שווה בדיקה: נוער רואה עולם

עד שישראל צורפה לאירופה, חצתה נבחרת הנוער יבשות כדי לעלות לאליפות העולם, מבלי להגיע ליעד

עוזי דן
שווה בדיקה XL
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

אליפות העולם לנערים, שמתקיימת בימים אלו, העלתה אצלנו שאלות לגבי ההשתתפות הישראלית באליפויות העולם לנערים ובייחוד לנוער. ידוע שישראל מעולם לא הופיעה בטורניר גמר, אבל בעבר היו טורנירי מוקדמות לגביע העולם לנוער ובשנים האחרונות לא זכורים לי כאלו. האם קיימת שיטה נסתרת? האם אפשר לתת פירוט של משחקי המוקדמות של הנוער בעבר? (אורי, ירושלים; חיים ג, ראשון לציון)

טורניר המוקדמות היחיד לאליפות העולם בנוער מתקיים כיום באזור האוקיאני. שאר העולות נקבעות על פי אליפויות היבשות השונות, המהווות גם מוקדמות לאליפות העולם. מאירופה, למשל, עולות שש נבחרות, וכך שש הראשונות באליפות אירופה לנוער 2010 עלו לאליפות העולם, שתתקיים באוגוסט בקולומביה.

גם דרכה של ישראל לאליפות העולם עוברת כיום במוקדמות אליפות אירופה ובטורניר הגמר. בעבר, טרם ההצטרפות של ישראל לאירופה ב-1992, נבחרת הנוער שלה אכן הופיעה בטורנירי מוקדמות על עלייה לאליפות העולם. עד לסילוק מאסיה באמצע שנות ה-70', אגב, היתה ישראל מעצמה אמיתית ברמת הנוער ביבשת. בין 1964 ל-1972 זכתה נבחרת הנוער הישראלית בשש מתשע אליפויות אסיה, חלקן זכיות משותפות.

נבחרת הנוער, מודל 1989 (תצלום: אריה קנפר)

כשהחלו אליפויות העולם לנוער ב-1977, ישראל כבר לא היתה שייכת לאסיה ואף לא לאירופה. למעשה, נדודיה בעולם הכדורגל - לאוקיאניה, דרום אמריקה וכו' - החלו עם נבחרת הנוער ונמשכו עם הבוגרת, עד להצטרפות לאירופה.

פראגוואי 1979. זו היתה הופעתה הראשונה של נבחרת הנוער במוקדמות אליפות העולם, בטורניר משולש באסונסיון. שיחקה מולה הזוכה במוקדמות של אוקיאניה, אוסטרליה, והנבחרת שסיימה שלישית באזור הדרום אמריקאי, פראגוואי.

ישראל, בהדרכת מאמן הבוגרת עמנואל שפר - כך היה נהוג אז - הפסידה לפראגוואי 3-0 ו-2-1, ונפרדה פעמיים בתיקו 0-0 מאוסטרליה. אשר שוורצבוים כבש את השער הישראלי היחיד בטורניר, ממנו עלתה פראגוואי לאליפות העולם ביפאן.

ארגנטינה 1981. טורניר במתכונת דומה. הנבחרת של ג'ק מנסל פתחה ב-0-0 נגד ניו זילנד, הפסידה 1-0 לארגנטינה, נכנעה 2-1 לניו זילנד ונוצחה 2-0 מול ארגנטינה. סמי מלכה כבש את השער הבודד.

קוסטה ריקה 1983. מעולם לא היתה ישראל קרובה יותר לאליפות העולם. הפעם היה לנבחרת מאמן ייעודי, שמואל פרלמן, ובמוקדמות שובצה נציגה ממערב אמריקה, קוסטה ריקה, במקום נבחרת דרום אמריקאית.

ישראל פתחה עם ניצחונות 1-3 על אוסטרליה (צמד של יגאל מנחם ושער של מוטי איוניר) ו-0-2 על קוסטה ריקה (מנחם ואלי אוחנה). הפסד לאוסטרליה (מנחם שוב כבש) שלח את הנבחרת למשחק האחרון מול קוסטה ריקה כשניצחון יעלה אותה לאליפות העולם, אבל היא סיימה ב-0-0. אוסטרליה גברה על המארחת ועלתה לטורניר הגמר במקסיקו.

אוסטרליה 1985. כמו הנבחרת הבוגרת, גם נבחרת הנוער כבר שובצה באוקיאניה באותה שנה והופיעה בשלב המוקדמות האחרון באזור, בהדרכת מאמן הבוגרת יוסל'ה מירמוביץ'. בטורניר בסידני היא ניצחה את טאיוואן 1-3 עם שלישייה של ירון כהן, הביסה את פפואה 0-6 (צמדים של כהן ואלון נתן, שערים של משה איזנברג ואלון חזן), סיימה ב-0-0 מאכזב נגד פיג'י, ניצחה את ניו זילנד 2-4 (שלישייה של איזנברג, דוד גורדנה), ולבסוף הפסידה 3-2 (נתן וניר קלינגר) לאוסטרליה, שעלתה לאליפות בברית המועצות.

ניו זילנד 1987. ישראל של גיגי כהן הצליחה מול הנמושות - 0-4 על פיג'י (שלישייה של מני בסון, יאיר סנדורי) ו-1-5 על טאיוואן (בסון, משה איזנברג, טל בראל, תמיר דניאלי ואיתי מרדכי) - אך סיימה ב-1-1 נגד ניו זילנד (איזנברג) ואוסטרליה (שוב איזנברג), שנסעה לטורניר הגמר בצ'ילה.

ארגנטינה 1988. הבוגרת עוד שיחקה אז באוקיאניה, אבל בפיפ"א העבירו את נבחרת הנוער לאזור אחר, ולא באופן מקרי. החשש היה שמאוקיאניה (ופלייאוף עם אסיה) יש לישראל סיכוי לא רע להעפיל לטורניר הגמר בערב הסעודית. ברור היה שהסעודים לא יאפשרו לה להשתתף, ברור היה שפיפ"א תרקוד לפי חלילם, אך כדי למנוע את האפשרות שובצה ישראל למוקדמות בדרום אמריקה, לקראת הטורניר של 1989.

הנבחרת של שלמה שרף פתחה בניצחון 0-1 על פראגוואי משער של דני ניראון, לפני שפיפ"א שבה לנשום אחרי הפסדים לארגנטינה 2-0 ולפרו 2-1 (רן בן שמעון). ניצחונות על ונצואלה 0-1 (אורן מוחרר) וצ'ילה 0-3 (ניראון, שימי ז'אן, עצמי) שלחו את ישראל הביתה עם ראש מורם.

אוסטרליה 1991. טורניר המוקדמות האחרון לפני ההצטרפות לאירופה היה טראומתי. ישראל ניצחה את אוסטרליה בסידני 0-1 משער של יניב כהן במשחק "הבית" שלה, אבל הפסידה 2-1 בגומלין בסידני (עמיר תורג'מן) כשהיא נשדדת בשערוריית שיפוט גדולה, כולל שער חוקי שנפסל.

מאז, כאמור, צריכה ישראל לעלות דרך מוקדמות אליפות אירופה ואליפות היבשת, אליה הגיעה רק פעם אחת, ב-1997 בהדרכת זאב זלצר. מאחר שאליפות אירופה מתקיימת מדי שנה ואליפות העולם פעם בשנתיים, רק אחת מכל שתי אליפויות יבשת מעניקה כרטיסים לטורניר העולמי. 97' היתה אחת מהשנים בהן לא עלו נבחרות לאליפות העולם.

ומה עם נבחרת הנערים? צעירים יותר, קרובים יותר

בנערים שייכת ישראל לאירופה כבר מ-1986 והשתתפה לא פעם באליפות היבשת, גם בגלל שאליה עלו 16 נבחרות ולא שמונה כמו אצל הנוער. גם בנערים נקבעות הנציגות האירופיות למונדיאל על פי אליפות היבשת, פעם בשנתיים.

ב-1987 השתתפה ישראל בהדרכת אמנון רז באליפות אירופה לנערים בצרפת, ממנה עלו נבחרות לאליפות העולם, וחילצה נקודה בודדת. כעבור חמש שנים שיחקה הנבחרת של גיגי כהן באליפות בקפריסין, שהיתה חסרת משמעות לגבי מונדיאל הנערים, וסיימה שלישית בבית שלה עם ניצחון, תיקו והפסד.

בניון (תצלום: ניר קידר)

ב-1996 הגיעה ישראל לגדול הישגיה. עם בני טבק על הקווים ויוסי בניון ושלומי דהאן על המגרש, סיימה נבחרת הנערים במקום השלישי באליפות אירופה, כשבדרך היא מנצחת את גרמניה ברבע הגמר. דווקא אז היה מדובר בשנה זוגית, בה לא התקיימה אליפות העולם. אחרי שנה, באליפות אירופה בעלת משמעות למונדיאל, הפסידה הנבחרת בכל משחקיה.

ב-98', נטולת המונדיאל, הגיעה ישראל של אברהם בכר לרבע גמר אליפות אירופה. כך עשתה גם ב-99', אלא שרק שלוש נציגות אירופיות עלו לאליפות העולם. בשלוש הופעותיה הבאות באליפות, ב-2000, ב-2003 וב-2005, סיימה אחרונה בבית שלה עם שלושה הפסדים.

אחר כך צומצמה אליפות אירופה לנערים לשמונה נבחרות, וישראל - בדיוק כמו בנוער - לא מצליחה לעבור את המוקדמות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ