אליפות אירופה בכדורסל נשים: דרושה מהפכה בנבחרת ישראל

הכשלון המחפיר של נבחרת השנים של ישראל שהפכה לבשר תותחים מחייב שינויים משמעותיים ובראשם החלפת הצוות המקצועי

אריה ליבנת
חצי פינה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אריה ליבנת
חצי פינה

גם את שתי הופעותיה הקודמות באליפות אירופה סיימה נבחרת הנשים אחרי שלושה הפסדים, אבל ההבדלים כבירים. אם ב-2007 היתה שמחה גדולה מעצם העלייה מטורניר ההזדמנות האחרונה וב-2009 שלטה תחושת הפספוס, הפעם אין דבר שניתן לקחת מהטורניר הזה. ישראל שבה להיות כפי שהיתה לפני שמונה שנים - בשר תותחים.

אין סיבה שזה יקרה. בעוד בעבר עלתה הנבחרת בקושי, כשאינה באמת ברמה של אליפות אירופה, בשני טורנירי המוקדמות האחרונים היא עשתה זאת כראש בית. פעמיים ברציפות הוכיחה שהיא שווה לפחות מקום בין 16 הראשונות ביבשת, רק כדי לקרוס כאשר הגיעה לטורניר הגמר.

אחרי כישלון מחפיר כזה, אי אפשר להסתפק בדו"ח שגרתי של מאמן נבחרת שחוזר מטורניר רשמי. ועדת הנשים צריכה למנות מיני ועדה שתזמן את המאמן ומספר שחקניות ותבדוק איך איבדה הנבחרת תוך שנה את כל חדוות המשחק ואת המשחק הקבוצתי. מדוע עשתה בושות החל במשחקי ההכנה וכלה באליפות. כיצד נבחרות שהקדימה במוקדמות - ליטא ב-2009 ולטביה בטורניר הנוכחי - עברו שלב, בעוד ישראל עצמה הודחה אחרי שלושה משחקים.

בלי קשר לוועדה, נראה כי הצוות המקצועי מיצה את עצמו וצריך לעזוב. אם אלי רבי וטל נתן לא הצליחו במשך קיץ שלם לחבר בין שחקניות שגם כך רצות ביחד כמה שנים ואמורות להכיר זו את זו בעיניים עצומות, כנראה שהגיע לקיצו החיבור שלהם עמן. רבי ונתן אחראים לשלוש עליות רצופות לאליפות - הישג יוצא מהכלל שמי יודע מתי ישוחזר - אבל כל דבר טוב מגיע למיצוי, שהתבטא בימים האחרונים.

נתן כבר קיבל את ניהול האקדמיה החדשה לנשים. רבי ראוי להמשיך לשמש כמנהל המקצועי של הנבחרות הצעירות, אין בקי ממנו בתחום. במקומו אפשר למנות מאמן ותיק ומצליח כמו עדני דגן, או ללכת על מאמן צעיר דוגמת עדן ענבר. רעיון מקורי יותר יהיה לנסות להחזיר את אפי בירנבוים, המאמן האחרון שהשיג עם ישראל ניצחון באליפות אירופה. את נתן צריכה לרשת שחקנית עבר, שמצד אחד מכירה את השחקניות, ומנגד כבר עשתה את המעבר לצד האחר של המתרס. שירה העליון נראית תפורה לתפקיד.

גם מלייני סלווין הגיע הזמן להיפרד. היא נתנה לנבחרת שבע שנים מעצמה, אבל בנויה לשחק בקבוצות גדולות, בעיקר כאלו שיש להן שחקנית מטרה בצבע. הנבחרת בנויה בעיקר על יכולת אישית, וסלווין התקשתה אפילו באחד על אחד מול ילדה בת 15, נועה זליבנסקי, בהפנינג לפני היציאה לפולין. במקומה חייבים למצוא מתאזרחת גבוהה שתיתן לנבחרת ממד נוסף. לדורי, אברמזון, לויצקי ואחרות אין תחליף, אבל את המחיר הן ישלמו במשא ומתן על חוזים מול הקבוצות. הן ובעיקר שחקניות הדרג השני בליגה ישלמו את המחיר במעבר המסתמן של ליגת העל לארבע זרות על המגרש.

אבל את המחיר הגדול עלול לשלם הענף כולו. ההישגים של רמלה, לירון כהן והנבחרת עצמה בקיץ שעבר יצרו אשליה שקורה כאן משהו גדול. כל הישג שיהיה בשנים הבאות, לא ישכיח את הגארבג? טיים המתמשך מול מדינה שבכלל המציאה משחק פופולרי אחר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ