אלי רבי לקראת אליפות אירופה לנשים: "בכדורסל נטו יהיה לנו קשה לנצח"

השאיפות של אלי רבי צנועות ("כל הנבחרות יותר טובות, ואני לא אומר זאת כדי להנמיך ציפיות") והוא מוכן לגרוע מכל ("לא להמשיך זאת בהחלט אופציה"). ולמרות זאת, המאמן כבר מפנטז: "יכולים להגיד שאני חוצפן, אבל החלום שלי הוא להגיע לשמונה האחרונות"

אריה ליבנת
אריה ליבנת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אריה ליבנת
אריה ליבנת

זאת תהיה אליפות אירופה השלישית שלו ברציפות. בשני הטורנירים הקודמים בהדרכתו, נבחרת הנשים של ישראל לא רשמה אף ניצחון. הפעם, מטבע הדברים, לאלי רבי כבר יהיה קשה הרבה יותר להשלים עם רצף הפסדים נוסף. "אני רוצה שנהיה כמה שיותר קרובים ליריבות, שנמצה את הפוטנציאל", אומר מאמן הנבחרת, "בשתי האליפויות הקודמות שיחקנו כדורסל לא רע, אבל לא ניצחנו. הפעם אנחנו רוצים לנצח".

אל תטעו, לא לניצחון בגמר הוא שואף. ניצחון אחד בטורניר יספק אותו, העפלת שלב כבר תדהים אותו. "לא הכל תלוי בנו. אני לא יודע לאמוד את היכולת של בריטניה, אי אפשר לזלזל בה, אבל צ'כיה ובלארוס הרבה יותר חזקות. אולי ננצח את בריטניה וזה לא יספיק".

אתה בונה על בריטניה?

"אנחנו הולכים לנצח את המשחק הראשון (מול צ'כיה) ואחר כך נתכונן למשחק השני. אי אפשר להתכונן מראש למשחק השלישי. אתה יכול לוותר על שני משחקים, להפסיד את המשחק השלישי ולחזור הביתה במפח נפש. ננסה לנצח בכל משחק ובהתאם להתפתחויות להגיב הלאה. כרגע רק המשחק מול צ'כיה בראש מעייני".

הנבחרת בכושר טוב?

"בתחילת האימונים זה נראה לא טוב, והיום אנחנו נראים בסדר. פחות או יותר כמו שציפיתי, דומה למצב בו היינו לפני הטורנירים בשנים הקודמות. אנחנו באים מוכנים לאליפות, צריך רק לשמור על הבנות שיגיעו רעננות ושלא יהיו פציעות. מבחינה טכניקה, כושר וחיבור, לזה רציתי להגיע איתן".

זו שוב תהיה הנבחרת של לירון כהן ושי דורון, או שהפעם גם שחקניות אחרות יתעלו?

"הגרעין של הנבחרת די יציב וברור. זימנתי השנה שוב את מיכל אפשטיין, ייעדתי לה תפקיד בעמדה מספר 4, בשונה ממה שהיתה בעבר. נועה גנור ונעמה שפיר הצטרפו וירחיבו את הרוטציה. לירון ושי מן הסתם יעשו את רוב הנקודות, אבל הן יקבלו עזרה מליעד (סואץ-קרני), ממירב (דורי) ומשתי הקטיות (לויצקי ואברמזון). לויצקי עדיין לא קרובה לשיא שלה, אבל אולי יהיה לה קמפיין טוב. קטיה ומירב כבר בנות 25, ובעוד שנתיים-שלוש, אחרי שליעד, לייני (סלווין) ולירון יפרשו, הן ייקחו את המושכות וזו ההזדמנות שלהן להתרומם ולהיות יותר משמעותיות".

מה הציפיות מהדור הנוכחי?

"הנבחרת הזאת צריכה לתת טורניר שיא בהשוואה לארבע-חמש השנים האחרונות, אבל קשה לצפות את העתיד. כל הנבחרות באליפות אירופה יותר טובות מאתנו, ואני לא אומר את זה כדי להנמיך ציפיות. אם מישהו חושב אחרת, שיבוא ויסביר. על הנייר אנחנו קרובים לקרואטיה, אבל בשנים האחרונות קיימנו נגדה כמה משחקי אימון ואף פעם לא ניצחנו. בריטניה סיימה במוקדמות לפני סלובקיה, נבחרת שמביסה אותנו במשחקי אימון ב-30 הפרש. ביום נתון אנחנו יכולים לנצח 8-10 מהנבחרות באליפות אירופה, וזו התקווה שלנו".

מה שונה בחבורה הזאת?

"הנבחרת הזו מצליחה להביא אנרגיות מטורפות. משחקי האימון שלנו בשנים האחרונות מגדירים את פערי הרמות. הרי אנחנו לא מפסידים בכוונה. אם בלגיה מנצחת אותנו ב-30 הפרש, זה מראה שיש לנו מוגבלות מסוימת. חסרה לנו גבוהה דומיננטית בצבע, אבל במשחקים הרשמיים אנחנו מממשים את היתרונות שלנו בצורה הכי טובה שיש. בכדורסל נטו יהיה לנו קשה לנצח, אבל היפה בספורט הוא שלא תמיד מי שיותר טוב מנצח".

אין תירוצים

רבי, כאמור, לא הוליך את הנבחרת שלו לניצחון ביורובאסקט עד היום, אבל הוא לא היחיד. ב-20 השנים האחרונות, מאז גברו על צ'כוסלובקיה במשחק הראשון באליפות ב-1991, הנשים לא השיגו אפילו ניצחון אחד בטורניר.

"בשנים האחרונות הפסדנו כמה משחקים על הקשקש בגלל חוסר מזל או תפקוד לקוי בדקות האחרונות", מסביר המאמן, "באליפויות אירופה, המשחקים מתקיימים שלושה ימים ברציפות והיתה לנו רוטציה קצרה. במוקדמות יש מנוחה של ארבעה ימים בין משחקים, אבל הפעם נצטרך לבוא מוכנים לכל משחק, לא נשתמש בשום תירוץ ולא נעשה הנחות. אנחנו מסתכלים לכל יריבה בגובה העיניים. העובדה שצ'כיה יותר טובה לא אומרת שאם נפסיד נרגיש אחרת מאשר אם יחסי הכוחות היו שקולים".

אם לא תעפילו שלב, אתה עשוי להסיק מסקנות אישיות?

"הנבחרת היא לא מקום עבודה עבורי, אלא אתגר גדול ומפעל חיים, כמו בכל מקום שהייתי בחיי. בשנים שאני בנבחרת, היא בגרף עלייה מתמשך. עליית שלב באליפות אירופה תהווה חותמת על עוד הצלחה והבנה שאנחנו עושים את הדברים נכון. אם לא נעפיל שלב, אני אהיה מאוד מאוכזב. אני ביקורתי כלפי עצמי ולא מבטל שום אפשרות. אני חתום לשלוש שנים, אבל מבחינתי יום ועשר שנים זה אותו דבר. אם לא ננצח באליפות, לא להמשיך בתום השנה זאת בהחלט אופציה שבאה בחשבון".

מההתרשמות שלך, אנשים בכלל יודעים שאליפות אירופה לנשים נפתחת בסוף השבוע?

"עוד לא הגענו לשעת השי"ן והתוצאות שלנו במשחקי האימון לא גורמות לאנשים לצאת מגדרם, בלשון המעטה. אני מקווה שההתעניינות תגבר, שהמשחקים ירתקו את הצופים בארץ. מי שהענף חשוב לו יודע שיש אליפות, אבל כרגע התקשורת לא מעניקה לזה חשיפה היסטרית. זו תרבות הספורט בעולם - מתעניינים פחות בספורט נשים. התרגלתי לזה, לא השלמתי עם זה, אבל אני חי עם זה".

מה התסריט האופטימלי?

"אני רוצה להגיע לשמונה האחרונות, לא העזתי עד עכשיו לדבר על זה כי יכולים להגיד שאני חוצפן, אבל זה החלום שלי. גם בעבר פינטזתי וזה לא יצא לפועל. אני מקווה שננצח משחק, אחר כך נראה מה הלאה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ