אליפות ישראל באתלטיקה | יבגני אולחובסקי: "בגלל האיגוד איבדתי את הריכוז"

ליבגני אולחובסקי שורה של זכיות באליפות ישראל, והישג דומה היום לא יפתיע אף אחד. אולם לטענת הקופץ במוט, עימות עם ראשי איגוד האתלטיקה בנוגע לזהות מאמנו ("לאלכס אברבוך אין ניסיון באימון") מונע ממנו להעלות את הרף

אריה ליבנת
אריה ליבנת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אריה ליבנת
אריה ליבנת

שום פרט ביוגרפי במשפחתו לא הכין את יבגני אולחובסקי לקריירה מוצלחת כקופץ במוט, לפחות לא עד ההצטיינות בשיעורי החינוך הגופני. אחרי שנים בכיתת הספורט בחטיבת הביניים, הגיע ביוזמתו בגיל 14 להדר יוסף. "פשוט באתי לשם ושאלתי עם מי אפשר להתאמן", אומר אולחובסקי בן ה-27, "התחלתי לעבוד עם עוד ילדים בכל המקצועות - ריצות, קפיצות, זריקות. יום אחד פאבל קוגן צירף אותי לקפיצה במוט".

ההתחלה לא היתה פשוטה. "בניסיונות הראשונים קפצתי 2-2.50 מטר, רק אחרי כמה אימונים למדתי את הטכניקה". אולחובסקי התקדם מהר ובגיל 17 זכה באליפות הקאדטים, עם תוצאה של 4.70 מטר. תוצאה זהה הספיקה לו כדי לזכות במפתיע באליפות ישראל בגיל 19, בעקבות פסילות של אלכס אברבוך בגובה הראשוני, 5.45 מטר.

יבגני אולחובסקי. "אברבוך אתלט מדהים, אבל לפעמים אין כימיה בין אנשים"

שנה לפני כן הוא כבר קפץ 5.20 מטר והשיג את הקריטריון לאליפות העולם לנוער, שם קפץ רק 5.15 מטר ולא עלה לגמר. ב-2005, אחרי שנה וחצי בהן נח בגלל פציעה בברך, עבר 5.30 מטר והשיג את הקריטריון לאליפות אירופה עד גיל 22. בהמשך הגיעה פציעה נוספת, שגרמה לו להחמיץ את כל 2006 ולצאת לארבע שנות לימודים תחת מלגה במכללת וירג'יניה. מדי קיץ חזר להתחרות באליפות ישראל, בה רשם שלוש זכיות.

באוקטובר האחרון נפרד אולחובסקי מקוגן, אחרי 12 שנים משותפות. "לא התקדמתי במשך שנה וחצי וחשבתי שצריך שינוי. הרגשתי גם שמיציתי אתו", מספר אולחובסקי, שעבר להתאמן תחת פיליפ פיינגולד, לשעבר אלוף ישראל ב-400 מטר משוכות. "זה חיסרון שאין לפיליפ מושג במוט, כי אני צריך עזרה", מספר הקופץ, "אבל אנחנו שמים דגש על שיפור המהירות והכוח".

באיגוד האתלטיקה לא אהבו את החיבור בין השניים והעדיפו שאולחובסקי יעבוד תחת אלכס אברבוך, האחראי על פרויקט הקרב רב. אולחובסקי לא הסכים, ומנמק: "אלכס הוא אתלט מדהים, אבל הרגשתי שלא נוכל לעבוד יחד. לפעמים אין כימיה בין אנשים, בלי סיבה". כעבור כמה חודשים הפסיק האיגוד את התמיכה הכספית בקופץ המוט ובמאמנו. "הם הציבו לנו אולטימטום - אם אני לא עובר 5.55 מטר, שנינו לא נקבל מלגות. חבל שזה המצב, אני שייך למכבי תל אביב והאיגוד לא אמור להתערב בעניינים שלנו".

בפברואר האחרון חזר אולחובסקי לווירג'יניה, הפעם כדי להשתתף בתחרויות. "יש שם תחרות בכל שבוע, את המוטות ואת כל התנאים שאני מכיר". התוצאה הטובה ביותר שקבע היתה 5.47 מטר. "אחרי שעברתי את הגובה הזה, העליתי את המוט ל-5.60 מטר", הוא מספר, "לא עניין אותי הקריטריון של האיגוד, אלא רק אליפות העולם".

אולחובסקי, כאמור, לא עמד בקריטריון שהציב בפניו האיגוד ופיינגולד נאלץ לעזוב לאקדמיית טניס בניו ג'רזי. "כשמחליפים מאמן", אומר אולחובסקי, "צריך סבלנות עד שמגיעים לתוצאות, אבל לאיגוד אין את הסבלנות הזאת. הם רוצים תוצאות מיידיות. אמרתי להם שבמקום להסתכל על הכישלונות שלי, שיסתכלו על כישלונות של אחרים. אני חושב שלאלכס אין ניסיון באימון והאתלטים שלו לא עשו תוצאות טובות".

במקום להצטרף לאברבוך, חזר אולחובסקי להתאמן אצל קוגן. "דיברנו והחלטנו לחזור לעבוד יחד", אומר אולחובסקי, "יש בינינו חילוקי דעות, אבל אנחנו מנסים להגיע להסכמות". בתחרויות האחרונות התקשה, אך הערב הוא צפוי לזכות באליפות ישראל מספר ארבע, בשל פציעת יריבו העיקרי, העולה החדש בריאן מונדשיין. אף אחד מהקופצים הישראלים לא מתקרב לשיא האישי (5.55 מטר).

"הייתי בכושר מעולה לפני כמה חודשים, אבל בגלל האיגוד איבדתי את הריכוז", אומר אולחובסקי, "אני מאמין שאוכל לעבור בתחרויות הבאות 5.60 ולהשיג את הקריטריון לאליפות העולם. עם הכנה ותמיכה נכונות, אוכל להגיע בעתיד ל-5.80 מטר. כדי להישאר בפרויקט האולימפי, אצטרך לעשות הקיץ 5.60 מטר, אחרת יהיה לי קשה להמשיך. אני רוצה להגיע היום לאזור 5.50 מטר".

"איגוד האתלטיקה מעולם לא הכריח את אולחובסקי להתאמן עם אברבוך", נמסר בתגובת האיגוד, "האיגוד שילם ועדיין משלם לאולחובסקי את המלגה החודשית המגיעה לו במסגרת פרויקט המקצוענות, וימשיך לשלם אותה עד סוף החודש כפי שנקבע מראש, אלא אם יקבע את קריטריון D, ואז המלגה תימשך עד יולי 2012. האיגוד גם מימן לאולחובסקי ולמאמנו הנוכחי, פאבל קוגן, מחנה אימונים של שלושה שבועות בפולין, על מנת להביא אותו למצב בו יוכל לקבוע את הקריטריון".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ