ליגת העל בכדורגל: כשל בסיסי במנגנון

כאשר לא חולפת עונה מבלי שנחשפת פרשה חדשה בדבר חשדות לפלילים בקרב מנהלי קבוצות ובעליהן, אין צורך למנות ועדת מומחים כדי להבין שהכדורגל הישראלי סובל מבעיה המחייבת טיפול שורש. וכן, אפשר עוד להציל את הכדורגל שלנו

דור ליאונד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דור ליאונד

הפרסומים בדבר החשדות החמורים והמעצרים של בעלי הפועל פתח תקוה מספקים עוד דוגמה לפשיטת הרגל של הכדורגל הישראלי, ולהתבוססותו המתמשכת בביצה העכורה של העסקנות, החובבנות והשחיתות.

כאשר לא חולפת עונה מבלי שנחשפת פרשה חדשה בדבר חשדות לפלילים בקרב מנהלי קבוצות ובעליהן, אין צורך למנות ועדת מומחים כדי להבין שהכדורגל הישראלי סובל מבעיה יסודית המחייבת טיפול שורש. ריבוי הפרשות מלמד על כשל בסיסי בכל הקשור למנגנוני הפיקוח והאכיפה, אלו שאמורים למנוע, או לפחות לצמצם למינימום, את התנאים שמהווים כר נוח לפעילות בלתי חוקית ולניצול לרעה של הספורט.

סיני, אתמול בהארכת המעצר בבית המשפט בראשל"צ (תצלום: אילן אסייג)

לפני מספר שבועות, בראיון ל"ספורט הארץ", הלין היועץ המשפטי של ההתאחדות, עו"ד משה אביבי, על המוגבלות הרבה של ההתאחדות בבלימה של כניסת גורמים מפוקפקים לכדורגל. "ידיי כבולות", טען.

בהקשר זה ראוי להזכיר כי לפני חמש שנים היו אלה אוהדי הפועל פתח תקוה - למרבה האירוניה - שעתרו לבית המשפט בדרישה שיורה להתאחדות ליישם הוראת תקנון שחייבה מינוי נציגי ציבור במועדונים. הסעיף בתקנון נועד לקדם את השקיפות ולהבטיח את ניהולן התקין של הקבוצות, אך למרבה הצער הוא לא יושם מעולם. ההתאחדות התנגדה בתוקף לבקשת האוהדים, ואף הסירה מתקנונה את ההוראה המדוברת.

על כל פנים, ולאור הספקות לגבי יכולתה ונכונותה של ההתאחדות לפעול נגד בעלי קבוצות החברים בה, ברור שיש צורך בתיקון החקיקה הראשית. הגיעה השעה שהמחוקק ירים את הכפפה ויקדם תיקון בחוק הספורט, כזה שיהדק את הפיקוח על הגורמים השולטים בקבוצות; הן בשלב הראשוני, של קביעת קריטריונים לאישור העברת זכויות בעלות וניהול, והן בשלב הניהול השוטף - למשל, על ידי הטלת חובת פרסום פומבי של מאזנים שנתיים, ומינוי דירקטורים חיצוניים.

כאמרתו הנודעת של השופט האמריקאי לואיס ברנדייס: "אור השמש הוא המחטא הטוב ביותר, ואור המנורה הוא השוטר היעיל ביותר". הפנים של הכדורגל הישראלי היום הם במידה רבה תוצאה של הקלות והנוחות להתנהל במחשכים. הגיעה העת להדליק את האור.

הכותב הוא עו"ד ואוהד הפועל פתח תקוה

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ