מונדיאל הנשים: גם שחקניות נבחרת גרמניה ראויות ל"קיץ מהאגדות"

חמש שנים אחרי שהתענגה מגביע העולם לגברים, עומדת גרמניה לארח גם את המקבילה הנשית. בהתחשב בעוצמתם של כדורגל הנשים המקומי והנבחרת, קיים סיכוי סביר שהפעם הגביע לא יעזוב את תחומי המדינה

עוזי דן
עוזי דן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עוזי דן
עוזי דן

אמנם קשה לזהות התרגשות גדולה והכנות ברחבי תבל, מוספים מיוחדים או קדחת מונדיאל, אבל גביע העולם בכדורגל ייפתח ביום ראשון. פשוט מדובר בגביע העולם לנשים.

למרות התעניינות גוברת ועלייה במספרי הצופים, וחרף היותו המונדיאל השישי - 20 שנה אחרי טורניר הבכורה בסין - עוד יש לכדורגל הנשים דרך ארוכה לעבור. גם כך, קיימות מדינות בהן הוא פורח, זוכה להישגים גדולים ואף לכבוד. ביניהן גרמניה, המארחת השנה.

המאמנת נייד (למטה מימין) והשוערת אנגריר מגלות כמה אוהבים אותן בגרמניה (תצלום: רויטרס)

אם בעבר נחשבו נבחרות ארצות הברית ונורווגיה למובילות בתחום, הרי הגרמניות כבר מזמן עקפו את כולן. הדבר מתבטא היטב גם בתארים. גרמניה זכתה בשני גביעי העולם האחרונים (2003, 2007), ובאירופה כלל אין לה יריבות. היא אלופת היבשת חמש פעמים ברציפות. בגרמניה מתנהלת בונדסליגה מסודרת לנשים, ברמה גבוהה וביחס (כמעט) שוויוני לצד הנשי במשחק היפה. לא מעט צעירות משחקות כדורגל בצורה מאורגנת ובקבוצות גילים, ופנייה של נערה לכדורגל - ולא לספורט אחר - תתקבל היום ללא כל הרמת גבה, להבדיל מחלקים נרחבים בעולם בהם מדובר עדיין בטריטוריה גברית.

בגמר גביע העולם ב-2007, בו ניצחה גרמניה את ברזיל, צפו כ-9.1 מיליון איש במדינה, share של למעלה מ-50%. 67% מהגרמנים (יותר מאשר הגרמניות, 62%) ענו בסקר שיש להם יחס חיובי לכדורגל הנשים.

גם מההתאחדות זוכה נבחרת הנשים ליחס דומה לזה שמקבלת נבחרת הגברים, כלומר טיפול מקצועני מקיף ומעולה. לא סתם הצהירה מאמנת הנבחרת, סילביה נייד: "יש לי את העבודה הטובה בעולם". בתחילת השבוע הביעה ההתאחדות הערכה לעבודתה ולהישגי הנבחרת, ועוד לפני הטורניר האריכה את החוזה שלה בשלוש שנים, עד 2016.

נייד (47) היתה עוזרת המאמנת בזכייה ב-2003, קיבלה את התפקיד כעבור שנתיים והובילה את הנבחרת לזכייה בגביע העולם 2007, למדליית ארד אולימפית בבייג'ין ולאליפות אירופה נוספת ב-2009. "לא הייתי צריכה לשקול את ההצעה אפילו שנייה אחת", הצהירה על הארכת החוזה, "החלום שלי ברור, אני רוצה להיות אלופת עולם בפעם השלישית ברציפות, אני רוצה שנזכה שוב בתואר העולמי".

ביום ראשון תפגוש גרמניה את קנדה במשחק הפתיחה של הטורניר. תאמינו או לא, 70 אלף כרטיסים כבר נמכרו והאיצטדיון האולימפי בברלין יהיה מלא.

"זה מראה את חשיבות משחק הנשים. אני נרגש מכך שיהיו שחקניות צעירות שיקיימו לראשונה משחק רשמי על אדמת גרמניה, ולעיני כל כך הרבה צופים", סיפר נשיא ההתאחדות, תיאו צוואנזיגר. "70 אלף צופים ביתיים זה דבר מיוחד ומרגש", הוסיפה נייד, "אני מקווה שנהיה פה כל התקופה וגם נסיים אותה בגמר בפרנקפורט".

תקנאו, בחורים

במידה שתוכתר בשלישית, גרמניה לא רק תקבע שיא זכיות במונדיאל הנשים - ארה"ב צמודה אליה עם שתיים - אלא גם תשווה את שלוש הזכיות של הגברים, ברבע מהזמן שלקח להם לעשות זאת. במקרה כזה היא גם תצליח במונדיאל הביתי יותר מנבחרת הגברים, שסיימה שלישית ב-2006.

נכון שאין מקום להשוואות, אבל מתחת לפני השטח קיימת תחרות ומלחמת המינים ממשיכה לבעוט. מונדיאל הגברים בגרמניה היווה הצלחה ארגונית אדירה, שהשתקפה גם באווירת הפסטיבל ששררה במדינה. רוח של אחווה, שמחה ופטריוטיות שטפה את גרמניה, במה שמכונה מאז "קיץ מהאגדות".

ברור שבמהלך טורניר הנשים לא תיראה התלהבות דומה, אך צוואנזיגר מתרשם ממספרי הצופים שיגיעו למשחקי הנבחרת המארחת ומההתעניינות הגדולה יחסית בציבור. הוא סבור שהאירוח ייתן עוד דחיפה לכדורגל הנשים בגרמניה ובכלל. "זה יהיה סוג של קיץ מהאגדות בשבילי, אחר מ-2006, אבל בכל זאת קיץ מהאגדות".

ומה קורה במגרש? הגרמניות מציגות שתיים מהחלוצות הטובות בענף, בריגיט פרינץ (212 הופעות, 128 שערים) ואינקה גרינגס (ראו לחוד), וגם את השוערת המצוינת נאדין אנגריר. משלימות אותן רוח צוות ויכולת קבוצתית ופיסית, כשהפעם יצטרף למשוואה גם קהל ביתי. הגמר בפרנקפורט, ב-17 ביולי, מחכה להן.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ