תומר קשטן: "אני סופג אש כי אני הבן של"

אחרי שנתיים של כמעט עליות עם הפועל כפר סבא, ינסה תומר קשטן לעשות את הדרך המתישה לליגה הבכירה עם הפועל הרצליה. "לא קיבלתי הזדמנות לאמן בליגת העל בגלל שאני הבן של דרור קשטן", הוא משוכנע, "מעולם לא היה לי יתרון בכך שהוא אבי"

משה בוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה בוקר

מעטים נפגעו משיטת הקיזוז יותר מתומר קשטן. בשנתיים האחרונות היה מאמן הפועל כפר סבא בדרך הבטוחה לליגת העל, ופעמיים החמיץ את העלייה במחזורים האחרונים. אתמול הוא חתם בהפועל הרצליה, שתשחק בעונה הבאה בליגה הלאומית, בשאיפה להשיג את התיקון המיוחל לאכזבות הקודמות שנחל.

תומר, שעדיין חוסה בצלו הענק של אביו דרור, לא מתרגש מכך שבגיל 40, אחרי לא מעט שנים בכדורגל, הוא עדיין לא אימן בליגת העל. "כל אחד הולך בדרך שלו", הוא מסביר, "יש לי את הדרך שלי. החלטתי להתחיל מלמטה. במשך עשר שנים אימנתי וניהלתי בנוער של הפועל תל אביב. הייתי חמש שנים נוספות בהפועל כפר סבא. עשיתי את כל הדרך מלמטה. למדתי את העבודה, צברתי ניסיון. רציתי לעשות את העלייה בצורה מסודרת. כל אדם שעוסק בספורט שואף להגיע לרמות הגבוהות. אין ספק שליגת העל זה דבר מאתגר וחשוב. אני שואף להגיע לשם ומאמין שיגיע זמני".

תומר קשטן. "אין סיכוי שאני ואבא נעבוד באותה קבוצה" (תצלומים: שרון בוקוב )

לטענתו, העובדה שאביו הוא מאמן כה נודע לא ממש עזרה לו להגיע לליגה הבכירה. "לא קיבלתי הזדמנות לאמן בליגת העל בגלל שאני הבן של דרור קשטן", הוא אומר, "מעולם לא היה לי יתרון וגם היום אין לי יתרון בכך שאני הבן של. בנוסף, לא רציתי להתפשר על רמת השכר וזהות הקבוצה. בעונה שעברה קיבלתי הצעה מהפועל אשקלון, אבל כבר הייתי חתום בכפר סבא. אני מכבד הסכמים, ואם נתתי מלה, אני לא חוזר בי".

בסוף פוטרת לפני המבחנים.

"שכל אחד יעשה את החשבון שלו. אני כיבדתי את המועדון, היה לי חוזה. כל אחד התנהג כפי שהוא רוצה. אין לי רצון להתנגח עם אנשי כפר סבא. שכל אחד יביע את דעתו. אני מעדיף לשתוק ולא להתייחס להחלטה שלהם".

מול אבא, לא אתו

קשטן נוטה להתייחס באמביוולנטיות לסוגיית "הבן של". "יש לזה יתרונות וחסרונות", הוא מסביר, "חובת ההוכחה תמיד עלי. אני סופג אש כי אני הבן של. לפעמים אנשים מקללים ואומרים לי דברים לא נעימים בהקשר שלו. אני לא מבין למה, אבל ככה זה במדינה הזו. חלק מהביקורת שאנשים רוצים לכוון אליו, מופנית אלי".

אתה נעזר בו לפעמים? מקבל ממנו טיפים?

"אין משהו ספציפי. מגיל שש אנחנו מדברים על כדורגל. ליוויתי אותו שנים רבות. מאז שאני מאמן, אנחנו מדברים המון על כדורגל. כשעבדתי בנוער של הפועל תל אביב ואבא אימן את הקבוצה הבוגרת, הרבה אנשים אמרו שיש הרבה דמיון בתכנים ובסגנון של האימונים שאנחנו מעבירים. לקחתי ממנו דברים מסוימים, אבל אנחנו גם שונים בכל מיני דברים. עצם העובדה שהסכמתי לראיון, זה כבר אומר שאנחנו שונים".

היו רבים שהציעו לאביך לפרוש אחרי הקדנציות בנבחרת ולאחר פתיחת עונה לא טובה עם בני יהודה.

"הניסיון של אבא מדבר בעד עצמו. אין אחד בכדורגל הישראלי שיכול לפקפק ביכולות המקצועיות שלו, אף אחד לא יכול לזלזל במה שהשיג. הוא המאמן המעוטר ביותר בכדורגל הישראלי, וגם בכלל לא חשב על פרישה אחרי הנבחרת".

יש אפשרות שבעתיד נראה אותך ואת אביך בקבוצה אחת, כמו שהיה בעבר עם שלמה שרף ובנו אבי במכבי תל אביב?

"אין מצב, גם בגלל אבא וגם בגללי. כל אחד עובד וימשיך לעבוד בקבוצות אחרות. נהיה אחד מול השני, לא אחד ליד השני".

אימנת הרבה שנים בקבוצות נוער. מדוע לא קיבלת תפקיד באחת הנבחרות הצעירות?

"לאורך השנים היו בנבחרות הללו מאמנים כמו נסים בכר וזאב זלצר, שעבדו שנים רבות. לאחר מכן ההתאחדות קיבלה החלטה ששחקנים בולטים לשעבר יקבלו תפקידים, כדי שיביאו ערך מוסף. אבל אני מאמין שגם זה יגיע. כשאבא אימן את הנבחרת הלאומית, זה לא היה רלוונטי, כי לא היה סיכוי שהייתי מגיע לאחת הנבחרות בזמן שהוא שם. אבל אני עדיין צעיר. יכול להיות שזה עוד יקרה".

כמי שנפגע פעמיים ברציפות מהקיזוז, אתה בוודאי שמח שהיא צפויה להתבטל בעונה הקרובה.

"זו שיטה שנתנה עניין לציבור והביאה הרבה רייטינג. מצד שני, היא גם גרמה לחוסר הגינות ולחוסר צדק ספורטיבי. עשינו דברים גדולים בכפר סבא בשנתיים האחרונות, אבל לא עלינו. חבל שקבוצות אחרות, שלא השיגו את מספר הנקודות שאנחנו השגנו, עלו בגלל הקיזוז".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ