משה בוקר
הקפאת הליכים | על מה כל המהומה?

רק בסוף השבוע הודיע איציק קורנפיין, יו"ר בית"ר ירושלים, על הקפאה לעונה אחת של שכרו - כמיליון שקל עלות - במטרה להקל על קופת המועדון ולנסות למנוע את הפנייה להקפאת הליכים. אלא שבית"ר היתה יכולה להימנע מהתסריט הפסימי הזה, בזכות ניהול מחושב ויעיל יותר של קורנפיין.

חן עזריאל ואריאל הרוש, לדוגמה, היו יכולים להימכר להפועל תל אביב תמורת כמיליון יורו כל אחד, אבל קורנפיין החליט, מטעמיו, לוותר. הרוש יישאר ככל הנראה בבית"ר, שמפעילה לחץ על עזריאל כדי שתוכל למכור אותו למכבי חיפה תמורת 3.8 מיליון שקל, סכום ממנו יופרשו אחוזים מסוימים גם לשחקן ולסוכנו. זו, כאמור, רק דוגמה - בית"ר מוותרת על הבראה בעזרת מכירת הכוכבים המעטים שנותרו לה.

"את מה שהמפרק הזמני יעשה בבית"ר, קורנפיין יכול לעשות בעצמו", אומרים ברשות לבקרת תקציבים, "הוא יודע את העבודה, אבל צריך לקבל החלטות אמיצות, להתנתק משיקולי דעת הקהל ולעשות מה שטוב לבית"ר. אם קורנפיין לא ימכור שחקנים ולא יקצץ משכר השחקנים ומהשכר שלו, נציג בית המשפט יעשה זאת מבלי לרחם על איש". כאמור, מינוי מפרק זמני עלול להביא למכירת השחקנים, במקביל להפחתת תשע נקודות לקבוצה.

למעשה, אף גורם - שחקני בית"ר, ההתאחדות והבקרה - אינם מבינים מדוע קורנפיין שוקל להוביל את המועדון לידי מפרק זמני. "אין לבית"ר חוב שמצדיק פנייה לפירוק", אומר עפר אורליצקי, יו"ר הבקרה, "יש לה חובות זניחים, אבל גם נכסים שהיא יכולה לממש. אני לא יודע אם בית המשפט בכלל ייענה לבקשה כזו". גורם בבית"ר מוסיף: "כשהולכים לבית המשפט מציגים את סך החובות וסך הנכסים. כשהנכסים גדולים מהחובות, אין טעם ללכת לבית המשפט, לפחות לא לפני שנעשו כל הניסיונות להציל את המועדון".

עורך הדין שריג דמארי, מומחה לנושא פירוקי חברות, מוסיף: "כשפונים לבית המשפט, יודעים איך הכל מתחיל, אבל אין שליטה לאן זה יוביל. בית"ר יכולה למצוא את עצמה מדי יום בדיונים בבית המשפט. כל שחקן, נושה או בעל אינטרס במועדון רשאי לערער על החלטות הנאמן ולפנות לבית המשפט. בהתחלה ההליך נראה פשוט מאוד, אבל הוא יכול להסתבך ולהימשך גם שנה או שנתיים".

"מה האינטרס?"

בבקרה הבהירו כי יש לבית"ר עוד כשלושה שבועות כדי לארגן את הערבויות הדרושות לפתיחת העונה בליגת העל והודיעו כי מבחינתם, הקבוצה יכולה לפתוח כרגיל את העונה - יש לה את תקציב המינימום (11.5 מיליון שקל) והיא יכולה להעביר בבקרה, בשלב ראשון, חוזים בגובה תקציב המינימום ולגייס אחר כך את שאר התקציב. תעזור לכך נכונותם של חלק מהשחקנים לקיצוץ בשכר. "בית"ר מכניסה את עצמה ללחץ", אומרים בבקרה, "יש לה זמן להעמיד ערבויות ותקציב".

גם בהתאחדות מאוד מאוכזבים מהתנהלות בית"ר. אחרי הפועל פתח תקוה, לא רוצים לראות שם מועדון בסדר הגודל של בית"ר מנוהל על ידי מפרק. "אני לא מבין איזה אינטרס יש לבית"ר לפנות לבית המשפט", אומר תובע ההתאחדות שלום אבן עזרא, "אני מחפש סיבה ולא מוצא. באופן אוטומטי יורדו לקבוצה תשע נקודות ועם שלוש יורדות, יהיה לה קשה להישאר בליגה. בכל מקרה, תצטרך בית"ר להעמיד תקציב מינימום, אז מה יכול להיות הרווח בהליכה לבית המשפט?".

על פי גורמים בבית"ר, מה שגורם לקורנפיין להעדיף פנייה לבית המשפט על פני הפעולות הפשוטות שעשויות למנוע פירוק הוא שילוב של שתי סיבות - הניסיון להימנע מעימות מול האוהדים בעקבות מכירת הכוכבים והרצון לשמור על יחסים טובים עם השחקנים, שגרם לו לוותר על הדרישה שיקצצו משכרם. בבית"ר יש הטוענים כי קורנפיין פיזר לאחרונה איומים בנוגע למצב המועדון, כדי להכניס את השחקנים ללחץ.

נראה כי תכניתו של קורנפיין כדי להימנע מפנייה לבית המשפט, היא להקפיא את השכר שלו עצמו, של אבירם ברוכיאן ושל עמית בן שושן (שלושה מיליון שקל סה"כ). בנוסף, מנסה בית"ר להבהיר לחן עזריאל כי עתידה הכלכלי תלוי בו. במידה שיימכר בסכום המדובר (3.8 מיליון שקל), תחסוך בית"ר 4.2 מיליון שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ