טורקיה סילקה את הרוכבים של תל אביב ממרוץ אופניים בינלאומי בשטחה

רוכבי מועדון האופניים של תל אביב התבקשו על ידי הטורקים לוותר על השתתפותם במירוץ. מנהל מועדון הרכיבה, נמרוד דובינסקי: "הרוכבים חזרו פגועים - כספורטאים ובעיקר כבני אדם"

אורי טלשיר
אורי טלשיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורי טלשיר
אורי טלשיר

בשבוע החולף נאלצו רוכבי ואנשי מועדון האופניים של ת"א (TACC) להפנים שהפרדה בין ספורט ובין יחסים פוליטיים היא חזון רחוק, כמעט לא מציאותי כאשר לאותה תחרות רכיבה מתקבצים רוכבים מישראל, סוריה ועיראק. אם לא די בכך, גם טורקיה, המארחת שהיתה אמורה להשליט סדר בממלכת התככים הפוליטיים, נכנעה לתכתיבים של ידידותיה הערביות וסילקה את ישראל.

אשתקד השתתפו הרוכבים הישראלים ב"טור טרקיה" בצל אירועי משט המחאה לעזה. כלי תקשורת מקומיים דיווחו אז על ניסיון של אזרח טורקי לפגוע באחד הרוכבים מישראל. השנה, עם התפוגגות המתיחות בין המדינות, תיכננו הישראלים להשתתף בשתי תחרויות אופני כביש על אדמת טורקיה - "טור טרקיה" ו"טור איספרטה", שמתקיים שבוע לאחר מכן. בשבוע שעבר, כאשר נמרוד דובינסקי, מנהל מועדון הרכיבה התל אביבי, נתקל בקולגות מסוריה ומעיראק לפני פתיחת "טור טרקיה", הסתיימה הפגישה בברכות הדדיות.

הישראלים התבקשו לוותר על השתתפותם במירוץ (תצלום: אתר התחרות)

למחרת, עם זאת, לא זינקו הסורים לקטע הראשון של המרוץ, ויום לאחר מכן קטעו גם העיראקים את השתתפותם. בסיום הטור זומנו ראשי TACC לשיחה עם סגן יו"ר האיגוד הטורקי, אבדורחמן אצ'יקלין, שהסביר לישראלים כי נוכחותם היא שאינה מאפשרת לשתי המדינות האלו לקחת חלק ברכיבה. כמו כן, התריע הטורקי לגבי הבעייתיות הכרוכה בהשתתפות הישראלית ב"טור איספרטה". הסיבות: מכסת הקבוצות המשתתפות שלא תהיה מספקת אם הסורים והעיראקים יפרשו, ורצונו של משרד החוץ הטורקי לשמר את יחסי מולדתו עם שתי המדינות הערביות.

"אצ'יקלין ביקש שנסייע לו לפתור את המצב הבעייתי בכך שנוותר על השתתפותנו בטור", מתאר דובינסקי, שקיבל הבטחה לפיצויים עקב הפרשי עלויות הטיסה. למרות התערבותה של יו"ר איגוד האופניים, בוני אשל, לא שינה אצ'יקלין את עמדתו - הקבוצה התל אביבית לא הורשתה להשתתף ב"טור איספרטה" וחזרה ארצה. "מעבר להשקעה הכספית שירדה לטמיון, חזרו הרוכבים פגועים - כספורטאים, ובעיקר כבני אדם", נאמר במכתב ששיגר אתמול איגוד האופניים הישראלי לשר החוץ, אביגדור ליברמן. השר ליברמן התבקש לפעול כדי למנוע את הישנות המקרה, המהווה לטענת האיגוד הפרה של התקנון הבינלאומי.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ