אליפות אירופה בכדורסל: אקורד הסיום של ליעד סואץ-קרני

ליעד סואץ-קרני קיוותה להיפרד מנבחרת ישראל עם הישג מיוחד. במקום זאת, השחקנית שהודחה מתפקיד הקפטנית לפני שנתיים ("הפילו עלי תיק, לא אשכח ולא אסלח") הבינה כמה דברים לגבי חברותיה: "משהו בראש לא מוכן, לא נראינו כמו קבוצה שמבינה את המשמעות. אי אפשר כל הזמן לסמוך על זה שפתאום הכל יסתדר"

הארץ
אלעד זאבי, שליח "ספורט " לבידגושץ'
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ
אלעד זאבי, שליח "ספורט " לבידגושץ'

את הרגעים שאחרי התבוסה לבריטניה שלשום, העביר כל אחד מאנשי נבחרת הנשים בצורה שונה. המאמן אלי רבי נדרש לנפק הסברים לצופי הערוץ הראשון, כשגם לירון כהן ושי דורון הוזנקו לעמדת הראיונות. רוב השחקניות ירדו לחדר ההלבשה בפנים חתומות. על הפארקט נותרה ליעד סואץ-קרני, מהשחקניות הישראליות הגדולות בתולדות הענף, ונתנה לרגשות להציף אותה.

"זה היה משחק כל כך היסטורי, שהיה יכול לעשות משהו שהיו זוכרים לדורות, ואני לא חושבת שנראינו כמו קבוצה שבאמת מבינה מה המשמעות של זה", הסבירה אתמול סואץ-קרני, "הרגשתי שחמש-שש השנים האחרונות הובילו אותנו למשחק הזה, אבל לא נראינו ולא תיפקדנו ככה. זו האכזבה האמיתית, לא העובדה שלא עלינו שלב. אנחנו לא באמת יכולות להסתכל במראה ולהגיד שעשינו הכל. אני לא מרגישה שהשארנו את כל מה שיש לנו על המגרש".

סואץ-קרני, שלשום נגד בריטניה. "לא מספיק לרצות, צריך לזכות" (תצלום: ייז'י פולנסקי)

לדמעות ולעיניים הנוצצות שלשום יש הסבר נוסף, מאחר שמדובר ככל הנראה במשחק האחרון שלה במדים הלאומיים. "רוב הסיכויים שזו היתה הפעם האחרונה שלי בנבחרת", אומרת סואץ-קרני, שיחד עם חברותיה עוכבה אתמול בדרך לשדה התעופה לאחר שגלגל באוטובוס עלה בלהבות, "אני לא יוצאת בהצהרות, כי אני לא העניין עכשיו. לא אמרתי לבנות משהו כמו 'תנצחו בשבילי' לפני המשחק, כי זה לא קשור אלי. אמרתי להן שחייבים לנצח כי לא עשינו את זה כבר 20 שנה, אבל אני לא באמת יודעת אם זה עבר. היה לי חשוב לנצח ולפרוש עם ניצחון באליפות אירופה, חבל שזה לא קרה".

שיעור בנוסח בריטניה

לטענת סואץ-קרני, הסיבה לכך מורכבת יותר מפערי גובה, ריבאונד או אחוזי קליעה. "משהו בראש לא מספיק מוכן כשאנחנו באות לאליפות אירופה", היא אומרת, "בשורה התחתונה, אם ככה אנחנו נראות במשחק על עלייה - וזה קרה לנו גם מול איטליה באליפות הקודמת - כנראה שיש משהו בלחץ הזה שעוד לא הצלחנו להתגבר עליו. גם ההכנה לא היתה מספיק טובה. נכון שבעבר ניצחנו כשהיינו צריכות למרות הכנות לא טובות, אבל אי אפשר כל הזמן לסמוך על זה שפתאום הכל יסתדר".

בכל זאת, זו נבחרת שרצה ביחד כבר כמה שנים. מה היה חסר בקמפיין הזה לעומת טורניר המוקדמות המוצלח בשנה שעברה, למשל?

"האנרגיות היו שונות. היו שינויים קטנים בסגל, בנות שאולי מקצועית לא היו מאוד דומיננטיות, אבל מבחינה חברתית היו מאוד חשובות, כמו נעמי קולודני או איילת כהן. בסופו של דבר, הבנות שצריכות למשוך את הנבחרת, וזה כולל אותי, לא סיפקו את הסחורה. לא תיפקדנו ברמות הכי גבוהות וזה באחריותנו. אי אפשר לייפות את זה. אף אחד לא יכול להגיד לי שלהפסיד לבריטניה באליפות אירופה זה מכובד, עם כל הכבוד להן".

חלק מהשחקניות טענו שמאוד רצו, אבל היריבות רצו יותר.

"יש בזה משהו. לרצות זה באמת לא מספיק, צריך גם לזכות. פה זה אליפות אירופה, אין כזה דבר לבוא ולהיות שאנן, כולן באות לפה בטירוף, וצריך להוסיף לזה גם יכולת. אנחנו לא יכולות לקחת את היותנו באליפות אירופה כמובן מאליו. אין מגיע, צריך לקחת. כל הכבוד לבריטיות - הן באו ולקחו. קיבלנו מהן שיעור. הן הראו לנו איך נראית נבחרת שמתאבדת, שרוצה לעלות שלב. זה כישלון של כולנו, אין תירוצים". נבחרת ישראל היא חבורה מגובשת בעינייך?

"כן ולא. אני יכולה להגיד שיש עדיין את החיבור המיוחד הזה, ואי אפשר להגיד שום דבר רע על האווירה מחוץ למגרש. אבל החיבור על המגרש לא היה זה. היו כל מיני סיבות - אנרגיות של בנות ספציפיות שבאו אחרי עונה קשה, שינויים קטנים בסגל שאולי לא היה צריך לעשות בקמפיין כל כך קצר שנמשך שלושה שבועות.

"הכוונות של כולן היו טובות, אבל משהו במגרש לא דפק. לא תמיד באו ואמרו 'אנחנו שמות את האגו בצד, לא משנה מה, הכל כדי לנצח'. אי אפשר באליפות אירופה לבוא לא נקי. אתה רואה באליפות כוכבות קולעות אפס נקודות ועושות הגנה. יאנה וסלה מצ'כיה, שחקנית של מאות אלפי יורו, משתטחת על הפארקט כאילו כלום. עובדתית, לא היה לנו את זה".

כבר היה גרוע יותר

לפני שנה החליט רבי למנות את לירון כהן לקפטנית במקום סואץ-קרני, שבחרה להמשיך בנבחרת על אף הדחתה מהתפקיד. "תמיד אמרתי שהנבחרת מעל הכל ושכל מה שחשוב לי זה לנצח, ולכן המשכתי", היא אומרת, "אבל זה משהו שלא אשכח ולא אסלח. זה לא היה בסדר".

את חושבת שיש בעיה של מנהיגות בנבחרת?

"הפילו עלי את התיק לפני שנתיים, אז אין לי מה להפיל את התיק על הקפטנית הנוכחית. על מנת שקבוצה תלך בכיוון הנכון דרוש מאמץ קבוצתי, כל אחת צריכה לקחת אחריות על החלק שלה פה. אף אחת לא יכולה להגיד שעשתה הכל, מהשחקנית הראשונה ועד האחרונה. לא כולן נתנו את מה שהן יכולות".

למרות האכזבה, רואה סואץ-קרני את הנבחרת ממשיכה להוות חברה קבועה ברמות הגבוהות של אירופה. "הנבחרת מספיק מוכשרת ומספיק טובה, כולן צעירות ויש להן הרבה שנים לשחק. אני מקווה שבפעם הבאה שיחזרו למעמד הזה, הן יבינו שלא נותנים פה מתנות בחינם ושצריך לקחת בכוח. אני מקווה שנמשיך במסורת של העפלה לאליפות כל שנתיים. אני זוכרת טוב מה היה כאן קודם, כשבקושי ניצחנו נבחרות מהדרג השני באירופה, אז גם ברגע כזה לא צריך לשכוח את מה שעשינו ואת כל מה שהשגנו בשנים האחרונות".

בגיל 30, שחקנית אליצור נתניה בשנה האחרונה לא בטוחה לאן מועדות פניה. "עוד אין החלטות. נשאיר את זה כסימן שאלה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ