ספורט במגזר הערבי: משוגעים על כדורגל, שרים את ההמנון

סקר "ספורט הארץ", בשיתוף מכון "דיאלוג", מגלה רוב מכריע לאוהדי הכדורגל מבין חובבי הספורט במגזר הערבי, ניצחון בפופולריות למכבי חיפה (34%) ולהפועל תל אביב (16%, רק 10% לבני סכנין) ונכונות של 42% מהנשאלים לשיר את "התקווה" במשחקי הנבחרות. בניון נבחר לישראלי הגדול בכל הזמנים, חמישה כדורגלנים ערבים בשביעייה הראשונה

עוזי דן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עוזי דן

סקר "ספורט הארץ", בשיתוף מכון "דיאלוג", מגלה כי ענף הספורט המועדף על הציבור הערבי בישראל הוא כדורגל, עם רוב של 58%. לא מדובר כמובן בנתון מפתיע, ומספרים דומים היו מושגים גם בסקר דומה במגזר היהודי. הענפים שזוכים לפופולריות מפתיעה הם כדורסל (8%), שחייה והליכה/ריצה (7%). ענף האיגרוף, שמסורתית נחשב אולי לפופולרי בקרב חובבי הספרט במגזר הערבי, זכה רק ל-3%.

שתי קבוצות הספורט האהודות במגזר, אם בגלל מסורת של שיתוף שחקנים ערבים, קירבה גאוגרפית, השתייכות פוליטית והיותן ערים מעורבות, הן קבוצות הכדורגל של מכבי חיפה (34%) והפועל תל אביב (16%). דווקא בני סכנין, נציגת המגזר הערבי בליגת העל בכדורגל, זוכה לאהדה נמוכה יחסית (10%).

שני רק ליוסי בניון. באדיר (תצלום: שרון בוקוב)

עוד מגלה הסקר כי אוהדי הקבוצות היהודיות מגיעים למשחקי נבחרת ישראל בכמויות גדולות יותר מאוהדי הקבוצות הערביות. פילוח הגיל מראה כי לבם של המבוגרים נוטה לקבוצות הערביות והצעירים נמשכים ליהודיות.

מחצית מהנשאלים ויתרו על בחירת הספורטאי הישראלי הגדול בכל הזמנים. רוב עצום בחר בשחקני כדורגל (יוסי בניון מוביל עם 10%), ולכדורסלנים רק שלושה נציגים (1% למיקי ברקוביץ'). חמישה כדורגלנים ערבים נכללו בשבעת הראשונים. הפילוח לפי השכלה מראה כי המשכילים יותר נטו לבחור בספורטאים יהודים.

אוהדים בעלי השכלה על תיכונית ואקדמית דיווחו כי ידעו יותר חוויות גזעניות במגרשים מאשר אוהדים בעלי השכלה תיכונית או פחות מכך.

סקר דיאלוג מיוחד ל"ספורט הארץ"

רוב גדול (69%) במגזר הערבי מאמין כי יש תרומה וחשיבות לקיומן של קבוצות ספורט המשלבות בתוכן ערבים ויהודים. המספרים אמנם נמוכים יותר בקרב אנשים שחוו גזענות, בעוד אוהדי נבחרת ישראל מאמינים בכך קצת יותר. באופן מעודד, הצעירים מאמינים בקבוצות המעורבות יותר מאשר המבוגרים.

בנוגע לסוגיה הנפיצה כל כך, שירת ההמנון על ידי שחקני נבחרות, סרבו רבע מהנשאלים להגיב. בכל זאת, 42% חושבים שעל שחקני הנבחרות לשיר את "התקווה". באופן מובהק, אוהדי נבחרות חושבים שיש לשיר את ההמנון. אגב, 69% מהנשאלים לא ביקרו אפילו פעם אחת במשחק של נבחרת ישראל, נתון סביר גם ביחס לאוהדים במגזר היהודי.

הדשא של השכן - פרויקט מיוחד

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ