טריאתלון: יחד. כל הדרך

האחים אליסטר וג'ונתן בראונלי גרים יחד, מתאמנים יחד 30 שעות בשבוע לאורך מאות קילומטרים של ריצה, רכיבה על אופניים ושחייה, יוצאים לקולנוע ולמסעדות יחד וחולמים לחצות את קו הסיום של הטריאתלון בלונדון 2012. יחד, כמובן

אמיר ענבר
אמיר ענבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר ענבר
אמיר ענבר

טריאתלון | אליפות אירופה | 25 עד 26 ביוני

דבר כזה לא רואים כל יום. ככל שהתקרב לקו הסיום הוריד המוליך בטריאתלון קצב, התחיל להחליק "כיפים" עם הצופים בצדי המסלול ואף עבר להליכה, בעוד יתרונו מצטמצם. מטרים לסיום הדביק אותו הרודף אחריו, והם החלו לרוץ יחד חבוקים. כשהגיעו לקו הסיום נעצר לרגע מי שדורג שני, כדי לוודא כי הרץ שהוליך גם יחצה ראשון ויוכתר כמנצח.

עבור אליסטר וג'ונתן בראונלי, תחרות הסבב העולמי במדריד בתחילת החודש היתה בסך הכל עוד פרק בקריירה המתהווה, האישית והמשותפת. היתה זו הפעם הראשונה שסיימו בשני המקומות הראשונים בתחרות בסדר גודל כזה, וכנראה שלא האחרונה. הרי לכל אחד משני האנגלים יש מישהו שידחוף אותו קדימה - אחיו.

הם מתגוררים יחד בלידס, מתאמנים יחד 30-35 שעות בשבוע לאורך מאות קילומטרים של ריצה, רכיבה על אופניים ושחייה, ובשעות הפנאי יוצאים לקולנוע ולמסעדות. יחד, כמובן. "אנחנו מבלים המון זמן זה עם זה", מודה אליסטר בן ה-23, המבוגר מאחיו בשנתיים, "הרבה יותר מאשר עם כל אחד אחר".

אליסטר (משמאל) וג'ונתן בראונלי. "אנחנו מבלים המון זמן זה עם זה" (תצלום: אי-אף-פי)

ככל שחולפות השנים, הזמן המשותף רק הולך וגובר. במשך תקופה השתתפו השניים בתחרויות שונות. בעוד אליסטר הרשים בסבב הבוגרים, התחרה ג'ונתן בתחרויות לצעירים - בהן שוחים, רוכבים ורצים חצי מרחק. כעת, כשהוא הופך לפנים קבועות גם בבוגרים, הוכפלה הבעיה של יריביהם.

חאווייר גומס, אלוף העולם, גילה זאת על בשרו במדריד. השלושה היו צמודים זה לזה במהלך הריצה, השלב האחרון בטריאתלון, כשג'ונתן זיהה אצלו סימני חולשה. הוא דחק באחיו למהר, השניים האצו, והספרדי המותש נותר מאחור. אחרי הכל, הם הרבה יותר מקוריוז משפחתי. אליסטר זכה באליפויות העולם ואירופה, ובשמונה מ-11 התחרויות האחרונות שלו בסבב העולמי. ג'ונתן היה אלוף אירופה לנוער, ובשנה שעברה חיקה את אחיו כשהוכתר לאלוף העולם עד גיל 23. שניהם מהטובים בתבל, אולי הטובים ביותר. "הבראונלים היו ברמה אחרת, לא יכולתי לעשות דבר", אמר גומס במדריד, "הם מחצו אותי".

תחרות מונופול

על כך הם עובדים שנים, יש שיגידו מלידה. אמם היתה שחיינית, אביהם רץ, ודודם היה טריאתלט. בילדותם השתתפו במגוון משחקים וענפים, והיו רוכבים על אופניים לבית הספר, רצים בהפסקות ושוחים בערב. מורה המליץ להם לנסות לשלב בין הדברים. זה מה שהם עושים מאז, ללא הפסקה.

"כשאנחנו מתאמנים, אנו לא באמת תחרותיים", הדגיש ג'ונתן בראיון למגזין "טריאת'ליט יורופ", "חשוב להיות מסוגלים לשכוח מזה. אם היינו תחרותיים באימונים, היינו גמורים עד סוף השבוע. אנחנו יותר תחרותיים כשאנחנו משחקים מונופול או טניס שולחן". כמובן שהם לא רואים הכל עין בעין. כשכתב "דיילי מייל" חבר אליהם ליום אימונים, הוא שמע את אליסטר, בעל הבית בו הם מתגוררים, מתלונן על כך שג'ונתן לא משלם שכר דירה ("אני משלם בדרכים אחרות") או מסדר את חדרו. הוא גם צחק על כך שהאח הקטן לא מסוגל לשתות אלכוהול. תגובת הנגד של ג'ונתן נגעה בהשכמות: "אני תמיד צריך להעיר אותו לשחייה. אני השעון המעורר שלו, הוא לא זז עד שאני נוקש על הדלת. בלעדיי הוא לא היה מגיע בזמן לשום דבר". הכל ברוח טובה.

היא חייבת להיות כזו, כי כאשר מגיעים לתחרות, לא כולם יכולים לנצח. הרגע שגרם לג'ונתן להאמין כי הוא שייך לרמות הללו, היה אומלל במיוחד עבור אחיו. זה קרה ביולי שעבר בלונדון, כשאליסטר נאבק עם גומס על הניצחון, וב-300 המטרים האחרונים נחלש בפתאומיות. בעוד אחיו הגדול מגיע בקושי לקו הסיום ומיד מתמוטט, התקדם ג'ונתן המאושר למקום השני ונחטף לראיונות. "אני עדיין לא מרגיש שניצחתי את אליסטר", הוא מבהיר.

אליסטר כלל לא זוכר את סיום הריצה. חום גופו הגיע ל-42 מעלות והוא הובהל לטיפול. הדבר הבא שהוא זוכר זה שהתעורר בבית חולים מכוסה קרח וכשעירויי נוזלים מחוברים אליו. "אני זוכר ששאלתי באיזה מקום סיימתי, מישהו אמר עשירי, ואני חשבתי 'איך לעזאזל סיימתי עשירי?'".

עד סוף 2010, כבר לא נותר דבר משרידי המחלה המסתורית שפקדה אותו. בתחרות קטנה בבריטניה הם אף הגשימו חלום קטן וסיימו יחד במקום הראשון. כל ספורטאי אולימפי מקומי מפנטז על מדליית זהב בלונדון 2012, אבל להם יש חלום משודרג. האחים בראונלי מבטיחים עזרה הדדית בטקטיקה, ואז לחצות את קו הסיום זה לצד זה. "אנחנו חיים יחד, מתאמנים יחד, עבדנו למען זה יחד", מסביר אליסטר. וג'ונתן מתריע: "אני עשוי לקפוץ על הסרט לפניו".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ