ספורט במגזר הערבי: אין ערבים, אין שערים

ביישובים היהודיים אין בעיה למצוא אולמות ומגרשים. בבתי הספר הערביים חסרים לא רק מתקני ספורט, אלא גם אלפי כיתות לימוד

אחמד טיבי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אחמד טיבי

1. כמו בשאר תחומי החיים, גם הספורט ביישובים הערביים סובל מהזנחה, הדרה ואפליה. אין בריכה אולימפית אחת בישובים הערביים ובודדות הן הבריכות הרגילות. ישנם שחיינים ערבים רבים, אך האופק של קידומם והתמקצעותם צר למדי. יתרה מזאת, תחום ספורט הנשים - כדורסל, כדורגל, שחייה וריצה - שאמור ליהנות מהתעניינות כפולה, אינו זוכה לתקצוב המועדף לו הוא ראוי.

ספורטאים ערבים השיגו תוצאות יפות באיגרוף, ג'ודו, טקוואנדו וקראטה, אך לא קיימים גופים מקצועיים המלווים אותם. התגלו ניצנים גם בטניס, במיוחד בעיר נצרת, אך מדובר בטיפה בים. מאמנים ערבים בכל תחומי הספורט האלה זוכים למשכורות רעב, ולכן המקצוע אינו נחשב אטרקטיבי. אלה שכבר פונים למקצועות האימון, עושים זאת כמעט על חשבונם.

תחומי הספורט הפופולריים במגזר הערבי הם כדורגל וג'וגינג, אולי כי פה ושם ישנו מגרש כדורגל ומכיוון שהליכה אינה עולה כסף. הסיבה העיקרית לכך אינה היעדר מודעות לגבי תחומי ספורט אחרים, אלא היעדר תקציבים ומתקני ספורט. בישובים היהודיים אין בעיה למצוא אולמות ומגרשים. בבתי הספר הערביים, לעומת זאת, חסרים לא רק מתקני ספורט. ישנו חוסר של כ-7,000 כיתות לימוד.

ילדים משחקים כדורגל בטייבה (תצלום: עבדאללה שמא)

ההצלחה היחסית בכדורגל מלמדת כי השקעה - למשל באגודות המבוססות כמו מכבי חיפה, הפועל תל אביב, מכבי פתח תקוה והפועל חיפה - מניבה הישגים. הספורטאים הערבים רוצים להתקדם גם בשחייה ובאיגרוף, אך ההזנחה שולחת אגרוף לפניהם.

2. נקודה מעניינת נוספת היא התעלמות התקשורת הישראלית מהספורט בישובים הערביים, מלבד במקרים מסוימים - הישגיה של בני סכנין בליגת העל וניפוח שלילי של קללות. זה המקום לדרוש סנקציות כואבות ומרתיעות יותר כנגד תופעת הגזענות ביציעים, לרבות באיצטדיון טדי הידוע לשמצה.

3. כאשר התמיכה מצד משרדי הממשלה וגופי הספורט היצוגיים כמעט אינה קיימת, האחריות עוברת לאנשים כמוני, שבצניעות מנסים לגשר על הפער. כך גייסתי את מערכת הקשרים שלי בעולם הערבי כדי להקים את איצטדיון דוחא בסכנין בתמיכת הוועד האולימפי הקטארי. במאמציי מול משרד התרבות והספורט, הצלחתי לגייס שלושה מיליון שקל להקמת מגרש הכדורגל בטייבה.

אי אפשר להתכחש לניהול הלא מקצועי של חלק מאגודות הספורט במגזר הערבי, כתוצאה מפוליטיזציה מקומית והפעלת שיקולים זרים, ודוגמאות לכך יש למכביר. ובכל זאת, כשאין ספורט ואין מתקנים, יש משקע והתרסה. כשאין תקציב, אין ערבים בספורט וכשאין ערבים, פשוט אין שערים.

הכותב הוא חבר כנסת ודוקטור

סיקור מיוחד: הספורט במגזר הערבי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ