עוזי דן
עוזי דן

מאות אלפי בריטים התאכזבו כאשר פתחו את תיבות הדוא"ל שלהם בלילה בין שלישי לרביעי. בהודעות שקיבלו הוסבר כי עקב ביקוש גדול שעולה על ההיצע, תקוותיהם לרכוש כרטיסים לאירועים שונים במשחקים האולימפיים בלונדון לא נענו. הם לא קיבלו דבר.

היו כמובן גם מיילים אחרים, למאושרים שעלו בהגרלה וזכו בכרטיסים לאירועים שחפצו. המחירים סבירים, חלקם אפילו נמוכים, בוודאי כשמשווים לטירוף לקראת גמר ליגת האלופות, אלא שהבריטי הממוצע קיבל פחות משליש מהכרטיסים שהזמין.

גם מי שגילה כי קיבל משהו בזכות המייל שבישר על חיוב חשבונו, אינו יודע במה בדיוק זכה. האם במקום לא רע באיצטדיון האולימפי לגמר ריצת 100 מטר, או במושב בשורה האחרונה באולם הרמת המשקולות? את זה יידע רק בעוד שלושה שבועות. עד אז נותר לו רק לנחש לפי הסכום שהופחת מחשבונו. בריטים רבים עוסקים עתה במשחק הניחושים הזה.

האיצטדיון האולימפי בלונדון. נראה אתכם מגיעים לשם (תצלומים: אי-פי)

6.6 מיליון כרטיסים הוקצו לציבור הבריטי. היקף הבקשות הגיע ל-20 מיליון ומספר המבקשים ל-1.8 מיליון, כך שהמגיש הממוצע ביקש 11 כרטיסים לחמישה אירועים שונים. לחלק מהאירועים, כמו טקס הפתיחה וגמר 100 מטר, עלה ההיצע על הביקוש פי 30 ויותר. לכל אחד מהאירועים המושכים הללו, עבורם הוקצו רבבות בודדות של כרטיסים, קיבלו המארגנים יותר ממיליון בקשות.

עבור 1,500 אירועים שונים התקבלו יותר בקשות מאשר מספר הכרטיסים הקיים, ומחשב הוועדה המארגנת קיים מעל 1,500 הגרלות בין המבקשים. מעשית, ניתן היה לרכוש רק בכרטיס אשראי מסוג מסוים, של חברה גדולה המהווה נותנת חסות של הוועד האולימפי. חשבון האשראי של כל זוכה חויב כבר אתמול, כ-14 חודשים לפני "אספקת" הסחורה. קל לחשב את הרווח שיכולים לעשות מיליארדי הליש"ט הללו בתקופה הזו.

תוצאות ההגרלה הזו נועדו לבריטים בלבד. מאוחר יותר החודש יוודעו גם תוצאות ההגרלה עבור תושבי האיחוד האירופי, וגם שם עולה הביקוש על ההיצע. לקראת סוף החודש ייפתח חלון נוסף להגשת בקשות (לבריטים מאוכזבים שנותרו בידיים ריקות) וכך גם בסוף השנה, אבל ריאלית יהיה מדובר באירועים פחות מעניינים ומבוקשים.

אם תהיתם לגבי שאר העולם, הרי כל ועד אולימפי לאומי קיבל כרטיסים בהתאם לגודל האוכלוסיה ולמעמד המדינה בספורט הבינלאומי. ישראל, אפשר להבין, לא כל כך נספרת. לטקס הפתיחה היא כלל לא קיבלה כרטיסים.

אמרו לא לראש העירייה

אז לאילו אירועים בכל זאת נותרו כרטיסים? כמובן שלא לתחרויות האתלטיקה, השחייה וההתעמלות, גם לא לטקס הפתיחה. בהכללה, נותרו כרטיסים לאירועי כדור שמשוחקים באיצטדיונים גדולים, וגם שם לשלבים מוקדמים - בטורנירי כדורגל, כדורסל, הוקי שדה ועוד. לאירועים שמתקיימים באולמות סגורים בעלי תכולה מוגבלת יחסית, הכל נחטף. אפילו התחרויות המוקדמות באופניים בוולודרום האולימפי, על 6,000 מושביו, הן "סולד אאוט".

באנגליה נמתחת ביקורת לא מעטה על תהליך ההגרלה והמכירה, ועל כך שכרבע מיליון בריטים מגישי בקשות נותרו בידיים ריקות. קצת קשה להאשים את הוועדה המארגנת בביקוש העצום לאולימפיאדה, אבל התלונות קשורות לכך שהתהליך היה מסורבל ולעובדה שרק אחרי סגירת מועד הבקשות, הודיעו כי החשבון יחויב מיד עם ההכרזה על הזוכים.

אחד מרבע מיליון המאוכזבים היה ראש עיריית לונדון, בוריס ג'ונסון, שביקש כרטיסים עבור בני משפחתו. "אני גאה בהיותי בריטי היום יותר מתמיד. באיזה מקום אחר בעולם, ראש העירייה של העיר המארחת לא מקבל כרטיסים עבור בני המשפחה?", אמר.

ג'ונסון לא ציין שהוא עצמו מוזמן כבוד לכל אירוע בו יחפוץ. אין בכך בעיה, כמובן, אבל יש בעיה גדולה הרבה יותר בכך שלא פחות מ-9,000 כרטיסים חולקו לעובדי העירייה והממשלה, ללא הגרלה או תשלום. הדבר כולל 2,000 כרטיסים שהועברו לאנשי העירייה ו-100 לכל אחד מ-33 הרובעים בבירת אנגליה. כל זה לפי רשימה ממנה היו יכולים לבחור. וכן, היא כללה את האירועים המבוקשים ביותר.

אז ג'ונסון אולי מרוצה וגאה, אבל חלק מהציבור הבריטי חש אחרת וחלק מהעיתונות המקומית מותחת ביקורת. העוקצני ביותר היה מרטין סמואל מ"הדיילי מייל", שטען: "אם רמת הספורטאים שלנו באולימפיאדה תדמה לרמת הארגון בענייני הכרטיסים, אנחנו יכולים לצפות למצוא את עצמנו בטבלת המדליות מתחת לקירגיזסטן".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ