שחר של יום ישן בכדורסל הישראלי

הדבר הטוב היחידי בשינויים שהוכרזו בליגת העל הוא כי תהליכים מפוקפקים הפכו לשקופים. את הכדורסל והתחרותיות זה לא ישפר

אודי הירש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אודי הירש

אם להסתמך על התכונה באתרי האינטרנט אתמול סביב הישיבה של מינהלת הליגה, אפשר היה להאמין שזהו שחר של יום חדש לכדורסל הישראלי. אלפי אוהדים נצמדו למקלטים - סליחה, למחשבים - כדי לדעת מה פסק הסנהדרין של אבנר קופל: חוק רוסי או ארבעה זרים? עשר קבוצות או 12? עם ירידות או בלעדיהן? כאילו שבמחי פגישה אחת יימחקו כל בעיות היסוד של הענף, שסיים את אחת העונות העגומות בתולדותיו (ביחס הפוך לעונה הנפלאה של הקבוצה שמובילה אותו). כאילו שמשהו מהותי ישתנה.

אלא שבעיות היסוד של הכדורסל הישראלי נמצאות במקומות אחרים לגמרי, ולכן שינוי קוסמטי בליגה הבכירה לא יכול לחולל מהפך. התחרותיות לא תשתפר, פשוט מפני שהשוק הישראלי קטן מדי ועני מדי מכדי לייצר שתי קבוצות כדורסל גדולות. גם מקום נוסף ביורוליג (אף שראשית מוטב שקבוצות ישראליות יצליחו לעבור שלב ביורוקאפ) לא יביא לשוויון כוחות.

עוד לפני התחרותיות, טמונה המצוקה העיקרית במחסור בשחקנים המקומיים. הבעיה הזאת באה לידי ביטוי בימי החוק הרוסי והגיעה לשיאה בפיינל-פור האחרון, כשמכבי ראשל"צ עלתה בחמישייה עם בחור נחמד בשם איגור נסטרנקו, אך תימשך במלוא עוזה גם כשהקבוצות תידרשנה לשתף ישראלי אחד בלבד. כיוון שמספר הזרים הופחת לארבעה, ייאלצו הקבוצות למלא את הסגלים בישראלים בינוניים. הבעיה תחריף במיוחד אם בליגה ישחקו 12 קבוצות (כלומר, עוד 16 מקומות עבודה פנויים לישראלים). התוצאה, כמו תמיד, תהיה ששחקנים מהדרג השני יוכלו לתבוע משכורות מופקעות, שלמרבה הצער לא ישפרו את יכולת הקליעה או המסירה שלהם.

לשינויים יש גם צד מבורך. ראשית, השקיפות: במשך שנים מוכרעות העליות והירידות על סמך תקציב. התקנה החדשה, שמאפשרת למעשה לקבוצות לקנות את מקומן בליגה, בסך הכל מעניקה תוקף חוקי לתהליכים מפוקפקים שהתרחשו כאן גם בעבר. שנית, כשרק שליש מהקבוצה דובר אנגלית, יוכל המאמן המקומי לשלוט בחדר ההלבשה ביתר קלות ולהימנע מחיכוכים שפירקו העונה, למשל, את הפועל ירושלים.

בניגוד לציפיות, ההחלטה הזאת לא תפגע במכבי ת"א. הצהובים פשוט יבנו שתי קבוצות, ובמקום לרכוש רק ישראלים מצוינים הם יגנבו גם סתם שחקנים טובים, כמו מורן רוט או יוגב אוחיון, כדי להשלים את הסגל המקומי. כל השאר, כרגיל, ייאלצו להסתפק בפירורים - בדיוק כמו לפני הישיבה הדרמטית האחרונה, בדיוק כמו אחרי הישיבה הדרמטית הבאה.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ