מעין אפרת

אליפות אירופה | 12 עד 19 ביוני

דרך העיניים של הוליווד, איגרוף הוא ענף נוצץ עם תחרויות במלונות יוקרתיים בלאס וגאס, נערות בביקיני בין הסיבובים, הימורים, פרוות ורולקסים. בעולם האמיתי מתקיים האיגרוף החובבני במקומות נוצצים קצת פחות, כמו מכוני אימון באשדוד ובנצרת, אבל גם שם מטפחים ציפיות גדולות ומצפים לרגע הגדול.

הרגע הזה ממתין לקונסטנטין סניגור באנקרה - בה תיערך השבוע אליפות אירופה - ויהווה צעד ראשון בדרך הארוכה להבטחת הכרטיס לאולימפיאדת לונדון. "אליפות אירופה זה תמיד מכובד, אבל בספטמבר כבר יש אליפות עולם, ושמונת הראשונים שם מקבלים כרטיס ללונדון", מסביר סניגור, אחד מארבעת הנציגים הישראלים לאליפות, שמציב לעצמו רף גבוה למדי: "השבוע אני רוצה להגיע לפודיום ובאליפות העולם לזכות בכרטיס לאולימפיאדה. אלה המטרות שלי לשנה הזו".

לסניגור בן ה-28 מאשדוד, שמתחרה בקטגוריית המשקל עד 69 ק"ג, יש לא מעט סיבות להציב לעצמו מטרות רחוקות כל כך, בעוד באיגוד שלו יסתפקו בהרבה פחות. "זה החלום של כל מתאגרף חובבן, האולימפיאדה היא השיא של הענף", הוא אומר, "אין לי גם אופציה להגיע לאולימפיאדה הבאה. ב-2012 אהיה בן 29, בריו בן 33. זאת ההזדמנות האחרונה שלי".

יש כמובן את הסיבה הקבועה בענפים הקטנים הללו לפתח ציפיות - הכסף. "אם אצליח להביא מדליה, אכנס לסגל הוועד האולימפי, ואז אתחיל לקבל עזרה עם ההכנות לאליפות העולם ולאולימפיאדה. בינתיים, מלבד מלגה של משרד הקליטה (בגובה 5,000 שקל בחודש), אין עוד עזרה. זה מה שיש, זה כמו גלים - הדברים באים והולכים, פעם יש ופעם אין. אני מכיר הרבה חבר'ה שלא מקבלים כלום, וגם האיגוד לא ממש יכול לעזור. כשאתה עובד לבד ואין עזרה, זה קשה. עם הוועד האולימפי אתה מגיש תכנית ומקבל כל מה שאתה צריך כדי להצליח, והם גם מספקים מסגרת רפואית של בדיקות וטיפולים. זה נותן הרבה ביטחון לספורטאי".

וכשאין מי שיעזור, הולכים להורים. גם כשאתה כבר מתקרב לעשור הרביעי לחייך. "גם בגילי, ההורים עוזרים", מתוודה סניגור, "אני לא עושה כמעט שום דבר במקביל. אני עובד כשאפשר, אבל כשיש תחרויות או מחנות אימונים, אז אני בחו"ל ומשתדל להתרכז רק בספורט. במלגה אני משתמש בעיקר כדי לשלם על תחרויות וטיפולים, לכל השאר אני נעזר באבא ואמא".

מרגיש מוכן

למרות הכל, סניגור נשאר אופטימי לקראת אליפות אירופה. בניגוד לשנים הקודמות, הסמיכות לאליפות העולם מגדילה את הסבירות שפחות ספורטאים יגיעו לטורניר באנקרה כדי לרכז את מיטב הכוחות שלהם לטורניר החשוב יותר.

"אליפות אירופה הופכת בשבילי לסוג של מבחן לקראת אליפות העולם. זה לא יהיה קל, אבל התחרות תהיה קטנה יותר השנה. הסיכויים בדרך כלל קשורים להכנה שלך, ואני מרגיש מוכן. השתתפתי לא מזמן בשתי תחרויות בינלאומיות, בצ'כיה הגעתי למקום השני ובאוקראינה היה פחות טוב, אבל הרגשתי טוב. עכשיו אני צריך מדליה כדי לשפר עוד יותר את מצבי".

כמו בלא מעט ענפים, גם באיגרוף לא רע לבוא קטן ולצאת גדול. "אני מכיר חלק מהיריבים, אבל קשה להעריך סיכויים באיגרוף - מכה אחת והסיפור גמור. לכן יש סיכוי מול כולם, וגם לאלה שפחות טובים ממך יש סיכוי להפתיע. אני לא חושב על התחרות ממש עד שאני קרוב לעלות לקרב. אם אני מכיר את היריב, אני בונה תכנית אבל שוכח ממנה עד שאני ממש עולה לחימום. בענף הזה צריך הרבה כוח גם בראש".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ