פרשת "הכדור המרכזי": נקו את האורוות, בפעם השנייה והאחרונה

זמן רב חלף מאז החלטנו, אולמרט ואני, לנקות את הכדורגל הישראלי. אך האורווה שבה ונזדהמה, ועכשיו מתחייב ניקוי יסודי מחדש

יוסי שריד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי שריד

כבר הרבה שנים שאיני הולך לראות משחקי כדורגל, פעם הרביתי ללכת, כמעט בכל שבת. אין לי עניין בכדורגל הישראלי, קודם כל בגלל רמתו. לו התיאטרון בארץ, לדוגמה, היה ברמה כה ירודה, שנופלת לאין שיעור מזו שבאירופה, כף רגלי לא היתה דורכת גם באולמות התיאטרון שלנו.

זאת לא הסיבה היחידה להתנזרותי מכדורגל; נגמלתי. כבר מזמן אני שרוי ברושם שמשהו רקוב במגרשים, ואף נתתי לאותה תחושה ביטוי מרומז בדברים שכתבתי מעת לעת, גם במוסף זה.

כאשר אני מעיין במוספי הספורט, ועוקב מרחוק, מהבית, אחר המתרחש, בעל כורחי אני מגיע למסקנה, שהכדורגל - יותר מכל ענף ספורט אחר - נשבה אל בין גורמים מפוקפקים למדי. טיפוסים חשודים מושכים בחוטיהן של קבוצות לא מעטות, וקשרים של מאמנים, שחקנים ועסקנים עם העולם התחתון הם בגדר סוד גלוי. ולא כל בעלי הבית הם יעקב שחר ואיזי שירצקי, למרבה הצער. בנסיבות אלה, אני מתקשה להאמין בטוהר הספורטיבי של ההתמודדות ובכשרות התוצאות. אז מה לי ולכל זה, די היה לי בשחיתות הפוליטית שממנה ברחתי - די והותר.

לוזון בצאתו מהחקירה הראשונה, לפני כחצי שנהצילום: אילן אסייג

מימין: חצור, שירזי, נעים, סיני, בן כהן ולוזון, אתמול ביחידת ההונאה של מחוז מרכז (תצלומים: אילן אסייג)

כלל גדול הוא בתורת המשחקים, והוא ידוע לכל. במקום שיש הימורים לא חוקיים על כסף רב, וגם החוקיים לכאורה מתנהלים באזור הדמדומים - הפרצות קוראות לעבריינים, והם באים; מכתרים את המועדונים ואף חודרים אליהם. זה חייב לקרות, אלא אם מדובר באנשי סגולה, שלאו דווקא הם ושכמותם נמשכים אל הדשא, שבתחומים אחרים הוא ירוק הרבה יותר. איזה אדם נורמלי, נורמטיבי, ירצה להיקלע בדעה צלולה אל הסביבה החברתית הנגועה הזאת - אלימה, חמדנית וגזענית - להשקיע הון עתק בשחקנים לא מחויבים, ולספוג עלבונות מאוהדים חמומי מוח וכפויי טובה ותודה. רק משוגעים יעשו זאת, או מי שמחפשים לעצמם חורים שחורים לצרכים של הלבנה, או מי שמבקשים לגיטימציה ופרסום לעצמם.

אותה תחושה עצמה ליוותה אותי לפני 35 שנה, כשיחד עם אהוד אולמרט הרחתי את הריח הבואש שעלה אז מן האורווה. החלטנו לנקות אותה במטאטא של ברזל, הרבה לפני שאולמרט נפנה לענייניו האישיים. הכרזנו על ועדת הספורט של הכנסת כעל ועדת חקירה פרלמנטרית, והממצאים היו באמת מסריחים. גייסנו לעזרתנו רוב של חברי כנסת כדי להרחיק את היתושים מהביצה. לרגע היה נדמה שמאמצינו הוכתרו בהצלחה. רק לרגע.

זמן רב חלף, והאורווה שבה ונזדהמה. ועכשיו מתחייב ניקוי יסודי מחדש. בשנות ה-70 לא שיערנו שיבוא יום ואפילו יו"ר ההתאחדות יזומן לחקירה באזהרה. למען האמת, אני מתקשה לזהות כעת את הגורמים הציבוריים שיקבלו על עצמם את המשימה בתוקף מעמדם ובכוח נחישותם; והמשטרה לבדה לא רשמה לזכותה עד כה הישגים ניכרים: החקירות תמיד נפתחות בקול תרועה, ומתאיידות להן מבלי להותיר רישום.

הלוואי שאתבדה הפעם; הלוואי שמלאכת החיטוי והביעור תיעשה ותיראה, וחובבי כדורגל כמוני יוכלו לשוב אל המגרש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ