פרשת "הכדור המרכזי" | המפכ"ל: יוקם צוות מיוחד לחקירות בכדורגל הישראלי

מפכ"ל המשטרה הורה להקים צוות מיוחד, שירכז את חקירות השחיתות בכדורגל ויבדוק מעורבות של עבריינים בספורט

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מפכ"ל המשטרה, רב ניצב יוחנן דנינו הורה אתמול על הקמת צוות מיוחד שירכז את חקירות השחיתות בכדורגל הישראלי. זאת בעקבות פרשת "הכדור המרכזי" שהתפוצצה בימים האחרונים ובה מעורבים בעלי קבוצת הכדורגל הפועל פתח תקווה - תומר סיני וגל חצור - בכירים בכדורגל הישראלי וגורמים בעולם הפשע.

אתמול החליטה משטרת ישראל לצרף לחקירה את יחידת להב 433 - היחידה שאחראית על ארגוני הפשיעה, ואמונה בין היתר גם על חקירות רגישות שבהן מעורבים אישי ציבור בכירים, דוגמת פרשת הולילנד.

לוזון בצאתו מהחקירה ביחידת ההונאה במחוז המרכז של המשטרה, אתמול (תצלומים: אילן אסייג)

משעות הבוקר המוקדמות אתמול הגיעו בזה אחר זה נחקרים למשרדי החקירות של יחידת ההונאה במחוז מרכז. הבכיר בהם היה יו"ר ההתאחדות לכדורגל, אבי לוזון, שנחקר כשלוש שעות באזהרה. במשטרה בודקים מידע מודיעיני שלפיו בעונה שעברה - בזמן שקבוצת הפועל פתח תקווה נאבקה בתחתית ליגת העל - קיבל לוזון שיחת טלפון מחצור. מהמידע שהצטבר אצל החוקרים עולה, כי בשיחה פנה חצור ליו"ר ההתאחדות וביקש ממנו לשבץ שופט מסוים למשחק הליגה של קבוצתו נגד הפועל אשקלון. במשחק ניצחה הפועל פתח תקווה והבטיחה את הישארותה בליגת העל.

בחקירתו טען לוזון בפני החוקרים כי שיבוץ שופטים למשחקים אינו בסמכותו. עוד הסביר לוזון, כי עוד קודם לכן התקבלה החלטה בהתאחדות לכדורגל ובאיגוד השופטים כי במשחקי ההכרעה של העונה ישפטו אך ורק השופטים הבכירים ביותר, המחזיקים גם בתקן של שופטים בינלאומיים. ביציאתו מהחקירה סירב לוזון לדבר עם כלי התקשורת, אולם מקורביו סיפרו כי הוא מרגיש שנעשה לו עוול בעצם העובדה שהחוקרים החליטו לחקור אותו באזהרה.

בשעות הצהריים הגיע למשרדי היחידה גם מאמן הפועל חיפה ניצן שירזי, שאף הוא נחקר באזהרה. החשדות שמייחסים החוקרים לשירזי הם הטיית משחקים בליגת העל, בין השאר משחק בין קבוצתו להפועל פתח תקווה, שהסתיים בתוצאה 2-3 לטובת חיפה. שירזי הכחיש בפני החוקרים כל קשר לחשדות נגדו ושוחרר גם הוא לאחר כמה שעות של חקירה.

הסתעפות החקירה הביאה את החוקרים למסקנה, כי הפועל פתח תקווה היא רק אחת מהקבוצות שהיו מעורבות בהטיית משחקים, לכאורה.

על פי המשטרה קיים דפוס הפעולה המאפיין את הקשר שבין גורמי פשיעה לבעלי מועדונים בכדורגל הישראלי: ראשית מזהים העבריינים את המועדונים שאליהם הם יכולים להיכנס כספונסרים או כבעלים מאחורי הקלעים. לאחר שהם מצליחים לחדור למועדון, הם מאלצים את ראשיו ואת שחקני הקבוצה לשרת את האינטרסים הכלכליים שלהם בהימורים הבלתי חוקיים.

בשלב הבא, הגורמים הרשמיים במועדון מתחילים להפעיל קשרים כדי להפעיל לחץ על שופטים כדי שאלו יטו תוצאות משחקים. זאת על מנת להגדיל את רווחיהם של העבריינים ושל הבעלים בבנק ההימורים או באתרי ההימורים שבבעלותם של העבריינים.

בין ההנחיות שניתנות לשופט גם שריקה לעבירה בנקודת זמן שנקבעה מראש, תוספת הזמן הניתנת למשחק ושליפת כרטיסים צהובים בנקודת זמן מסוימת. דווקא תוצאות המשחקים, בדרך כלל אינן חלק מה"חבילה". במשטרה סבורים כי הסיבה לכך נעוצה בעובדה שכדי לקבוע תוצאה נאלצים העבריינים לשלב מספר רב של מעורבים - דבר שעלול לחשוף הקנוניה.

דפוס פעולה אחר שהחוקרים מתחקים אחריו הוא פנייה לשחקן באופן ישיר. לרוב יהיה מדובר בשחקן שיש לו חובות הימורים או נמצא בסכסוך עם גורמים עברייניים. השחקן מתבקש לבצע פעולות שנקבעו מראש, והיות שהוא משתתף במשחק, ההשפעה שלו על מהלכו גדולה יותר. בין היתר הוא עשוי להתבקש שלא להתאמץ, ואפילו לגרום לעבירות שיגררו אחריהן בעיטות עונשין.

ניצן שירזי, אתמול

אתמול ערערו עורכי דינם של שני בעלי הקבוצה, תומר סיני וגל חצור לבית המשפט המחוזי בפתח תקווה, על ההחלטה להאריך את מעצרם עד יום ראשון. עורכי הדין הגיעו להסכמה עם חוקרי המשטרה שאם לא תושג התקדמות משמעותית בחקירה ישוחררו השניים למעצר בית היום בשעה 19:00. במשטרה מעוניינים בהמשך מעצרם של השניים מחשש לשיבוש החקירה והחלו לנהל עימותים בין שניהם ובינם לבין החשודים הנוספים בפרשה.

במשטרה לא התלהבו להיכנס לתוך חקירת הכדורגל הישראלי, מאחר שגם הם מבינים שחקירה כזו יכולה להסתעף ולגדול לממדים שיאלצו אותם להשקיע משאבים וכוחות גדולים למשך זמן רב.

בהערכת המצב שנערכה אתמול בין המפכ"ל דנינו למפקד מחוז מרכז ניצב בנצי סאו, הוחלט בכל זאת להיכנס בעובי הקורה ולנסות פעם אחת ולתמיד לפצח את הקשר בין הכדורגל לארגוני הפשע. במשטרה הוחלט שבשלב השני יוכנסו גם יחידות כלכליות כמו יחידת יהלום של רשות המסים במטרה לחקור גם מועדונים נוספים בליגת העל.

הכדורגל הישראלי תחת אזהרה | יניב קובוביץ', דוד מרואני ומשה בוקר

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ