שינויים בליגת העל: החוק הרוסי יבוטל, הפיינל-פור ימשיך

דירקטוריון מנהלת ליגת העל בכדורסל החליט פה אחד על ביטולו של החוק הרוסי, ובמקומו יירשמו 4 זרים בטופס ו-8 בסגל הרחב

מעין אפרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מעין אפרת

דירקטוריון מנהלת ליגת העל בכדורסל החליט היום (שני) על מתכונת ליגת העל וחוקיה בשלוש השנים הבאות. השינוי המשמעותי ביותר, עליו בין יתר הסעיפים הוחלט פה אחד, הוא ביטול החוק הרוסי - המחייב הימצאותם של שני שחקנים ישראלים על המגרש בכל זמן במשחק. עוד הוחלט כי שיטת הפיינל-פור שהיוותה את סלע המחלוקת בין מכבי ת"א למנהלת הליגה תמשיך לפחות עוד עונה.

במקומו של החוק הרוסי נקבע כי כל קבוצה תוכל לשתף ארבעה זרים בלבד, לצידם של לפחות שישה ישראלים. עוד הוחלט כי כל קבוצה תוכל לרשום עד שמונה זרים בסגל שכאמור, רק ארבעה מהם יוכלו להירשם בטופס המשחק.

על אף ביטולו של החוק הרוסי, שרבים מוקירים את תרומתו לשחקן הישראלי, בירך יו"ר ארגון השחקנים, ניר אלון, על ההחלטה. "אנחנו עומדים מאחורי ההסכם. כמות הזרים תפחת בשליש, כך שיש צדדים טובים להחלטה", אמר. "השחקן הישראלי לא ייפגע, יהיה עומק ישראלי גדול יותר על הספסל".

יו"ר מכבי ת"א מגיע לדיון. תצלום: שרון בוקוב

יו"ר גליל/גלבוע, חיים אוחיון, אמר בסיום הדיון כי "לא כולם יצאו מהישיבה עם מלוא תאוותם בידם, כל אחד בא עם אג'נדה, אבל התקבלה החלטה שהיא לטובת הליגה, והזמן יראה את התוצאות", אמר. "ההחלטה לאפשר לקבוצות להצטרף על בסיס כלכלי, אמנם יש בה מידה של חוסר ספורטיביות אבל חשוב לשמר קבוצות, וזה גם יקל על קבוצות לקחת סיכונים, לשתף צעירים בלי החשש לרדת ליגה. הכדורסל הוא לא רק בתל אביב וההחלטה הזו תאפשר לקבוצות מהפריפריה להצטרף", סיכם אוחיון.

בנוגע למספר הקבוצות בליגה, הוחלט כי תישמר המתכונת לפיה הקבוצה שתסיים במקום הראשון בליגה הלאומית, תוכל להעפיל לליגת העל בתנאי שתעמוד בתקציב המינימום, שיעמוד העונה על 5 מיליון שקלים, ויגדל ל- 5.5 בעונה הבאה, ו- 5.75מיליון שקלים בעונה שאחריה. עוד הוחלט כי הקבוצה שתסיים במקום האחרון בליגת לוטו, תרד לליגה הלאומית, אך אם תציג יכולת כלכלית תוכל לשמור על מקומה בליגת לוטו תמורת פיצוי כספי.

על פי ההחלטה, מספר הקבוצות שישחקו בעונה הבאה בליגת העל עוד נתון לשינויים, "בקיץ הזה נשאף לצרף את אשקלון והפועל ת''א, ובשנים הבאות ננסה להביא קבוצות מעוד ערים", אמר יו"ר המנהלת, אבנר קופל. "אני שמח שהתוכנית עברה, אין פה שום דבר אישי, אני בעד טובת הכדורסל. אני חושב שההחלטות יוסיפו יציבות כלכלית לליגה, ומודע לכך שהוכנית לא מתאימה לכל הדירקטורים משיקוליהם הם, אך אני מעריך את נכונותם לעשות ויתורים למען הכדורסל וליגת לוטו בפרט".

גם שיטת המשחקים תשתנה בעונה הבאה. אחרי שני סיבובים של ליגה סדירה, הליגה תתפצל לשני בתים, עליון ותחתון, ואחריהם ישוחקו סדרות רבע הגמר. המנצחות בסדרות ירכיבו את תמונת הפיינל-פור שנושא קיומו כלל לא עלה לדיון. במהלך העונה הנוכחית ייערך דיון בנושא, כאשר ההערכה של אחד מחברי הדירקטוריון היא שזו תהיה העונה האחרונה של השיטה הזו.

מוחים על השיטה, אוהדי מכבי ת"א. תצלום: שרון בוקוב

כ-20 אוהדי מכבי ת"א שסולדים מהשיטה הגיעו למחות מחוץ לישיבה, כאשר הם תולים שלטים בגנותו של אבנר קופל בהם נכתב בין השאר, "שיטה של מושחתים", "מספיק טיפש אחד להרוס ליגה שלמה", ו-"ליגת העל ז''ל". כמה מאוהדי הקבוצה אף התפרצו לישיבה, אך נרגעו ויצאו מהבניין לאחר שיו"ר הקבוצה שמעון מזרחי יצא אליהם.

בסיום סיכם יו"ר הצהובים את הדיון, "הועלתה כאן הצעה לדיון כמקשה אחת, ורוב הדברים עברו עם תיקונים לכאן או לכאן. יציבות היא מילת המפתח, לא צריך לדון כל שנה מחדש בכל הנושאים. כולם יכבדו את ההחלטה, יש דברים שפוגעים במכבי אבל נשתדל לחיות איתם. על הפיינל פור חייב להיות דיון מחודש, יגיע היום שלא ישחקו בשיטת גביע. זה שאנחנו הסכמנו למה שהוחלט היום לא מוריד את מחאתנו. לגבי מספר הזרים, אנחנו יכולים להביא יותר ונביא, זה יצור מצב של שתי קבוצות או ששחקנים מסוימים ישחקו יותר מאחרים אבל אנחנו במילא נשתתף העונה בשלוש מסגרות ותהיה לנו גמישות".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ