מתאבקי ה-WWE כבר לא ספורטאים

תמיד היה קשה לקבוע אם מתאבקי ה-WWE, שמביימים קרבות למעלה מ-50 שנה, הם ספורטאים. אחרי שהארגון הפך לקונצרן בידורי הפונה לכל המשפחה ומתכחש לייעודו המקורי, כבר אין בכך ספק

טל בן עזרא
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טל בן עזרא

"מאצ'ו-מן" רנדי סבאג', מתאבק ומכוכבי ה-WWE (לשעבר WWF, התאחדות ההיאבקות העולמית), נהרג בתאונת דרכים לפני מספר שבועות. סבאג', שזכה לאהדת הקהל הצעיר בעיקר עד תחילת שנות ה-90', היה דמות ססגונית וגדולה מהחיים. סבאג' היה כוכב על בימים בהם ה-WWE התגאה בפרפורמרים שלו, ואפילו לא התבייש לקרוא להם אתלטים וספורטאים, למרות שהיה ידוע לכל כי תוצאות הקרבות נקבעו מראש.

גם המוצר עצמו, ה-WWE, התגאה בהיותו ארגון היאבקות גרידא. מעט שואו פה, תעלולי שיווק מוצרים, אבל ההיאבקות במרכז. כמעט דור אחד אחר כך, המוצר אינו אותו מוצר. ה-WWE עובר בשנים האחרונות מיתוג מחדש: פחות דגש על היאבקות, יותר בידור, מוצרי צריכה וידידות למשתמש. התחרות שגרמה לצעירים רבים בישראל לכוון את הטלוויזיה לאירועים כמו "ראסלמניה" או "רויאל ראמבל", הפכה בהדרגתיות, החל מאמצע שנות ה-90', לארגון בידורי. ספורט? היאבקות? מי שישתמש במונחים האלה, ייקנס.

הארגון בשמותיו השונים קיים כבר למעלה מ-50 שנה. הדמויות הבולטות בו הן וינס מקמהן, ובנו וינסנט קנדי, שירש את האימפריה והפך אותה לליגת ההיאבקות המשודרת בטלוויזיה. האלק הוגן, אנדרה הענק, אולטימט-ווריור וג'ייק "הנחש" רוברטס הם רק חלק מהשמות שהיו גיבורי ענק בזירה ומחוצה לה. ילדים העריצו אותם, מבוגרים רצו להיות כמוהם וניתן היה למצוא גם נשים שרצו להיות איתם.

העלילות הסבוכות שרחשו מסביב לקרבות והמסרים החינוכיים שהתיימרו הכוכבים לפזר היוו רק תפאורה לדבר האמיתי, שהתרחש כאמור בתוך הזירה הכחולה התחומה בחבלים. גם חשיפת הסוד הגלוי בנוגע לממשות האגרופים, הבעיטות והפציעות, לא פגמה במוצר. השואו בתחילת שנות ה-90' היה כל כך טוב, שזה לא באמת שינה דבר.

בסוף אותו עשור קמה ל-WWE תחרות מכיוון ארגונים שאיימו לטלטל את הספורט הבידורי על ידי החתמת כוכבי עבר נוצצים. מקמהן הבן, איש קשה עם ראש הרפתקני ומרדני, החליט על שינוי כיוון. "נגמרה התקופה בה גיבורי העל יבקשו מכם להגיד תפילה לפני השינה ולקחת ויטמינים", אמר מקמהן ב-97' ונתן את האות לשינוי: הדמויות הנחמדות שבעבר הטיפו לילדים ללמוד ולהיות אדיבים, הפכו לשתיינים, שמקללים ומקיימים יחסי מין בשידור חי. הנשים השילו בגד או שניים, וההיאבקות הפכה אלימה יותר, כשדם רב נגלה על המסך. מקמהן איבד מעט מהקהל הצעיר, אבל הרוויח את המבוגרים.

רוקדים עם כוכבים

התנופה שהשיג הארגון בזכות השינוי נבלמה ב-2006, בעקבות מותו של אדי גררו, אחד מוותיקי המתאבקים, מהתקף לב שנגרם ככל הנראה בשל שימוש בסטרואידים. ה-WWE בנו תכנית לאיתור מתאבקים מסוממים, ואף קנסו ופיטרו אותם. כעבור שנה נחתה על ה-WWE מכה נוספת, קשה יותר, כשהמתאבק כריס בנואה רצח את אשתו ובנו והתאבד. חקירת המקרה הוכיחה כי בנואה הובל להתנהגות פסיכוטית על ידי שימוש בסטרואידים.

המכה התדמיתית היתה כמעט אנושה ומקמהן פעל מהר: בחלוף שנה, הפכו כל תכני ה-WWE להולמים עבור צופים ילדים. מקמהן שאף להראות שהוא מסוגל לתת חוויה בריאה לכל המשפחה. הקרבות הפכו פחות אלימים, חל איסור לקלל ופציעות של מתאבקים טופלו עם רגע הפגיעה. ה-WWE הורחב - מקמהן הקים אולפן שהפיק סרטי אקשן וקומדיות בכיכובם של כוכבי הארגון, שחזרו לפזר מסרים חינוכיים ואנטי בריוניים.

באפריל האחרון הגיע השלב הבא. מקמהן הודיע כי מעתה אסור לקרוא לארגון World Wrestling Entertainment, אלא רק WWE. "אסור להתייחס אלינו כאל ספורט", אמר למועסקיו, "אסור להגיד 'מתאבקים' או 'היאבקות', אלה 'סופרסטארים'. מותר להשתמש במלים 'בידור' ובמונח 'אופרת סבון-פעולה'. אם תתעלמו מההנחיות, אתם עשויים להיקנס או לאבד את משרתכם". מקמהן, שחי וגדל על היאבקות, התנער מהכל. האופק הוא ערוץ טלוויזיה, שיכלול בין השאר סדרה מצוירת. תכנית מציאות הכוללת מתאבקים, אגב, כבר יצאה לדרך.

הביקורת על מקמהן היתה רחבה. אנשים מתעשיית ההיאבקות האשימו אותו בכך שהפך את המוצר לרך מדי. הסיבות לשינוי, כך נטען, היו מגוונות. היתה ההשפעה הברורה של נושא הסמים, לצד זה התחרות הגדולה עם ארגונים אחרים ("היינו חייבים לעשות משהו שונה. יש תחושה שאיבדנו קצת קהל לספורט לוחמה אמיתי, לכן היינו חייבים להביא אלמנט נוסף", אמר מארק קפלן, מחזיק מניות ב-WWE). והיתה סיבה נוספת: אשתו של מקמהן, לינדה, אמורה לרוץ לסנאט ב-2012. היא בטח לא צריכה לצדה בעל שעומד מאחורי מוצר אלים כל כך.

"אנשים חושבים שאנחנו נוטשים את ההיאבקות, אבל זה לא מה שזה", טוען המתאבק טריפל H, שהפך לאחד הבכירים בארגון ולחתנו של מקמהן. "אנחנו פשוט עושים כל כך הרבה דברים בצורה טובה, שיהיה חבל להתמקד רק בהיאבקות. אנחנו ארגון שעושה אירועים בשידור חי, ואנחנו עושים את האירועים האלה יותר טוב מכל ארגון בעולם. יש לנו פה אפשרות להשתמש ביכולת שלנו כדי לשווק את עצמנו בעולם כולו". ברט "היטמן" הארט, מהמתאבקים המיתולוגים של הארגון, זעם: "תקראו לזה איך שתרצו, זה עדיין רסלינג. המתאבקים היום הם מתאבקים כמו שפעם הם היו מתאבקים, ושום דבר לא ישנה את זה".

אם בעבר הורים פחדו לחשוף את ילדיהם לתכני הארגון, הרי נדמה שהחשש פג. תכני ה-WWE הופכים להיות ידידותיים ומתרחבים עם הזמן לכל פינה במושג הרחב הזה שנקרא "בידור מודרני". מצד שני, לצערם של האוהדים הוותיקים, הפך הארגון עורו. "כל עוד יהיו בתוך הזירה גברים במכנסיים צמודים שזורקים אחד את השני, זו תהיה היאבקות", טוען המתאבק כריס ג'ריקו, שהשתתף בעונה האחרונה של "רוקדים עם כוכבים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ