השבוע לפני: שג'ו לואיס הפיל לקרשים את מקס שמלינג, חביבו של היטלר

בקרב הראשון ניצח הגרמני וזכה לכבוד מלכים מהיטלר וגבלס. ?אחרי שנתיים נשלח לקרשים על ידי מי שהפך בערב אחד ל"גיבור השחור הראשון של אמריקה הלבנה". היריבות בין מקס שמלינג ?לג'ו לואיס נולדה אמנם בזירה, אך איגרוף היה החלק המשני בה

אמיר ענבר
טעם של פעם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר ענבר
טעם של פעם

19.6.36, 22.6.38 הניצחון, הודה מקס שמלינג עשרות שנים אחר כך, לא היה הכל. "במבט לאחור, אני כמעט שמח שהפסדתי", אמר המתאגרף האגדי, "דמיינו מה היה קורה לו הייתי חוזר לגרמניה כמנצח. הנאצים היו מעניקים לי מדליה. אחר כך עוד היו יכולים לראות בי פושע מלחמה".

אלא שהרבה לפני הקרב בו הפסיד, היה הקרב בו ניצח. למעשה, היו הרבה כאלה. ב-1930 הוכתר שמלינג לאלוף העולם במשקל כבד, תואר בו החזיק שנתיים. גם בשנים הבאות נותר הטוב באירופה ומהטובים בתבל.

במקביל קרו שני דברים. בגרמניה עלה לשלטון אדולף היטלר, ובארצות הברית צץ כוח חדש באיגרוף, ג'ו לואיס. בזמן שהרייך השלישי החל להשליט את מדיניותו, צבר לואיס 27 ניצחונות ברציפות. ב-1936 נקבע הקרב הראשון בינו לבין הגרמני הגדול.

לניו יורק הגיע שמלינג באונייה ועליה צלב קרס, כמו מסמל את משמעות הקרב. רבים מחו על עצם קיומו ועל הבמה שייתן לנאצים. יהודים התווכחו אם להחרימו והסבירו שאינם רוצים לראות כסף יהודי חוזר לגרמניה. המתאגרף, מצדו, סרב לדבר על פוליטיקה.

לפני הקרב ציין שמלינג כי זיהה חולשה בלואיס, וסרב לחשוף אותה. בסיבוב הרביעי, 45 אלף הצופים ביאנקי סטדיום גילו מהי. הגרמני ידע שלואיס פגיע להתקפות נגד כשהוא חובט בשמאל, וברגע כזה בדיוק שלח אותו לקרשים. האמריקאי קם, אך לא התאושש. בסיבוב ה-12 ניצח שמלינג בנוק-אאוט.

בגרמניה האזינה לקרב רעייתו ביחד עם שר התעמולה גבלס ואשתו. הן היטלר ("הישג פטריוטי נהדר") והן גבלס מיהרו לברך את המנצח. בספר "מעבר לתהילה" מסופר כי בראיון רדיו הודה שמלינג לאמו ולאשתו, ואז, בקול נמוך, הוסיף: "הייל היטלר". כששב לגרמניה המתינו לו אוהדים רבים ולהקה, והוא נקרא לפגישה אצל היטלר.

באופן טבעי, צויר שמלינג כנאצי. הוא לא היה. היטלר התקרב אליו למען תדמיתו האישית ובניסיון להפוך את המתאגרף לסמל לכאורה לעליונות הגזע הארי, אבל שמלינג סרב להצטרף למפלגה הנאצית. המנהל שלו היה יהודי. המתאגרף אפילו החביא ילדים של ידיד יהודי ב-1938.

להכניס לו היטב

דבר נוסף התרחש באותה שנה. שמלינג ולואיס נפגשו שוב. הפעם הגיע האמריקאי כאלוף העולם. והפעם היה ברור לכולם שזה הרבה יותר מאיגרוף. פניו של היטלר היו למלחמה. "עבור שנינו זה היה עניין של הטוב ינצח, אך ידענו מה מונח על הכף", סיפר לואיס באוטוביוגרפיה שלו. דמוקרטיה מול פאשיזם, הגזע הארי מול האמריקאי השחור.

כאשר שמלינג בא לניו יורק, קיבלו את פניו מפגינים. המפלגה הנאצית הכריזה שהוא טוב מכל מתאגרף שחור והיטלר שוחח עמו לפני הקרב. לואיס, מנגד, הוזמן לבית הלבן והנשיא רוזוולט מישש את בטנו והכריז: "אנחנו צריכים שרירים כמו שלך כדי לנצח את גרמניה". "ידעתי שעלי להכניס לו היטב", אמר לואיס, "כל המדינה סמכה עלי".

ביאנקי סטדיום היו 70 אלף צופים. בעולם האזינו כ-70 מיליון איש. שמלינג הספיק לשחרר אגרוף אחד מול מטר מהלומות של לואיס, ששלח אותו לקרשים שלוש פעמים וניצח בנוק-אאוט אחרי 2:04 דקות בלבד. בעוד בגרמניה מנסים לעכל, הכריז לואיס: "חיכיתי לנקמה שנתיים, כעת השגתי אותה".

כששמלינג שב הביתה, לא חיכו לו להקות ולא היטלר. עם המלחמה הוא גויס לצבא. אחריה ניסה לחזור להתאגרף, ללא הצלחה. לואיס המשיך לנצח ושמר על תוארו העולמי עד 1949. הצאצא לעבדים הפך לסמל עבור השחורים בארה"ב, ויותר מכך - "לגיבור השחור הראשון של אמריקה הלבנה", לדברי בנו.

"עבור העולם, ההפסד של שמלינג ניבא את מה הצפוי לגרמניה", סיפר לואיס, "לא ראיתי אותו שוב עד אחרי המלחמה. התחברנו, נשארנו מיודדים ושמרנו על קשר". שמלינג אף עזר לו כספית. כשלואיס מת ב-1981, סייע לממן את הלווייתו. מה היטלר היה אומר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ