אלעד זאבי

כשמבצעים בדיקות רקע על אתלטיות ממדינות מזרח אירופה, ניתן להבחין בדפוס חוזר. בין אם מדובר בהודפת כדור ברזל מבלארוס, מטילת כידון מאוקראינה או אצנית מלטביה, רובן יעידו כי בשלב כלשהו בעברן הספורטיבי הן פלרטטו עם הכדור הכתום על מגרש הכדורסל.

כמובן שלא מדובר במקריות. מאז החל להיות משוחק באירופה באופן מאורגן, באמצע המאה הקודמת, תפס הכדורסל חלק מרכזי בסדר היום הספורטיבי של מדינות הגוש המזרחי. כדי להבין את המשמעות האמיתית עבור כדורסל הנשים, מומלץ לעיין ברשימת הזוכות באליפויות אירופה.

בין 1960 ל-1991 נערכו 17 אליפויות. ברית המועצות זכתה בכולן. "למדתי לקלוע לפני שלמדתי לקרוא", סיפרה אולגה סוקרנובה, שזכתה עם הנבחרת בתשע אליפויות ובשתי מדליות זהב אולימפיות בשנות ה-70' וה-80' ונכנסה להיכל התהילה בשנת 2000. "כדורסל היה ב-DNA שלנו. דברים היו מאורגנים כבר בגילים הצעירים, בטח יחסית למדינות אחרות לפי מיטב הבנתי. זו היתה אחת הסיבות לדומיננטיות שלנו במשך עשורים, מלבד כישרון".

התפרקותה של ברית המועצות ב-1991 גרמה לביזור הכישרון. מלבד רוסיה, נכנסו לזירה נבחרות כאוקראינה, לטביה, ליטא ובלארוס. עבור מדינות מערב אירופה, שעד אז הסתפקו בפירורים, היה מדובר במצב קלאסי של חדשות טובות ורעות: מצד אחד נעלם הענק הסובייטי הבלתי מנוצח, וזכייה באליפות אירופה חזרה להיות משימה אפשרית - לראייה הניצחון של ספרד ב-1993, בגמר הראשון אי פעם בו הופיעו שתי נבחרות ממערב אירופה; מצד שני, הדומיננטיות של המדינות המזרח אירופיות התפשטה. ברוב האליפויות שהתקיימו בשנות ה-90' ובזו של 2001, הן היוו 75% מסך המדינות המשתתפות.

טורקיה כן, איטליה לא

נדמה שניתן לסמן את עיתוי השינוי בתחילת העשור הקודם. באליפות של 2003 כבר אפשר היה להבחין בתזוזה במאזן הכוחות בין המזרח למערב, כשנבחרות כמו ישראל ובלגיה הצטרפו למערב אירופיות קבועות יחסית כצרפת וספרד. ב-2007 נרשמה נקודת ציון נוספת, כשלראשונה לא היה רוב למדינות מזרח אירופה באליפות.

פול נילסן, פרשן כדורסל נשים בכיר שכותב באתר פיב"א, טוען כי קיים קשר ישיר בין התפתחות הליגות במערב אירופה להישגי הנבחרות ולצמצום הפערים מהמזרח. "אם מתעלמים מהבלחות אקראיות של נבחרות שהשיגו את הכרטיס לאליפות בזכות התעלות רגעית, התמונה די ברורה: ליגה חזקה ויציבה תורמת להישגיות של הנבחרות", הוא מסביר, "ברוסיה יש ליגה חזקה, אבל בשנים האחרונות הליגות בספרד ובצרפת לא פחות טובות, אם לא יותר, ויש ליגות טובות נוספות בחלק המערבי".

הטענות של נילסן עומדות בכבוד במבחן המציאות. צרפת היא אלופת אירופה הנוכחית, וספרד - לדעת רבים בעלת הליגה החזקה באירופה - הגיעה לפודיום בחמשת הטורנירים האחרונים. "בשנים האחרונות גם טורקיה הפכה לשחקנית משמעותית בליגות באירופה", מוסיף נילסן, "כפועל יוצא, גם הנבחרת בעלייה והעפילה ארבע פעמים ברציפות לאליפות אירופה, למרות שטרם השיגה מדליות. היוצאת מן הכלל בתאוריה הזו היא איטליה, שלמרות ליגה חזקה יחסית אפילו לא הצליחה לעלות לאליפות".

צרפת מהווה דוגמה קלאסית למדינה מערב אירופית בה השתנו ללא הכר פני הענף. מנבחרת שלא עלתה לאליפויות אירופה ועולם במשך רוב שנות ה-80', הפכו הטריקולור למיני-מעצמה. בעשור האחרון הן זכו באליפות היבשת ב-2001 וב-2009 וסיימו במקום החמישי באליפות העולם 2006.

מתחילים בילדות

סוד ההצלחה הצרפתי משלב בין דבריה של סוקרנובה בדבר ההתארגנות בגילים הצעירים לנקודה שהעלה נילסן, בעניין הזיקה בין חוזקה של הליגה המקומית להצלחת הנבחרת. ילדה צרפתייה שמצטיינת בכדורסל יכולה כבר בגיל 11 לעבור לבית ספר מיוחד בו מוקדשות לענף מספר לא מבוטל של שעות בשבוע. מדי שנה, 200 בנים ובנות מצטיינים בגילים 13-15 עוברים לתיכון בו מתנהל סדר היום סביב הכדורסל. בשלב הזה הם כבר משחקים בנבחרות הצעירות, ובגיל 16 ומעלה עוברים לרשות המועדונים ברחבי המדינה.

במקביל, גם ליגת הנשים במדינה השתדרגה. ב-1998 הוקמה ה-LFB, שמנוהלת על ידי ארגון חיצוני ולא איגוד הכדורסל הצרפתי (בדומה למינהלת הליגה בכדורסל הגברים בישראל). מומחי כדורסל בצרפת טוענים כי זו היתה "הנקודה בה הפך כדורסל הנשים במדינה מחובבני למקצועני".

נבחרת צרפת, כאמור, הרוויחה מכך לא מעט. "הליגה טובה, ולכן הרבה שחקניות בכירות מעדיפות להישאר בצרפת ולא לעבור לליגות אחרות", אמר לאחרונה המאמן הלאומי, פייר וינסנט, "אני מכיר היטב את כולן ממשחקי הליגה, והן אותי. באליפויות בהן זמן ההכנה קצר, מדובר ביתרון לא מבוטל".

למעשה, לא צריך להרחיק עד צרפת כדי להיווכח שליגה מקומית חזקה, ממנה יוצאות קבוצות שמגיעות להישגים באירופה, יכולה למנף נבחרת. גם ישראל, שנכנסה לטירוף עם רמת השרון וגביע רונקטי ב-1999, הרוויחה מהתעוררות הענף. ב-2003 חזרה הנבחרת לאליפות אירופה אחרי 12 שנות היעדרות. מאז הפכה לחברה כמעט קבועה בטורניר.

בשורה התחתונה, בין אם מדובר בתכניות כדורסל מסודרות מגיל צעיר כמו בצרפת או בכסף גדול של מועדונים כמו בטורקיה, נדמה שיותר מדינות מערב אירופיות מצליחות למנף את כדורסל הנשים בארצן. הנבחרות שלהן מרוויחות מכך, ומצמצמות בעקביות את הפער ההיסטורי ממקבילותיהן במזרח, שחלקן נחלשו בהדרגה. למשל אוקראינה, אלופת אירופה ב-1995, שהעפילה רק לאליפות אחת מארבע האחרונות, ותיעדר גם מהקרובה.

אלא שחרף גרף השיפור מצד מערב אירופה, לא כולם מסכימים כי המזרח איבד את הבכורה. "נכון שצרפת וספרד הן מועמדות ראויות ללכת עד הסוף, אבל רוסיה היא עדיין הפייבוריטית", אומר העיתונאי הליטאי סימאס ברנאסוקאס, "בלארוס חזקה, וכך גם צ'כיה ופולין. ליטא אולי לא מועמדת לזכייה, אבל זו מדינה בה חיים ונושמים כדורסל. קשה למצוא מדינה במערב אירופה שניתן להגיד זאת עליה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ