המדד | מועדון כדורגל ברצלונה

ברצלונה היא מה שאנחנו רוצים להיות: לעטוף את כל הרע במוזיקת מלאכים

אלון עידן
אלון עידן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלון עידן
אלון עידן

1. ברצלונה משתלטת על המשאב היחיד של הכדורגל - הכדור - ולא מאפשרת לאף אחד אחר לגעת בו. היא תופסת ולא עוזבת, היא אובססיבית, שתלטנית. ברצלונה היא קבוצה כוחנית. הכוחנית ביותר שראינו. כדי לממש את הכוחנות והאובססיה היא מגדלת כדורגלנים בבית גידול מקומי. עשרות צעירים מגודלים להיות חולי שליטה, אמני שליטה, שתלטני כדורגל.

2. מה כל כך יפה בברצלונה: האופן שבו היא שולטת בכדור; הצורה שבה היא מממשת את הכוחנות שלה, את האלימות שלה; ההרס שהיא ממיטה על האחרים; הקריסה של הגדול שעומד מולה, הכניעה, ההשפלה, ההתרסקות. היא המטוס שחודר את בנייני התאומים: אם מנתקים את ההקשרים הטרגיים, זה היופי בהתגלמותו.

צ'אבי הרננדס, הקשר שעומד באמצע ומחלק את הכדורים באמנות חד פעמית: הנה היופי האלים. כל כדור שהוא מוסר - גם מעשה אמן, גם חוליה נוספת באובססיית שליטה בלתי נגמרת. גאונותו, רצחנותו. אנדרס אינייסטה: כמה לבן, כמה עדין, כמה מוכשר. וכל הלובן הזה, וכל העדינות הזאת, וכל הכישרון הזה - כולם חלק ממכונת שליטה שמטרתה להמית את היריב על ידי התשה. ליאו מסי: הנה כי כן נקודת הקיצון של הדיאלקטיקה - היפה מכל שמאפשר את הרע מכל. עטיפה מרגשת לרעל עכברים.

ובכפילות שבין כוחנות ליופי, בין רצון להמית לתפילת אשכבה - נמתח הקו שמעברו האחד מעריצים ומצדו האחר שונאים. כי ברצלונה היא הניגוד בכבודו ובעצמו, המתח כסיבת התנועה, אלימות ואסתטיקה שאינם אלא ביטוי של אותו דבר, חיים ומוות שמתחוללים באותו גוף, שאינם מופרטים לכדי מוסדות נפרדים. ברצלונה, מי אוהב אותה: מי שאוהב את היופי. ברצלונה, מי שונא אותה: מי שמפחד ממה שמסתתר תחת היופי.

3. מדוע ישראלים כה רבים נוהים לעבר ספרד, לעבר קטלוניה, לעבר הקאמפ נואו? הם נוהים משום שהם מזהים כוחנות עטופה היטב, יופי שמכסה על צורך אובססיבי לשלוט. הם קופצים לבקר את מה שהם חולמים לעשות ולא כל כך מצליחים.

4. אני אוהב את ברצלונה כי גם אני רוצה לשכוח שאיני אלא כוחנות, שתלטנות, יצריות, רצון להרוג. אני רוצה להיות כמו אינייסטה: שהלובן ישכיח את הצל, שהעדינות תשכיח את האלימות, שהכישרון יכסה על פחד המוות. גם אני רוצה לעטוף את כל הרע שלי במוזיקת מלאכים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ