רוני לוי: "נתתי את הלב לבית"ר ירושלים, קורנפיין פגע בי"

רוני לוי טוען כי ביקש את אישורו של הבעלים ארקדי גיידמק לעזוב לסטיאווה בוקרשט. בבית"ר ירושלים מכחישים, רותחים מזעם ומאיימים לפעול משפטית. "לא ברחתי", אומר המאמן, "עזבתי באמצע העשייה? איזו עשייה? לא יכולתי לעשות כלום בבית"ר"

משה בוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה בוקר

ביום חמישי האחרון ערך רוני לוי, אז עוד מאמן בית"ר ירושלים, פגישת עבודה עם היו"ר איציק קורנפיין. בסיום הפגישה קיבל לוי כרטיס טיסה לאוסטריה, שם היה אמור להתקיים מחנה האימונים של בית"ר. מספר שעות מאוחר יותר, לקראת חצות, עודכן קורנפיין כי לוי שלח איש עסקים המקורב אליו אל הבעלים ארקדי גיידמק. על הפרק: רצונו להשתחרר מהחוזה לטובת משרת המאמן בסטיאווה בוקרשט הרומנית.

לטענת לוי, גיידמק שיגר אליו באמצעות המתווך את ברכת הדרך. לוי יצא אל שדה התעופה שלשום, אך לתדהמת אנשי בית"ר, עלה על טיסה לרומניה וחתם בסטיאווה לעונה אחת. זו תהיה הקדנציה השנייה של לוי ברומניה, אחרי שלפני שנתיים הצעיד את אוניריאה לסגנות הליגה. קלמי סבן, אגב, שיחק בסטיאווה בעונת 2006/07.

בבית"ר כועסים על לוי, ומערכת היחסים של המאמן עם קורנפיין מוגדרת כעת כ"לא קיימת". במועדון זועמים מכיוון שלא שמעו מלוי על ההצעה בפגישה בחמישי. "כשלוי ישב בבית, מי שהביא אותו במקום אורי מלמיליאן היה קורנפיין", אמרו בבית"ר, "את ארקדי הוא בכלל לא פגש. עכשיו הוא פתאום פונה לארקדי ולא מבקש שחרור מקורנפיין? לכן איציק כל כך כועס. העזיבה הפתאומית שלו יוצרת בור גדול במועדון".

לוי הגיב אתמול: "אני לא מבין על מה קורנפיין כועס. הוא היה צריך לברך אותי ולאחל לי הצלחה. לא ברחתי לרומניה. כואב לי לעזוב ככה את בית"ר, אבל אני לא שחקן של המועדון, לא גדלתי שם ובאתי רק לתקופה קצרה. אני מאמן ששואף להתקדם והקידום הזה מאוד מעניין אותי עכשיו. באתי לבית"ר, נתתי את הלב והנשמה ואיציק היה צריך לתת לי ללכת בכבוד. קורנפיין פגע בי. אני לא צריך להתנצל על זה שעזבתי למועדון גדול באירופה".

בבית"ר מכחישים את הטענה כי גיידמק אישר את שחרור המאמן. "הדבר נעשה בצורה חד צדדית, תוך הפרה בוטה של הסכם מחייב עליו חתום המאמן", נמסר בהודעה הרשמית מטעם המועדון, "ללוי הובהר מפורשות על ידי גיידמק וקורנפיין כי הוא אינו יכול להפר חוזה. יועציו המשפטיים של המועדון יבדקו את המשך ההתנהלות מול המאמן". המועמד המוביל להחליף את לוי הוא העוזר דוד אמסלם.

"בבית"ר אומרים שהיתה פגישת עבודה ביום חמישי, אבל הם לא אמרו שבפגישה בעצם לא היה כלום - אין כסף, אין תקציב", אומר לוי, "עזבתי באמצע העשייה? איזו עשייה? לא יכולתי לעשות כלום בקבוצה. לא ידעתי שיש הצעה מבוקרשט כשנפגשתי עם אנשי בית"ר. פניתי לגיידמק ולא לקורנפיין כי הוא בעל הבית. ארקדי לא נחשב? זה כמו להגיד שיעקב שחר לא נחשב במכבי חיפה. אם לא הייתי מקבל אישור מגיידמק, לא הייתי יוצא לרומניה".

בכל מקרה, לוי כבר החל את העבודה בסטיאווה. "אני מאושר, הגעתי למועדון ענק", אמר, "אני חושב שסטיאווה הוא המועדון הגדול במזרח אירופה. מדובר בקידום משמעותי, משהו שרציתי לעשות במשך תקופה ארוכה. עכשיו יש עלי אחריות גדולה. מאז שעזבתי את אוניריאה, יצא לי שם טוב מאוד ברומניה. מספר קבוצות רצו אותי, אבל הפעם מדובר במועדון ענק ולכן השבתי בחיוב".

הספקת להכיר כבר את הבוס החדש, ג'יג'י בקאלי, שידוע כמפטר סדרתי של מאמנים?

"אני לא חושש ולא מוטרד. כל מי שמתעסק בכדורגל יודע שכל אנשי המקצוע צריכים להוכיח את עצמם באופן קבוע ורציף. אני מאמין, באתי במטרה להצליח וזה כל מה שמעניין אותי עכשיו. עבור מועדון בסדר הגודל הזה, אליפות היא שאיפה טבעית לחלוטין. אני צריך לבנות קבוצה חזקה, שתצליח גם בליגה וגם בליגה האירופית".

אתמול הועלתה אפשרות כי לוי יצרף לסטיאווה מספר שחקנים ישראלים, בהם טוטו תמוז, ליאור רפאלוב ובן שהר. "כרגע אני לא פוסל את האופציה הזו", אומר לוי, "אבל זה עדיין מוקדם. אני צריך לראות איזה סגל שחקנים יש לי ורק לאחר מכן אדע את מי להביא".

וחשבתם שארקדי מיוחד? היכרות עם ג'יג'י בקאלי, הבעלים של סטיאווה בוקרשט ואחד הטיפוסים היותר שערורייתיים בכדורגל העולמי

הסעודה האחרונה - בהשראת התמונה המפורסמת של לאונרדו דה וינצ'י הזמין בקאלי ציור דומה, כשהוא בתפקיד ישו ו-11 שחקני סטיאווה ומאמנם במקום 12 השליחים. בקאלי טען כי קיבל את הציור ממעריץ.

הבוס - "אני בעל הבית, אני נותן את הכסף ואני המחליט. כל מאמן או שחקן שלא יישמע לי - יפוטר". בקאלי הוא מפטר סדרתי של מאמנים ושחקנים, בהם גם ג'יאורג'י חאג'י, כוכב העבר הגדול ומי שהיה חברו הטוב ביותר ושושבינו. "הוא בלתי נסבל", הצהיר חאג'י לאחר עזיבתו.

הגזען - בקאלי הוא ימני קיצוני, נוצרי אדוק שהקים מפלגה סמי-פשיסטית ורץ לנשיאות רומניה ב-2009 (קיבל 1.19% מהקולות). הוא התבטא בעבר נגד יהודים (קרא לאיש עסקים "יודן"), נגד המיעוט ההונגרי (דרש בין השאר את סילוק קלוז' מהליגה כי בעליה ממוצא הונגרי), נגד שחורים (כינה מנחה תכנית טלוויזיה "קוף"), ובייחוד נגד הומוסקסואלים (במצע שלו הופיע סעיף ובו תכנית להקמת שכונות מיוחדות להומואים "כדי שלא יפריעו לשאר האוכלוסייה")

עוזי דן

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ