מוקדמות יורו 2012: מדיניות הדלת המסתובבת בנבחרת ישראל

בשנים האחרונות נדמה כי כל ישראלי שעובר לקבוצה בחו"ל מזומן אוטומטית לסגל הנבחרת. האם המונח "ליגיונר" מעביר בנו רעד ללא קשר לאיכות השחקן? "לא בטוח שכל מי שיוצא לקבוצת אמצע טבלה ומטה בבלגיה, משדרג את הנבחרת", טוען נג'ואן גרייב

דוד מרואני
משה הרוש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דוד מרואני
משה הרוש

דודו ביטון זומן פעמיים לנבחרת ישראל מאז עבר בינואר האחרון לשרלרואה. למרות שהוביל בביטחה את טבלת מלך השערים של ליגת העל בתום הסיבוב הראשון, כשחקן הפועל פתח תקוה, החלוץ בן ה-23 היה זקוק כנראה לטייטל "ליגיונר" כדי להצטרף לסגל של לואיס פרננדז.

14 ליגיונרים נמנים עם הסגל המורחב שזימן המאמן הצרפתי לקראת משחק מוקדמות היורו מול לטביה בשבת. רובם מגיעים מליגות בינוניות כמו בלגיה ופולין, אחרים מליגות שספק אם עולות ברמתן על המקבילה הישראלית, כמו קפריסין. כך או כך, נראה שהליגיונרים הישראלים מקבלים זימון אוטומטי לנבחרת עם עזיבתם לחו"ל, ללא קשר לשאלה האם רשמו שיפור מאז ברמה המקצועית או המנטלית.

מאור מליקסון, בעל רזומה של הופעה בודדת במדי הנבחרת, במשחק ידידות מול אורוגוואי, נקרא שוב לדגל לאחר שעזב את הפועל באר שבע לטובת ויסלה קרקוב הפולנית. "נזכרו להזמין אותו רק אחרי שהיו פרסומים לפיהם הוא מועמד לשחק בנבחרת פולין", אומר אביו ארמנד.

דודו ביטון (במרכז) במדי הנבחרת. "הכושר הגופני של מי שמשחק באירופה פשוט טוב יותר" (תצלום: ניר קידר)

לעומתו, משה סיני סבור כי הקשר זומן מכיוון שעבר שינוי משמעותי. "מליקסון נתן עונה טובה בבאר שבע", מסביר עוזרו לשעבר של דרור קשטן בנבחרת, "אבל בפולין הוא הבקיע שערים חשובים, כולל שער אליפות, גילה יכולת גבוהה וגם שדרג את עצמו מקצועית ופיסית. בגדול, אני לא חושב שצריכה להיות עדיפות אוטומטית לליגיונרים על פני מי שמשחק בארץ. וגם אם לליגיונר יש יתרון מסוים, באימונים הכל נמחק וההרכב נקבע אך ורק לפי היכולת במגרש".

לנבחרת דרך וינטרטור

יש מי שחולק על דעתו. קשר מ.ס. אשדוד, משה אוחיון, זומן בזמנו לנבחרת רק אחרי שיצא לווינטרטור מהליגה השווייצית השנייה. "באשדוד הייתי טוב ובכל זאת לא זומנתי לנבחרת", אמר אז אוחיון ל"ספורט הארץ", "אחד השיקולים שלי במעבר לחו"ל היה הרצון להגיע לנבחרת". גם כיום, כשהוא שוב באשדוד ובסיומה של עונה בה הבקיע 17 שערי ליגה מעמדת הקשר האחורי, הוא עומד מאחורי כל מלה.

"אם הייתי מציג את אותה יכולת בקבוצה גדולה כמו מכבי חיפה או הפועל תל אביב, או בקבוצה בחו"ל, אין לי ספק שהייתי מקבל זימון", טוען אוחיון, "אבל מאשדוד כנראה שזה יותר קשה. כששיחקתי בשווייץ הסתכלו עלי בצורה אחרת, כאילו ההתייחסות שלי לכדורגל היתה רצינית ומקצוענית יותר. מצד שני, אני מודה שחזרתי לארץ שחקן יותר טוב, עם הבנת משחק גבוהה יותר וביטחון גדול".

"הזימון לא צריך להיות אוטומטי", סבור יצחק שום, בעבר עוזר מאמן הנבחרת וכיום מאמן אלקי הקפריסאית, "גם אם השחקן משחק באופן סדיר בקבוצתו, מישהו מטעמו של המאמן צריך לעקוב אחריו, להתרשם מרמת המשחק ומהשיטה בה הוא משחק. בזמנו, למשל, טסתי לצפות מקרוב באיציק זוהר, ששיחק בקריסטל פאלאס, ועל בסיס מה שראיתי החלטנו לא לזמן אותו". פיני בלילי, כיום חלוץ בני יהודה, העביר שנים רבות בטורקיה - ליגה עדיפה על הישראלית לכל הדעות - אבל מעולם לא נחשב באנקר בסגל הנבחרת. "אף פעם לא היתה לי עדיפות על פני אחרים", נזכר החלוץ, "כששיחקתי בטורקיה, אף אחד מטעם הנבחרת בכלל לא בא לראות אותי".

שאלה של גיאוגרפיה

סברה רווחת היא שהליגיונרים מצויים בכושר גופני טוב מעמיתיהם המשחקים בישראל, ומבדקי כושר גופני שנערכו לאחרונה לביטון תומכים בטענה. מהשוואה בין מבדקי הכושר שערך לו מולי אפשטיין בדצמבר ולפני שבועיים, עולה כי החלוץ שדרג עצמו פיסית ביותר מ-50%. "הכושר הגופני של מי שמשחק באירופה פשוט טוב יותר", מסביר ביטון, "בבלגיה שמים דגש על כושר גופני, מה גם שבחו"ל הכדורגל הופך למרכז החיים שלך. יש פחות זמן לחברים ולבתי קפה, לרוב אתה לבד ומתעסק רק בכדורגל. בארץ, הכדורגל מעסיק אותך אולי 40% מהזמן".

ומה בנוגע לפן המנטלי? ביטון טוען שהקריירה שלו תפסה כיוון יותר מקצועי מאז המעבר לבלגיה, אבל ד"ר יוסי לוונטל, פסיכולוג ספורט, לא ממהר להתלהב. "ליגיונרים שמשחקים בקבוצות אמצע טבלה ומטה בליגות בינוניות לא צפויים להשתדרג ברמה המנטלית. גם אם לשחקן יהיה יותר ביטחון עצמי, בזכות העובדה שהוא נאבק עם שחקנים יותר טובים מאשר בליגה שלנו, לא מדובר בשינוי מנטלי משמעותי. שחקנים כמו דודו אוואט, יוסי בניון, ובעתיד גם אלמוג כהן ובירם כיאל, הם אלה שעוברים שינויים משמעותיים, הם אלה שמשפיעים וישפיעו על הנבחרת".

אם תשאלו את מנג'ר לוקרן, ווילי וורהוסט, יש מקרים בהם היציאה לאירופה יוצרת בעיה מנטלית או מנציחה כזו. עומר גולן, למשל, היה חבר קבוע בסגל הנבחרת בתקופה בה שיחק בקבוצה הבלגית, ומאמנו לשעבר סבור שזימונו האוטומטי של החלוץ, גם כאשר מיעט לשחק בקבוצתו, לא תרם לו. "צירפנו את גולן בגלל היכולת שלו בנבחרת", הוא נזכר, "אבל בבלגיה הוא לא הצליח להתרומם ולהשתפר מעבר ליכולתו בליגה הישראלית, לא בצד המנטלי ולא מבחינה מקצועית".

ואולי, בסופו של דבר, הכל שאלה של מידת הכישרון, או היעדרו. "בתקופה בה הייתי ליגיונר", נזכר נג'ואן גרייב, אקס אסטון וילה, "רוב הליגיונרים שיחקו באנגליה או בספרד, ברמות הכי גבוהות שיש. זה היה עולם אחר לגמרי ולכן גם שדרגנו את הנבחרת באופן משמעותי. כיום, לא בטוח שכל השחקנים שיוצאים לקבוצת אמצע טבלה ומטה בבלגיה, משדרגים את הנבחרת. בכל אופן, זה לא מורגש. כמו שהנבחרת נראית היום, לא לא נראה שהייצוא של השחקנים מוביל אותה לרמות גבוהות יותר".

לקראת המשחק | דקל קינן: "אין פערים גדולים"

נבחרת ישראל סיימה אתמול את מחנה האימונים באוסטריה ותמריא היום לריגה, שם תשחק בשבת (19:30) מול לטביה. אנשי הנבחרת היו מרוצים מההספק במחנה, אותו הגדירו כ"מוצלח מאוד", הן בתרומתו לכושר הגופני של השחקנים והן בגיבוש שנוצר.

מאמן הנבחרת, לואיס פרננדז, ממשיך להתמודד עם מכת פציעות. אחרי שהתברר כי מאור מליקסון לא יהיה כשיר, נודע כי גם עומר דמארי, שכמעט לא התאמן במחנה עקב מתיחה ברצועות הברך, ייעדר מהסגל. אלמוג כהן, שתוכנן לפתוח בהרכב, נפגע בקרסולו אתמול באימון ועדיין לא ברור אם יוכל לשחק. פרננדז תירגל באימון מספר הרכבים, ונראה כי רק מחר יגבש את ההרכב הסופי.

הנבחרת תקיים היום אימון באיצטדיון ארקידה, בו ייערך המשחק, ותערוך מחר את האימון המסכם. "מצפה לנו משחק לא פשוט, אבל אני מאמין שננצח", אמר אתמול הבלם דקל קינן, שצפוי לפתוח בהרכב, "אין פערים גדולים בין נבחרת לטביה לישראל. יש כאן אווירה מצוינת, ואנחנו רוצים שהיא תישאר כך גם אחרי המשחק". (משה בוקר)

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ