם

מקומי - השבוע לפני 41 שנה

2.6.70 לאחר שהשיג את הכרטיס לגביע העולם בדצמבר 69', ביקש מאמן נבחרת ישראל, עמנואל שפר, לשחרר את שחקניו ממשחקי הליגה. לאור המאורע, הסכימה ההתאחדות לכדורגל לקיים שני מחזורי ליגה באמצע השבוע ולדחות את משחקי הגביע לספטמבר. גם כך, שפר קיבל את שחקניו כמעט בכל שבוע ליומיים-שלושה של אימונים. "הנבחרת היתה אז מעל הכל", טוען השחקן דאז גיורא שפיגל.

במהלך השנה שקדמה להופעה הראשונה והיחידה של ישראל במונדיאל, יצאה הנבחרת למחנה אימונים אחד בלבד. אדיס אבבה נבחרה כמארחת, בשל גובהה (2,800 מטר), שעזר לדמות את התנאים במקסיקו המארחת. עם סיום הליגה, בתחילת חודש מאי, יצאה הנבחרת להרי קולורדו, מאותה סיבה. שפר הירבה להתלונן בפני העיתונות על הכושר הלקוי של חניכיו. "מצבנו רע", אמר אז, אבל השבוע הסביר כי זו היתה טקטיקה מחושבת היטב: "תמיד אומרים את זה. הם היו בכושר טוב, פשוט רציתי לדרבן אותם לעבוד".

בניגוד לנבחרות היריבות, שהתמודדו במשחקי ההכנה אחת מול האחרת, בחרה ישראל להתאמן מול קבוצות כוכבים למיניהן. אלה הניבו לא פחות מ-55 שערי זכות תוך פחות מחודש ושפר מסביר: "אתה חייב להתחיל ברמה נמוכה ואז להגיע לשיא". שפיגל, לעומתו, ריאלי. "לא היינו מקצוענים", אומר כוכב הנבחרת, "אי אפשר היה לצפות שנשחק נגד נבחרות אחרות".

ישראל בכל זאת עבדה קשה עם מאמן הכושר סא"ל עמוס בר חמא, וקיימה שלושה אימונים ביום (ב-06:00, ב-11:00 וב-17:00). שפר עדיין לא היה מרוצה: "עשינו התקדמות עצומה, אבל יש עדיין כמה שחקנים שלא מבינים את חשיבות גביע העולם. במקום לעבוד קשה, הם מדברים הרבה". שפיגל מעריך פחות את המאמץ שנעשה אז להכניס את השחקנים לכושר. "אני לא יכול להגיד שזה היה נהדר", הוא אומר.

סיבוב ניצחון מוקדם

ב-22 במאי, שבוע וחצי לפני פתיחת המשחקים, נחתה הנבחרת במקסיקו סיטי אל קבלת פנים מפתיעה. עשרות יהודים המתינו למשלחת עם דגלי ישראל וחילקו לשחקנים זרי פרחים ושקיות ממתקים. בעיתונות המקומית נכתב כי רק ברזיל זכתה לקבלת פנים דומה. כשהנבחרת הגיעה לטולוקה, מקום מושבה לאורך הטורניר, חיכו לה אלפים ברחובות. השחקנים ערכו מעין סיבוב ניצחון מול קהל גדול עוד טרם בעטו בעיטה אחת.

המשחק הראשון של ישראל נערך ביום השלישי של הטורניר באיצטדיון קוואטמוס שבעיר פואבלה. היריבה היתה אורוגוואי. המשחק נפתח בחצות שעון ישראל ושודר בשידור ישיר ברשת ב' ולמחרת בערב בשידור מוקלט בערוץ הראשון. ביציעים שרו "אל אל ישראל" ו"הבאנו שלום עליכם". שפיגל נזכר: "הרגשנו את האנשים, כי הם היו קרובים אלינו והזמינו אותנו לבתי כנסת. היו גם כמה עשרות שהגיעו מישראל".

ישראל פתחה טוב והיוותה יריב שקול, אבל האורוגוואים מיהרו להשתלט על המשחק. בדקה ה-23 חואן מרטין מוחיקה הגביה מימין ואילדו מאניירו היה ראשון לנגוח פנימה משישה מטר. 30 דקות אחר כך מוחיקה ניצל הדיפה של יצחק ויסוקר כדי לקבוע 2-0. שפר היה מאוכזב והביע את כעסו על היכולת של דוד פרימו, רחמים טלבי, דני רום ויצחק שום. "שיחקנו טוב", אומר שפר היום, מפויס יותר, "אורוגוואי פשוט היתה מצוינת".

שפיגל מחזק את מאמנו לשעבר: "לא היינו מוכנים מנטלית כי לא התמודדנו לפני כן עם נבחרת כזו. אורוגוואי היא לא שם גדול, אבל זה מטעה. הם שיחקו בצורה נוקשה מאוד ואחרי שספגנו נאלצנו לרדוף אחריהם, אבל לא היינו מספיק מסוכנים. גם לא היינו מוכנים לתנאים - היו לנו נעלי גומי פשוטות כי נעלי פקקים כאבו, הדשא היה חתוך קצר וכל הזמן החלקנו. הם היו גם יותר מקצוענים".

ישראל החזירה את הכבוד מול שוודיה (1-1) ומול הפיינליסטית איטליה (0-0), ומאז, במשך 41 שנה, עדיין מחכה לחזות במשחק הבא של ישראל במונדיאל. שפר בן ה-87, שראה ועדיין רואה הכל בכדורגל הישראלי, טוען: "לא היו כמו השחקנים של 70' מבחינת כישרון וגיבוש".

השבוע לפני 40 שנה | האישה שנתקעה במשוכת שחמורוב

28.5.71 שנה אחרי שקבעה את שיא העולם בקפיצה לרוחק (6.84 מטר), הגיעה היידי רוזנדהאל לישראל ביחד עם משלחת הנוער של בית הספר הגבוה בקלן, כדי להשתתף באליפות ישראל לנוער במכון וינגייט.

האתלטית המערב גרמנית קבעה את הישג השנה בעולם בקפיצה לרוחק (6.61 מטר), אבל בריצה ל-100 מטר הפסידה לאסתר רוט שחמורוב על חודה של עשירית שנייה - 11.7 לעומת 11.6 שניות. שחמורוב שיפרה בתוצאה זו שיא ישראלי בן שבע שנים של מרים סידרנסקי (12.16 שניות).

כעבור שבוע השתתפו השתיים בתחרות נוספת, במסגרת קרב רב. הפעם רוזנדהאל ניצחה ב-200 מטר (24.1 שניות) וכמובן ברוחק (6.40 מטר, לעומת 5.50 של שחמורוב). כעבור שנה, באולימפיאדת מינכן, זכתה רוזנדהאל במדליית זהב ברוחק (6.78 מטר) והיתה הרצה האחרונה ברביעיית השליחות של מערב גרמניה ב-4x100 מטר. אחרי שהובילה את המדינה שלה לזהב אולימפי ולניצחון על מזרח גרמניה, ההפסד ההוא לשחמורוב ודאי נשכח.

עולמי - השבוע לפני 29 שנה | אמיר ענבר

ברכות, אינך מקולל

30.5.82 15 הקפות לסיום אינדי 500, הוביל גורדון ג'ונקוק ב-11.5 שניות על ריק מירס, אבל מאותו רגע "הבטתי במראה בכל הקפה וראיתי את ריק מתקרב. חשבתי: 'הנה זה שוב קורה'".

מאז זכייתו הראשונה ב-1973, היה ג'ונקוק קרוב לניצחונות נוספים במירוץ היוקרתי, רק כדי לסבול מסדרת בעיות - תקר בצמיג, מיכל דלק מרוקן. "נראה היה שלא נועדתי להשלים 500 מייל". זה בדיוק מה שעבר בראשו בישורת לקראת ההקפה האחרונה, כשראה לצדו את רכבו של מירס, שמנסה לעקוף. "טוב, זה הסוף", שיחזר את מחשבתו באותו רגע.

זה לא היה. ג'ונקוק נכנס לפנייה ראשון ושמר על ההובלה לאורך כל ההקפה ה-200. במטרים האחרונים עשה מירס מאמץ אחרון. "ידעתי שזה לא יספיק, עשיתי זאת כדי שייראה כאילו היה לי סיכוי", הודה. ג'ונקוק ניצח בהפרש של 16 מאיות השנייה, הנמוך בתולדות אינדי 500.

השבוע לפני 84 שנה | כך נולד גביע ריידר

4.6.27 יוזמתו של סמואל ריידר, איש עסקים חובב גולף מבריטניה, קרמה עור וגידים כבר ב-1926, כשנבחרות גולף מארצות הברית ומבריטניה נפגשו. אבל הגביע עוד לא היה מוכן, האמריקאים לא היו כולם אמריקאים, ובספרי ההיסטוריה נרשם אותו מפגש כבלתי רשמי.

שנה אחר כך, זה כבר היה רשמי מאוד. אחרי שישה ימים של מסע באונייה, שמומן בחלקו על ידי קוראי מגזין גולף בריטי, הגיעה הנבחרת הבריטית לוורצ'סטר, מסצ'וסטס. התחרות כללה 12 משחקים - שמונה יחידים וארבעה זוגות - והם הוכרעו באופן חד צדדי למדי.

הקפטן האמריקאי, וולטר הייגן, ניצח בשני המשחקים שלו, הוביל את נבחרת ארצות הברית לניצחון 9.5-2.5 והפעם גם היה לו משהו להניף בסיום - את "גביע ריידר" הראשון; ראשון מיני רבים לאמריקאים, לפחות עד שנות ה-80'.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ