ליגה ארגנטינית: הקבוצה החלשה בתולדות ריבר פלייט, בממוצע

שיטת החישוב בארגנטינה נועדה לחלץ את הגדולות מירידת ליגה, אבל לראשונה היא מאיימת לקטול אחת מהן. אחרי שנים של בעיות כלכליות, נטישת כוכבים ותחלופת מאמנים, הידרדרה ריבר פלייט אל מבחני ההישרדות למרות שסיימה תשיעית. אולי זה צדק פואטי

עוזי דן
עוזי דן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עוזי דן
עוזי דן

110 שנים קיימת ריבר פלייט. מעבר להיותה הקבוצה המעוטרת בארגנטינה עם 33 אליפויות, עשר יותר מבוקה ג'וניורס, וכמובן אחת הגדולות והאהודות ביותר, היא גם מעולם לא ירדה מהליגה הראשונה. לא מדובר בעניין של מה בכך. הליגה בארגנטינה, החל בימיה הראשונים והחובבניים, היא הוותיקה בעולם מחוץ לבריטניה.

שלשום הפסידה ריבר ללאנוס 1-2, תוצאה שהציבה אותה במקום התשיעי בסיום העונה. תשיעית מתוך 20, סביר, לא? לא כשהירידה נקבעת על סמך ממוצע ההישגים בשלוש השנים האחרונות. לפיו, ריבר נמצאת במקום ה-17 במאבק נגד הירידה, שמשמעותו הליכה למבחנים על ההישרדות בליגה.

אפשר לראות זאת כסגירת מעגל היסטורי וכעשיית צדק מאוחרת. הרי השיטה המשונה נועדה להיטיב עם הגדולות, ובעבר כבר השאירה את ריבר בליגה.

הירידה ב-1981 של סן לורנסו - אחת מחמש הגדולות של ארגנטינה (cinco grandes), לצד בוקה, ריבר, אינדפנדיינטה וראסינג קלאב - זיעזעה את ראשיהן ואת קברניטי הליגה. הם ישבו וחשבו על פתרון יצירתי, כביכול הוגן. כך הומצאה שיטת הממוצעים.

בכל שנה - בקיץ, אחרי שתי העונות המקוצרות הנהוגות בארגנטינה - מחשבים את ממוצע הנקודות למשחק שצברו הקבוצות בשלוש השנים האחרונות, וכך נקבעות היורדות. כיום יורדות שתיים אוטומטית ושתיים הולכת למבחנים. הסיכוי שאימפריה תרד כך קלוש. גם אם מועדון גדול נקלע למשבר בשנה מסוימת, סביר שלאורך זמן הוא יתאושש במידה מסוימת.

כבר בעונה הראשונה להנהגת השיטה, ב-1983, סיימה ריבר במקום ה-18 מ-19 קבוצות. בשיטה הישנה היא היתה יורדת, החדשה הותירה אותה בליגה. כעבור שנה נהנתה ממנה בוקה, ששרדה בליגה חרף עונה איומה. לא פלא שהקבוצות הקטנות והבינוניות הזדעקו, לא פלא שאוהדיהן טוענים בצדק כי זו אפליה ושהממסד מעוניין בטובת הקבוצות הגדולות. זה נכון בהרבה מקומות ולא שונה בארגנטינה.

השיטה, בכל מקרה, השתרשה. ועתה, כצדק פואטי, ממש אותה ריבר נענשת על תוצאותיה בעבר ומידרדרת למבחנים מול בלגראנו, שסיימה רביעית בליגה השנייה. הסיכוי בצמד המשחקים בשיטת בית וחוץ (יום רביעי בקורדובה, יום ראשון במונומנטל) נוטה בבירור לטובת "המיליונרים", אבל עצם ההגעה למצב הזה הוגדרה בתקשורת הארגנטינית כ"יום הגרוע בהיסטוריה של ריבר".

ריבר היתה חייבת לנצח את לאנוס בשבת כדי להיחלץ, תיקו לא היה מספיק, אבל העובדה שספגה את שער ההפסד בתוספת הזמן השאירה את האוהדים עם הרגשה "מזופתת", כפי שאמר אחד מהם בעיתון מקומי. "גם להפסיד, גם במשחק ביתי, גם ללכת למבחנים. אף אחד לא באמת האמין שדבר כזה יכול לקרות לריבר", הוסיף. אוהד אחד מת ביציעים מהתקף לב.

ריבר משלמת בעיקר את מחיר עונת המשבר הגדול של 2008/09, אז סיימה את האפרטורה במקום האחרון, לראשונה בתולדותיה. המאמן דייגו סימאונה, שעונה קודם לכן הוביל אותה לאליפות היחידה שלה מאז 2004, התפטר. את החותמת שם הסיום הגרוע שלה לעונה הנוכחית, במהלכו צברה ארבע נקודות בשבעת המחזורים האחרונים.

ביתי, אסוני

לדשדוש הזה יש מספר סיבות. המשבר הכלכלי ויציאת שחקנים לאירופה ממשיכים להכות בריבר יותר מאשר ביריבותיה. "נראה היה שאין גבול לכמות הכישרונות שיש לקבוצה, אבל בסופו של דבר זה פוגע ומחלחל", אומר סרחיו קראבייצ'קי, עיתונאי מקומי.

בשש השנים האחרונות עזבו את ריבר גונסאלו היגואין, רדאמל פלקאו, לוצ'ו גונסאלס, חאווייר מסצ'ראנו ואלכסיס סאנצ'ס. אחרים עומדים ללכת בעקבותיהם, כמו דייגו בונאנוטה שנמצא בדרך למלאגה. קשה למלא את השורות אחרי ששחקנים כאלה נוטשים.

בעיה נוספת היא הגירעון התמידי. לריבר אולי קוראים "המיליונרים", אבל בפועל זאת הקבוצה שלא היתה יכולה להשקיע 900 דולר בחודש בטיפול בבעיות הגדילה של לאו מסי.

נכון שבארגנטינה קשה למצוא מאמנים שנשארים בקבוצה שנים רבות, אבל בשבע השנים מאז האליפות האחרונה עברו בריבר עשרה מאמנים, כולל שתי קדנציות של לאונרדו אסטרדה. "יש הרגשה של רכבת הרים. מאמן בא, לא מצליח, מפוטר או מתפטר. אין המשכיות", אומר קראבייצ'קי, "בשנות ה-90' אימנו פסארלה וראמון דיאס ארבע שנים רצופות כל אחד, היתה המשכיות. היום אין דבר כזה".

סיבה נוספת שהוא מציין היא הלחץ העצום מצד האוהדים. "הם רגילים להישגים, ו-14 עונות (קצרות) עם אליפות אחת זה פשוט לא מספק", אמר. הציפיות, הלחץ והמתח יוצרים כדור שלג, שהופך גדול יותר ויותר עם כל תוצאה מאכזבת.

המונומנטל, שנחשב איצטדיון ביתי ומפחיד, הפך העונה למקום שבעיקר הלחיץ את ריבר. בעשרת משחקי הבית היא ניצחה רק שלוש פעמים וספגה ארבעה הפסדים. תוסיפו לכך התקפה מגמגמת (15 שערים ב-19 משחקים), ותקבלו שילוב שמוביל עד למבחנים נגד הירידה, אם לא גרוע יותר.

עוד בארגנטינה. קילמס הפסידה לאולימפו 0-1 וירדה. הורקאן (תבוסה 1-5 לאינדפנדיינטה) וגימנסיה לה פלאטה (2-2 נגד בוקה) סיימו עם מאזן זהה בחישוב השנים האחרונות ובמקומות 18-19, ויקיימו משחק מכריע ביניהן לקבוע מי תרד אוטומטית ומי תשחק במבחנים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ