לקראת גמר הרולאן גארוס: רוג'ר פדרר עדיין כאן

כולם הספידו אותו, אבא ואמא הגיעו לתמוך מקרוב ומולו התייצב השחקן הלוהט ביותר בעולם, אבל הכלב הזקן הוכיח שעדיין יש לו כמה טריקים שאי אפשר לקחת ממנו. רוג'ר פדרר עבר את נובאק ג'וקוביץ' במשחק שמיד הפך לקלאסיקה, בדרך לגמר מול היריב המושבע רפאל נדאל

אמיר ענבר
אמיר ענבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אמיר ענבר
אמיר ענבר

רפאל נדאל - רוג'ר פדרר | 16:00, יורוספורט

היום אמורה היתה להיות שעתו הגדול של נובאק ג'וקוביץ'. הרגע בו ישווה את שיא הניצחונות הרצופים לפתיחת עונה, בו יחגוג את עלייתו הטרייה לראש הדרוג העולמי עם ניצחון על המדורג 1 הקודם, בו יאריך את רצף ניצחונותיו על רפאל נדאל כדי להבהיר שיש בסביבה מלך חדש. ובכן, היום הזה הגיע ונדאל יהיה שם. ג'וקוביץ' לא.

"אלה היו חמשת החודשים הטובים בחיי, בקריירה שלי, אני לא יכול להתלונן", סיכם שלשום הסרבי, "זו בהחלט היתה תקופה אדירה. היא היתה חייבת להסתיים מתישהו. למרבה הצער, זה קרה ברגע לא טוב".

פדרר מנצח את ג'וקוביץ', שלשום. "זה מרגיש כמעט כאילו זכיתי בטורניר, וזה לא כך. עדיין צריך לזכות בגביע" (תצלומים: רויטרס ואי-אף-פי )

הרגע הזה הגיע בחצי גמר אליפות צרפת. ואולם עבור רבים, זה לא היה הרגע, כמו האיש. רוג'ר פדרר, מי שהנחיל לג'וקוביץ' את הפסדו האחרון, אי שם בנובמבר בחצי גמר טורניר סיום השנה, קטע את רצף 43 הניצחונות שלו מאז. חשוב הרבה יותר מבחינת השווייצי, הוא הוכיח שעדיין יש חיים בכלב הזקן.

"זו הרגשה נהדרת בגלל שאתם, בתקשורת, פתאום אומרים שהבחור גמור. זה נהדר שהוא יכול להוכיח שאתם טועים", הצליפה אמו לינט בעיתונאים בשיחה עם "ניו יורק טיימס". האם, שהגיעה לפאריס יחד עם אביו בשבוע הראשון לטורניר, סיפרה: "הרגשתי שהוא חש בנוח, שהרבה יותר קל לו. עבורי זה סימן שהוא מסוגל לעשות משהו - להפסיד בסיבוב השלישי, או ללכת כל הדרך".

לפני כן, היה על פדרר לעבור את המשוכה הגבוהה בטניס השנה. 41 ניצחונות ב-2011, מרחק אחד מהשיא של ג'ון מקנרו מ-1984; שבעה תארים, ארבעה ניצחונות על נדאל, שלושה על פדרר, ומרחק ניצחון בודד מעלייה למקום הראשון בעולם. לג'וקוביץ' היה הכל. גם היתה לו מנוחה ארוכה, יש שיגידו יותר מדי, מאז משחקו האחרון אי שם ביום ראשון, עקב פרישתו של פאביו פוניני.

פדרר וג'וקוביץ' נפרדים כידידים, שלשום

קשה לומר שלחמשת הימים הללו היתה השפעה על משחק שהפך לקלאסיקה מיידית. בשובר השוויון במערכה הרביעית עלה פדרר ל-3-6. ג'וקוביץ' זכה בשתי הנקודות על ההגשה שלו. רק 5-6 וההגשה של השווייצי. אס סגר את הסיפור - 6-7, 3-6, 6-3, 6-7 אחרי 3:39 שעות. תגובתו אמרה הכל. עבור פדרר המאופק, שאגת השמחה והנפות האגרוף והאצבע היו כמעט כמו חגיגה מוטרפת. "זה מרגיש כמעט כאילו זכיתי בטורניר, וזה לא כך", אמר, "עדיין צריך לזכות בגביע, ואני מצפה למשחק עם רפא". כן, שוב רפא.

הסיפור האמיתי

בעוד שני המפסידים מביטים לגראנד סלאם הבא - הסרבי פרש מקווינס ולא ישחק לפני ווימבלדון - לנדאל ולפדרר יש גמר על הפרק. "אשחק נגד הטניסאי הטוב בכל הזמנים או נגד הטניסאי הטוב ביותר כרגע", אמר הספרדי כשעוד לא ידע מי יריבו. הוא קיבל מפגש נוסף עם פדרר, ראשון בגמר גראנד סלאם מאז אוסטרליה 2009.

הרבה קרה מאז אותו משחק, בו ניצח הספרדי וביסס את מעמדו גם על משטחים קשים. אולי המשמעותי מכולם התרחש כעבור מספר חודשים, כשספג את הפסדו היחיד ברולאן גארוס, מול רובין סודרלינג. פדרר זכה אז בתואר כשהוא מנצח את השוודי בגמר והשלים את אוסף הגראנד סלאמים שלו. ובכל זאת, נדמה שחסר לו משהו - היריב הנכון. "תמיד נראה לי שרפא צריך להיות בגמר אליפות צרפת כדי שזה יהיה אירוע מיוחד", הוא אמר שלשום, "אז אני מניח שקיבלתי את המשחק שרציתי. זו מתנה".

נדאל חוגג ניצחון על מארי, שלשום

בפעם האחרונה שקיבל את המתנה הזו, הוא הצטער עליה. בגמר 2008 לקח פדרר רק ארבעה משחקונים בתבוסה לנדאל. הרי הספרדי הוא המלך הבלתי מעורער של אליפות צרפת - מאזן 1-44 והזדמנות לזכות בתואר שישי, כמו ביורן בורג. ויש גם את העניין הקטן של המקום הראשון בעולם. ההפסד של ג'וקוביץ' מנע מהסרבי את הבטחת העלייה לפסגת הדרוג, אבל הספרדי חייב לנצח היום כדי לשמור עליה. שלשום הודה נדאל כי הגיע לטורניר עם ביטחון עצמי נמוך יחסית, אולי תוצאה של הפסדיו לג'וקוביץ' השנה. "ספקות הם חלק מהחיים ומהספורט", אמר, "אבל זה שונה מאוד עכשיו בהשוואה לכפי שהיה לפני שבוע. היה עלי להתגבר על מצבים קשים, וכעת צברתי יותר ביטחון".

אלא שנדמה כי אפילו אם ינצח, נדאל אינו הסיפור. בגיל 29, 17 חודשים אחרי זכייתו האחרונה בגראנד סלאם, הוכיח פדרר שהוא עדיין יכול לנצח את הטובים ביותר. "לא נעלמתי", הבהיר, "הקרבתי קורבנות, לא שכבתי על חוף הים. אני מוכן לאירועים הגדולים. כמובן שעכשיו יש לי הרבה עבודה, כולם יודעים כמה פעמים רפא ניצח אותי כאן בפאריס".

"הרמה שהפגין תגרום לרוג'ר גאווה. זו היתה הופעה מדהימה, נבונה, אמיצה, היה בה הכל", אומר מאטס וילאנדר, פרשן יורוספורט, ומביט קדימה לגמר: "אני חושב שהוא עיצב את המשחק שלו סביב ההזדמנות לשחק נגד נדאל פעם נוספת על משטח כלשהו. עכשיו יש לו אותה. אני חייב לתת לפדרר את העליונות".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ