אלעד ליפשיץ

הסיטואציה הזו חדשה, ולא מפני שניתן לפתע לסמוך על הנבחרת. לא, עדיין קשה להאמין בה, עדיין קשה לראות כיצד תשמור על עקביות או כיצד לא תפשל ברגעי האמת. ובכל זאת, הסיטואציה שנחשפה אתמול במשחק בלטביה היא חדשה. למה? משום שלראשונה מזה זמן רב קשה להתבונן בסגל הנבחרת ולא להתרשם. צומח וגדל פה דור.

דור לגמרי לא רע. שחקני נבחרת ישראל חוגגים, אתמול (תצלום: AFP)

פניו של הדור ברורים. הם מורכבים משחקנים לגיטימיים לחלוטין עבור דרג האמצע של אירופה: זהבי, כהן, רפאלוב, חמד, נאתכו. גם מחוץ לסגל מספק הדור היצע לא רע בכלל: ורמוט, שכטר, יצחקי, כיאל. ונכון, לא כולם כשירים, לא כולם בפורמה, אך בחתך רחב המסקנה ברורה: הכדורגל הישראלי צבר שעות צ'מפיונס ובמקביל הרחיב את מעגל הליגיונרים שלו הרבה מעבר לגבולות בלגיה - יש לו כיום כלים לא רעים, יש לו שחקנים אירופים להציע. אנחנו לא עוד בתוליים.

ולכן, עם הדור הלגמרי לא רע הזה, ועם ההגרלה הלגמרי מוצלחת הזו, תחושת הפספוס משתלטת. הפספוס הזה, אם אכן יירשם בסוף בגלל משחק או שניים שהחליקו בדרך, לא יהיה תוצאה של חוסר יכולת, אלא רק של רישול. אי אפשר יהיה לטעון שמה שטוב לנירנברג, לסלטיק, לפאלרמו, לקאזאן וללאוטרן, לא מספיק טוב מול נבחרות כגאורגיה או יוון.

אופטימיות פטרונית ומזויפת. פרננדז (תצלום: שרון בוקוב)

מתחילת הקמפיין מנסה לואיס פרננדז להכניס לנו לראש שזה לא המצב. במציאות על פי פרננדז, אנחנו עדיין לא אמורים לעלות ועדיין צריכים לקוות לסנסציות מרעישות במיוחד. כלפי חוץ, במסיבות העיתונאים שלו, פרננדז כביכול אופטימי, כביכול מתייצב כעמוד האש. זוהי אופטימיות פטרונית ומזויפת: פרננדז קודם כל טורח להדגיש ולפמפם שיש פה אנדרדוג ברור בכחול-לבן. רק אחר כך הוא משחרר איזו הצהרה אופטימית קטנה לגבי אותו אנדרדוג חלש. נו, באמת תודה רבה.

מחצית משחקני הנבחרת נוהרים עתה להצעות מחו"ל, והחצי השני כבר מזמן שם. אלא שפרננדז נחת טוב. הוא הגיע למקום בו מושרשים רגשי הנחיתות, כך שדי קל להמשיך להעצים אותם. בכל הזמן הזה מוסתרת המציאות, מוצנעת האמת: שחקנים יש פה, הבעיה היא רק שהמאמן הוא בינוני למדי, אנדרדוג למדי. ועדיין, יודעים מה, בואו ננסה אנחנו לא לאבד את האופטימיות לגביו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ