פרשת "הכדור המרכזי" | הכדורגל הישראלי תחת אזהרה

יו"ר ההתאחדות אבי לוזון נחקר אתמול ביחידת ההונאה בחשד כי התבקש להתערב בשיבוץ שופט במשחק ההישרדות של הפועל פ"ת. יובל נעים, מאמן הקבוצה לשעבר, ומקורבו העבריין בן כהן, נעצרו בחשד לסחיטתו באיומים של הבעלים גל חצור. גם מאמן הפועל חיפה ניצן שירזי הצטרף למצעד הנחקרים, ונראה כי זו רק ההתחלה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בעקבות הסתעפות פרשת "הכדור המרכזי", הורה אתמול מפכ"ל המשטרה, רב ניצב יוחנן דנינו, על הקמת צוות חקירה מיוחד שתפקידו לרכז את סך החקירות בכדורגל הישראלי, במטרה לפצח את הקשר בין הענף לעולם התחתון. בנוסף הוחלט לצרף לחקירה את יחידת להב 433, העוסקת בארגוני הפשיעה ובחקירות רגישות אחרות. ייתכן כי בשלב מאוחר יותר ישולבו גם יחידות כלכליות, ושהחקירה תורחב למועדונים נוספים בליגת העל.

הפרשה שהחלה להתגלגל עם מעצרם של בעלי הפועל פתח תקוה, גל חצור ותומר סיני, מתפתחת למימדים גדולים בהרבה. אתמול, החל משעות הבוקר המוקדמות, החל לזרום מצעד נחקרים אל משרדי יחידת ההונאה במחוז מרכז, כשהבכיר שבהם הוא יו"ר ההתאחדות לכדורגל, אבי לוזון, שנחקר במשך כשלוש שעות תחת אזהרה.

יו"ר ההתאחדות אבי לוזון ביציאתו ממשרד החקירות, אתמול ביבנה (תצלומים: אילן אסייג )

ביחידת ההונאה בודקים מידע לפיו קיבל לוזון שיחת טלפון מחצור בזמן שפתח תקוה נלחמה על מקומה בליגה, והתבקש לדאוג כי שופט ספציפי ישובץ למשחק הנעילה של העונה מול הפועל אשקלון - בו ניצחה פתח תקוה 0-3 והבטיחה את מקומה במבחנים (את המשחק ניהל איתן תבריזי). לוזון טען בפני החוקרים כי אין לו את המנדט לקבוע מי ישפוט ובאיזה משחק, וביציאתו סרב לשוחח עם כלי התקשורת שהמתינו לו. מההתאחדות נמסר כי "היו"ר ענה על כל שאלות החוקרים ובתום חקירה קצרה שוחרר מבלי שנדרש לתנאים מגבילים", וכי "ישמח לשתף פעולה גם בעתיד", אולם נראה כי לוזון מרגיש שנעשה לו עוול מעצם העובדה שנחקר תחת אזהרה.

"אבי לוזון מעולם לא פנה לאיגוד השופטים בבקשה או בדרישה לשיבוץ שופטים", מסר אתמול יו"ר האיגוד, בן ציון סלמן, "כל השיבוצים נעשו על ידי משבץ איגוד השופטים, באישור יו"ר הוועדה המקצועית. אני הסמכות העליונה בנוגע לאישורם של השיבוצים, ואבי לא דיבר אתי, ולא עם שום גורם אחר באיגוד. הוא לא התערב, הוא אינו מתערב. במהלך עונה יש פניות מצד נציגים של קבוצות, שמביעים חוסר התלהבות משיבוץ של שופט זה או אחר, מחשש לאהדה, כביכול, לקבוצה מסוימת. אלה דברים שקורים בכל עונה, ואלו פניות לגיטימיות של קבוצות. ישנה הפרדה מלאה בין ההתאחדות לאיגוד, ואנחנו לא כפופים להתאחדות בפן המקצועי. כל ניסיון למצוא קשר להתערבות של אבי בענייני שיבוצי שופטים הוא בגדר קשקוש אחד גדול".

בשעות הצהריים התייצב במשרדי היחידה מאמן הפועל חיפה, ניצן שירזי, שנחקר אף הוא תחת אזהרה, בחשד שהיה מעורב בהטיית המשחק בין קבוצתו להפועל פתח תקוה במחזור ה-30 (חיפה ניצחה 2-3). שירזי הכחיש כל קשר לחשדות, ושוחרר לאחר חקירה שארכה מספר שעות.

חצור מודה: הרגשתי מאוים

במקביל נמשכה חקירתם של חצור וסיני, שהגישו אתמול ערעור לבית המשפט המחוזי בפתח תקוה נגד הארכת מעצרם, ועשויים להשתחרר הערב למעצר בית. במשטרה מעוניינים בהמשך מעצרם של השניים מחשש לשיבוש הליכי חקירה, ואתמול נערכו מספר עימותים ביניהם לחשודים נוספים בפרשה.

בערב, לאחר שעות ארוכות במשרדי החקירות, הוחלט ביחידת ההונאה לעצור את יובל נעים, מאמן הקבוצה בעונה שעברה, ואת העבריין בן כהן, בחשד לסחיטתו באיומים של חצור. באפריל האחרון, אחרי שהסתיימה העסקתו של נעים במועדון, נקבעה פגישה בינו לבין חצור במטרה לסכם את תנאי עזיבתו. כשהגיע חצור לפגישה, שנערכה בבית קפה בתל אביב, הבחין כי נעים מלווה בכהן. על פי החשד, תפקידו של האחרון - עבריין מורשע שריצה עונש מעצר ממושך - היה לשמש כבורר בין הצדדים. כשעלתה הפרשה לראשונה, לפני כחודש, טען חצור בחקירתו כי לא הופעל עליו כל לחץ, ושכהן לא לקח חלק פעיל בשיחה. עוד הוסיף חצור כי לא נסחט, ולא חש מאוים לרגע.

גל חצור, אתמול

לעומת זאת, אתמול הודה חצור לראשונה בפני חוקריו כי עמד בפני סיטואציה מורכבת. "רק מעצם הנוכחות שלו (כהן) הרגשתי מאוים", אמר. בסביבות 19:00 הובלו נעים וכהן לתא המעצר כשהם כבולים ברגליהם. "זאת תחושה קשה מאוד", אמר נעים עם צאתו מהחקירה, "אני לא יכול להיכנס לפרטי החקירה, אבל אני סמוך ובטוח שהצדק ייצא לאור. לא נשאלתי בשום שלב על הטיית משחקים". כהן הוסיף כי "לא הלכתי עם יובל, לא היתה סחיטה".

פרקליטו של נעים, עו"ד שחר חצרוני, מסר: "מייחסים ליובל חשד לסחיטה באיומים. נראה כי המשטרה מנסה לדוג כותרות. יובל כבר נחקר בעניין זה בעבר, שיתף פעולה עם החוקרים והכחיש כל קשר לעניין. אני מקווה שבמשטרה יקבלו את ההחלטה הנכונה". עורך דינו של כהן, רונן רוזנבלום, מסר כי "מדובר במעצר תמוה, ואני סבור שבית המשפט ישחרר את מרשי לביתו". היום יובאו השניים לדיון בהארכת מעצרם.

אתמול הותר לפרסום כי גלעד טל, ששימש עד לפני כשמונה שנים שופט בליגות הנמוכות, הוא זה שניהל את משחק האימון שקיימה הפועל פתח תקוה מול ניז'ני נובוגראד באילת, שעל פי החשד הוטה לטובת שוק ההימורים הבלתי חוקיים. מאיגוד השופטים נמסר כי טל אינו חבר באיגוד מאז 2004. "אין לנו ספק שמחקירת המשטרה יתברר כי אין שופטים חברי האיגוד שהיו מעורבים בהטיית משחקים", הגיבו אתמול באיגוד, "חבל שהמשטרה, שמנהלת חקירה נגד גורמים שונים, מנסה להפליל את כל הכדורגל הישראלי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ