אחרי השנה הסוערת, סרינה וויליאמס מסתערת על ווימבלדון

היא דרכה על זכוכית שבורה במסעדה, בילתה במסיבות, דיממה במהלך משחק ראווה, הופיעה בערוץ הקניות, עברה שני ניתוחים בכף הרגל, לא הצליחה לנשום בגלל קרישי דם בריאות, המשיכה לקדם את קו הביגוד שלה ולא הפסיקה לצייץ. זו ללא ספק היתה שנה סוערת עבור סרינה וויליאמס. עכשיו הגיע הזמן לחזור לשחק טניס

אמיר ענבר
אמיר ענבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר ענבר
אמיר ענבר

"אמלי מורסמו ומריה שראפובה הן הדור החדש. הן גבוהות וחובטות בכדור חזק בדיוק כמו האחיות וויליאמס, אם לא חזק יותר. ילנה ינקוביץ', ניקול ואידיסובה ואנה איוונוביץ' מתקדמות, כוח האש שלהן דומה והן זקוקות רק לניסיון. סרינה וויליאמס צריכה להיות מציאותית. הטניס אינו סלחני. אי אפשר להניח לו לרדת בסדר העדיפויות, רק כדי להבין לפתע שזה מה שרצית לעשות כל הזמן. רבים ניסו להזיז את מחוגי השעון, כמעט כולם נכשלו".

העיתוי היה ראשית ינואר 2007, ומאחורי הדברים שכתב טניסאי העבר פאט קאש ב"טיימס" היה היגיון רב. העונה הקודמת של וויליאמס היתה חלשה ורדופת פציעות. ב-2006 היא הופיעה בארבעה טורנירים בלבד, ובארבעת החודשים האחרונים כלל לא שיחקה. כשהגיעה לאליפות אוסטרליה 2007 - חמושה בטורניר הכנה אחד, בו הפסידה לסיביל באמר ברבע הגמר - היא דורגה 81 בעולם וסבלה מעודף משקל. "לטניס הנשים יש כעת הרבה יותר עומק", קבע קאש, "איני מצפה שסרינה תגיע לשלבים המאוחרים".

איך זה נגמר כולם יודעים. חלק מהמשחקים במלבורן היו מאבק עצום עבור וויליאמס, שנאלצה לחפור עמוק כדי לחזור פעמיים מפיגור במערכה. בדרך עברה את אותן ינקוביץ' ו-ואידיסובה שהזכיר קאש, ובגמר כבר הביסה את שראפובה 6-1, 6-2 כדי לזכות בתואר גראנד סלאם ראשון מזה שנתיים.

בשבועיים הללו האמריקאית לא רק הוכיחה את גדולתה ועליונותה, אלא גם הוציאה לדרך מסע הצלחות חדש. בעוד השחקניות שהזכיר קאש די התמסמסו (ומורסמו פרשה), זכתה סרינה בחמישה גראנד סלאמים נוספים ושבה למקום הראשון בעולם. כעת היא מתחילה הכל מחדש, וגם המפקפקים הרבה יותר זהירים.

"זה יהיה עצום אם סרינה תזכה בווימבלדון", אמרה כריס אוורט, טניסאית העבר, "אני לא יודעת איך זה אפשרי לבן אנוש להיעדר שנה בצורה הזו ולעבור את מה שעברה מבחינה פיסית. זה יהיה כמעט הלם אם תצליח, אבל אחרי שראיתי אותה והדרך בה חזרה בעבר, אף פעם אי אפשר לפסול את סיכוייה".

דברי אוורט חוזקו על ידי וויליאמס בשבוע שעבר. מסעה בטורניר איסטבורן נקטע כבר בשמינית הגמר, אבל בשני משחקיה הציגה רבות מהאיכויות שאפיינו אותה לאורך השנים. בפתיחת המשחק הראשון מול צווטנה פירונקובה, המדורגת 34 בעולם, נראתה וויליאמס חלודה לחלוטין ופיגרה 0-5 אחרי 20 דקות. לאט לאט היא התייצבה, שיפרה את ההגשה, ולמרות שנראתה לעתים עייפה, ניצחה בשלוש מערכות. בשלב הבא אף הגישה במערכה השנייה לניצחון מול ורה זבונרבה ובשלישית חזרה מפיגור 2-5 בקאמבק אופייני, לפני שנכנעה למדורגת שלישית בעולם. לא רע עבור מי שלא שיחקה טניס כמעט שנה, מאז גמר ווימבלדון בתחילת יולי אשתקד.

קשה לנשום

כן, וויליאמס עדיין לא בשיאה, אבל כבר עתה היא נראית טוב מבחינה פיסית. אולי בכך מתבטא הזעזוע שספגה בשנה האחרונה. אם ב-2007 הצהירה כי לא יידרש לה זמן רב לחזור לפסגת הענף (וצדקה), עתה היא מדבר במונחים אחרים. "איני מתכוננת רק לווימבלדון", הצהירה באיסטבורן, "אני מתכוננת לשבועות הבאים ולשארית הקריירה שלי וחיי".

שניהם היו בסכנה בשלב מסוים. זה התחיל בדריכה על זכוכית שבורה במסעדה במינכן ביולי שעבר, נמשך בתפרים, בדימום במהלך משחק ראווה, ובשני ניתוחים בכף הרגל. במשך 20 שבועות היתה נתונה הרגל בגבס. לפי הערכות, הגבס היה הגורם לקרישי הדם שהתגלו בריאותיה בפברואר.

קודם לכן, במשך תקופה, התקשתה וויליאמס לנשום. היא סברה שמדובר בתוצאה של כושר פיסי לקוי. "בשלב מסוים הייתי על ערש דווי, פשוטו כמשמעו", אמרה החודש, "איחור של יומיים היה יכול לסיים לי את הקריירה ואולי גרוע מכך. הרבה אנשים מתים מזה. זה הגיע למצב שהרגשתי שאני בקושי מסוגלת לנשום. היו ימים שלא יצאתי מהמיטה. ישבתי על הכורסה ותהיתי למה זה קורה לי".

אז קרה דבר נוסף. "אני זוכרת שהייתי בחדר כושר וסרינה התקשרה אלי ואמרה שהרגל שלה מתנפחת", שיחזרה לאחרונה אחותה ונוס בראיון לרויטרס, "אמרתי 'את צריכה לחפש באינטרנט סימפטומים של קרישי דם'. אז היא עשתה את זה, הפיסיותרפיסט שלנו נסע אליה ואתם יודעים את השאר".

הביקור בבית החולים, מסתבר, לא היה מובן מאליו. באותו יום שכנע אותה הפיסיותרפיסט לוותר לשם כך על מסיבה. כל כך הולם, יהיו שיגידו. הרי אם יש גורם המאיים להאפיל על הישגיה, זו ההשקעה בחיים מחוץ למגרש. קו הביגוד בשם "אנירס" (סרינה במהופך באנגלית), קו תיקי היד והתכשיטים, קו הציפורניים המלאכותיות, העניין במשחק בטלוויזיה ובסרטים. היא אפילו מספרת כי התכוונה ללכת במגפיים למסעדה בה נפצעה, אך בחרה בסנדלים כדי לא להרוס את הפדיקור. התוצאות ידועות.

יחד עם כל אלה, היא צוירה כמי שלוקחת את קריירת הטניס כמובנת מאליה. אוורט אמרה לאחרונה כי גראף ונוורטילובה הן השחקניות הגדולות אי פעם, ו"שסרינה בהחלט תיזכר כאחת הגדולות, בכל הנוגע לטניס שלה". הרמז ברור. קאש העריך בזמנו כי בהתחשב בכך שאביה לחץ עליה ועל ונוס לשחק, "מי יכול להיות מופתע כשזה גורם לרצון לעשות דבר אחר?". סינדרום אנדרה אגאסי, אם תרצו.

עתה, אגאסי יכול להוות מודל לדבר אחר. "הוא שיחק הרבה מהטניס הטוב ביותר שלו אחרי גיל 29. השאלה היא כמה סרינה רוצה את זה, כמה היא מוכנה להשקיע", אמרה הפרשנית מארי קרילו, "איתה, אין דרך לומר. אם היא רוצה לחזור, היא יכולה לנצח שוב".

קרילו לא יכולה לשכוח את הדרך שעשתה וויליאמס בווימבלדון האחרון, אז זכתה בטורניר מבלי לאבד מערכה. זו היתה הופעה מיוחדת אפילו בסטנדרטים של השחקנית הדומיננטית ביותר בעשור האחרון. לעוצמות ולנחישות שלה טרם קמו מתחרות, לא כאלה שיכולות לעמוד מולה לאורך זמן. "זה היה הטניס המרשים ביותר שראיתי ממנה", אמרה קרילו, שסברה כי ביכולתה להגיע ל-18 תארי גראנד סלאם ליחידות, כמו נוורטילובה. כיום יש לה 13, שישית בכל הזמנים, רביעית בטניס המודרני. רק ונוס (7) שנייה לה בין השחקניות הפעילות.

צל מאחורי וילון

כעת השאלה היא האם ביכולתה לשוב ליכולת הזו. הגוף נראה במצב טוב, הטניס מתחדד, והחידה העיקרית היא, כרגיל, הראש. "הניתוח האחרון היה קשה, קשה יותר מנטלית מהרבה דברים שעברתי, כולל מות אחותי", היא אומרת, "זה נתן לי השקפה חדשה על החיים והקריירה, לא לקחת דבר כמובן מאליו".

כנראה שזה המפתח. לעתים אינך יודע עד כמה משהו יחסר לך עד שכמעט איבדת אותו לחלוטין. "אני חושבת שהיא הולכת לחזור נלהבת ורעבה", פסק פטריק מקנרו, לשעבר קפטן נבחרת הדייויס של ארצות הברית, "תחושתי היא שלראשונה היא מרגישה בחסרונו של הטניס. היא הבינה שלא נשארו לה הרבה שנים, ואני רואה אותה מבצעת דחיפה גדולה אחרונה, כמו אגאסי. אם מישהי מסוגלת לכך, זו סרינה".

לא שהיא הפכה למופת לטעם טוב ולהתרחקות מאור הזרקורים. כשחזרה להתאמן באפריל בפלורידה, היא הופיעה בחליפת גוף מזעזעת בצבע סגלגל. בתקופת היעדרותה נראתה במסיבות, בערוץ קניות אמריקאי ובמשחקים של קבוצת הפוטבול מיאמי דולפינס, בה יש לה אחוזים. בין מאות ואלפי הציוצים בטוויטר - רובם קשורים לכל נושא בעולם מלבד טניס - פרסמה תמונה של עצמה, כצל מאחורי וילון, לבושה בבגדים תחתונים בלבד. אחרי כמה שעות הסירה אותה בעקבות תגובות זועמות.

לעתים נדמה כי תחומי העניין האחרים והאישיות הגדולה מהחיים - זו שמושכת קהל מצד אחד ומנגד מרגיזה, כמו בהתפרצויות הזעם על המגרש - מאפילים על מי שהיא באמת. אנשים ידברו על הופעותיה באירועי סלבריטאים, אבל לא על תרומותיה למוסדות צדקה, על הקמת בית ספר לילדים בקניה, על הקרן לילדים אמריקאים מעוטי יכולת שלומדים בעזרתה במכללה. בילי ג'ין קינג, קראה לה "אחת מאותן אלופות נהדרות שחוצות את גבולות הספורט והשפיעו על החברה".

ייתכן שזה בעצם הישגה הגדול. אנשים מדברים על אלף ואחד דברים הקשורים בסרינה. צבע עורה אינו ביניהם. היא ואחותה מהוות דמויות חריגות במספר היבטים, אך רגילות בעצם היותן חלק מנוף הטניס. "אני חושב שאני מדבר בשם רוב האנשים כשאני אומר שאתה רוצה את סרינה במשחק מסיבות שונות", אמר אנדי רודיק בשבוע שעבר, "לא רק בגלל שהיא ווינרית ואלופה נהדרת, גם בגלל שהיא מוסיפה תרבות פופ לטניס. היא כוח משיכה ויוצרת סיפורים גם כשאינה מנסה. זה בריא לענף שלנו".

ה-טורניר שלה

סרינה בוודאי נהנתה מכך שעשתה את דרכה חזרה יחד עם ונוס, שבעצמה נעדרה חודשים. "אני מרגישה שהיינו על דרך משותפת", אומרת האחות הצעירה, "ממש נהנינו מהזמן המשותף, להיות יחד, להתאמן זו לצד זו, להביט עליה ולראות אותה משחקת כל כך טוב. ואני חושבת 'אוקיי, עלי להשתפר'".

פרק הזמן הארוך שהחמיצה אילץ אותה להגיע לאנגליה מוקדם מהרגיל, כשבועיים לפני ווימבלדון. בעבר נהגה לנחות רק חמישה ימים קודם לכן. הופעתה באיסטבורן היתה הראשונה בטורניר מאז היתה בת 16. "היא עשתה עבודה שלא תיאמן ושיחקה טניס שלא ייאמן", אמרה זבונרבה אחרי הניצחון הקשה מולה.

"אלה היו שני משחקים טובים עבורי. איני יכולה להיות מרוצה יותר מכמות הטניס ששיחקתי", סיכמה וויליאמס את הופעתה בטורניר, "ממש התרכזתי בלגרום לרגליי לנוע, וזו היתה משימה לכשעצמה. קצת כואב לי, אבל זה טוב. אני מקווה שהמשמעות היא שבווימבלדון לא יכאב כל כך. ביכולתי לעשות יותר, וזה מה שמנחם, הידיעה שאני יכולה להיות הרבה יותר טובה ושאני קרובה להיות שם".

חלפו כבר 16 שנים מאז הופיעה וויליאמס לראשונה בטורניר בוגרות. הרבה קרה מאז. בעוד ז'וסטין הנין ומרטינה הינגיס פרשו פעמיים לפני גיל 29, היא רק מתחילה מחדש - שוב - שלושה חודשים לפני יום הולדתה ה-30, מהמקום ה-25 בעולם. אז למי קראתם לא רצינית? ווימבלדון הוא מקום טוב לקאמבק. היא זכתה שם בארבעה תארים, ויחד עם אחותה בתשעה מ-11 הטורנירים האחרונים. זהו ה-טורניר שלהן.

בשבועות האחרונים נשמעו רק קולות חיוביים על חזרתה. זבונרבה ופרנצ'סקה סקיאבונה ציינו את האתגר והעניין שהיא ואחותה מוסיפות, רודיק ונוורטילובה דיברו על הצורך בדמויות דומיננטיות. "היא לא שיחקה שנה, אבל עדיין יש לה את האישיות והיא כנראה תהיה הסיפור בווימבלדון", אמר הטניסאי, "אני לא חושב שזה ידהים מישהו אם תזכה שוב".

בשלב זה, דווקא וויליאמס לא מדברת במונחים הללו. "אני לוקחת את זה יום יום, לא מגבירה ציפיות. אני כל כך שמחה להיות בריאה מספיק כדי להתחרות. 12 החודשים האחרונים היו קשים ובוני אופי", אמרה, "עזבתי כשאני מדורגת ראשונה בעולם. זה מה שהכי חסר לי, להיות בצמרת המשחק, לשחק טניס טוב ולהתמודד עם האתגרים שמציבות כל השחקניות. אני נמצאת במסלול חדש לחלוטין, בו אני פחות או יותר חושבת 'אוקיי, עכשיו אין לי מה להפסיד'. יותר מכל דבר, אני פשוט נלהבת לשחק".

מווימבלדון עד ווימבלדון | השנה של סרינה וויליאמס

יולי 2010 זוכה בווימבלדון בלי להפסיד מערכה ואוספת תואר גראנד סלאם מספר 13

יולי 2010 הולכת למסעדה במינכן בסנדלים כדי לא להרוס את הפדיקור, דורכת על זכוכית ונזקקת לניתוח

ינואר 2011 לא מצליחה להתאושש מהפציעה ומכריזה על היעדרות ממושכת

פברואר 2011 מתקשה לנשום באופן סדיר. בבית החולים מתגלה כי היא סובלת מקרישי דם בריאות

אפריל 2011 חוזרת להתאמן. חלק מהזמן מעבירה יחד עם אחותה ונוס, שבעצמה נעדרה חודשים

יוני 2011 חוזרת לסבב ומפסידה במשחק השני שלה, מול ורה זבונרבה בשמינית גמר טורניר איסטבורן

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ