להיות הסיוט הכי גדול של שמעון מזרחי ומכבי תל אביב

ארבע עונות מסקר אוהד גרינוולד את הצהובים עבור וואלה! ספורט. הוא חתום על חשיפות רבות ועל סיקור שמנוגד לחלוטין למה שהקבוצה של המדינה ידעה

העיר
עירד צפריר
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
העיר
עירד צפריר

ארבע עונות הוא מסקר את מכבי תל אביב עבור וואלה! ספורט. בשנתיים האחרונות הוא חתום על חשיפות של משכורות, מסמכים, סכסוכים ובאופן כללי על סיקור שמנוגד לחלוטין למה שהקבוצה של המדינה ידעה והתרגלה אליו. בגיל 24 אוהד גרינוולד כבר מסומן בנוקיה כאויב המחלקה. גרינוולד בחור לעניין, אינטליגנט בצורה יוצאת דופן, שומר על פאסון כשהוא מדבר ומקרין ניסיון חיים שלא ממש תואם את גילו הצעיר. וכל כמה דקות הוא עוצר ומבהיר: "אני לא רוצה להישמע בכיין, שלא יחשבו שאני בא להתלונן על היחס ממכבי. ממש לא".

אז איך אתה עושה את זה?

"וואו. אני חושב שבחרתי ללכת באיזושהי דרך קצת שונה. החלטנו בוואלה! להציג אלטרנטיבה. גם אנשים בתוך מכבי הבינו שיש פה כלי תקשורת שלא מתפשר, ושלא מוותר על העקרונות שלו. אתה גם תתפלא כמה אנשים בתוך הקבוצה רוצים לספר ולחלוק, ואני שמח שאנחנו הכתובת שלהם. לפעמים אני מרגיש קצת כמו כרמלה מנשה של כתבי הספורט; אשכרה מתקשרים אלי, אני נמצא בעמדה שאני לא כל כך צריך לרדוף אחרי אנשים".

איך מסקרים קבוצה כשאתה שרוף אצל האנשים הכי חשובים בה - מזרחי, פדרמן, פיני?

"בשבוע שעבר דיברתי עם פדרמן ואמרתי לו שהיה לי הרבה יותר קל באופן אישי להיות עוד עיתונאי כמו כולם, שמתמקד באותם ציטוטים וקלישאות של לפני משחקים ויוצא מהאימונים ומתנשק ומתחבק עם כולם, ולא לקבל יחס של מוקצה. אבל אני מקבל ים של פידבקים במייל, ומצד שני משלם מחיר ברמה האישית, אבל מוכן לקבל את זה למען הקוראים".

אחרי פרטיזן דיברתי עם פדרמן והוא אמר לי שבעונה הבאה תיגמר לך החגיגה, כי לרענן כץ כבר לא תהיה גישה למסמכים.

"פדרמן אמר לי בשבוע שעבר, 'בוא נראה אותך משיג את המספרים של שנה הבאה', ואמרתי לו שעמדתי כבר באתגרים גדולים יותר. אמרתי לו שאם הם רוצים לשחק, אז נשחק. בינתיים לא הפסדתי בשום קרב, בטח לא מולם".

הרבה לא יודעים שהיית אוהד מכבי שרוף: כדורסל, כדורגל, כדורעף, שנים ישבת בשער 11 עם אוהדים שחלקם בטח רואים בך היום בוגד.

"כשיצאתי אחרי הגמר קפצו עלי כמה אוהדים מבוגרים, אמרו שבכל יום חמישי אני מחפש ללכלך. הסברתי שאנחנו מנסים להצביע על התהליך שעובר המועדון ואני חושב שהתוצאות בשנים האחרונות מוכיחות שמכבי איבדה את הדרך. בוא אני אספר לך סיפור: בתור ילד התחלתי לכתוב באתר אוהדים, המכבי.קום. הגעתי עם אילן השועל לראיין את שמעון מזרחי. שמעון זרח בראיון הזה, והציע לכולם לשתות. הוא באמת בחור טוב ונתן לנו יחס של משפחה. בראיון הזה התקבלה תמונה אחרת של שמעון. אחרי כמה חודשים, כשקיבלתי הצעה לעבור לוואלה!, הידיעה הראשונה שפירסמתי היתה על וויל סולומון, שהחליט לעזוב את מכבי וחסך להם פיצויים. ציטטתי בכיר במכבי שאמר שסולומון עשה להם טובה, כי בכל מקרה לא בנו עליו. אחרי זה קיבלתי טלפון משמעון. הייתי עדיין חייל, והייתי בטוח שאני מרטיב במכנסיים מרוב פחד. שמעון אמר לי, 'רציתי לשאול מי הוא אותו בכיר שאתה מצטט'. אמרתי לו, 'אתה יודע, מקורות, אני לא יכול, זה מקור אמין'. הוא אמר לי, 'ספר לי מי זה ואני אומר לך אם זה מקור אמין'. סירבתי והוא אמר, 'אני לא מבין מי יכול לדבר איתך בשעה הזו'. הוא חשד שזה רענן כץ, וכשהבין שאני לא נשבר אמר לי, 'אני מצטער בשבילך, חשבתי שאתה בחור אמין שאפשר לעבוד איתו'. פתאום היחס השתנה לחלוטין. זה היה שיעור מאלף, הבנתי שאם לא נשברתי ולא חשפתי את המקור, אז אני יכול לעמוד מול החבר'ה האלה. הראיתי להם בשנים האחרונות שאני לא מתקפל, גם כשאיימו עלי".

גם פנים מול פנים?

"גם, ובטלפון ובמייל. קללות, מכתבי נאצה. עדיין לא קיבלתי ראש של סוס למיטה, אבל תמיד עמדתי בפני לחצים כבדים. היו ניסיונות להחזיר אותי למוטב, בהתחלה בדרכי נועם ואחרי זה פחות בנועם. כשהבינו שזה לא עובד, המהלך הבא היה תהליך של דמוניזציה, כי ברגע שמישהו מוגדר כלא לגיטימי אז אתה בכלל לא צריך להתמודד עם הטענות שהוא מעלה, כי הוא בא ממקום לא כשר. אני חושב שזה צעד שגוי, כי לאורך השנים תמיד העלינו שאלות, ואם ילכו אחורה ויבחנו אותנו יראו שאין כלי תקשורת שחזה והתריע מראש על כל המשגים שנעשו. אני חושב שהפעם היחידה שבה קצת חששתי היתה כשמוני פנאן התקשר אלי מהטלפון של צביקה שרף ואמר לי, 'אם תמשיך ככה אני אזיין אותך'".

ובזמן האחרון האיומים מחריפים?

"שמע, אני כותב בלי תמונה ואני גם לא מופיע בטלוויזיה, אז הרוב לא מזהים אותי, אבל אני כל הזמן מחכה לרגע שמישהו ייתן לי בסוף אגרוף מאחורי הגב, זה יקרה בסוף".

הגעת למצב שלא הכניסו אותך להיכל?

"זה לא. הגעתי למצב שבו לא הכניסו אותי לחדרי ההלבשה. רק בחמישי שעבר זה קרה, גור שלף עצר אותי בגופו ואמר לי, 'החלטתי שאתה לא נכנס'. עיתונאים היו עדים לזה. פיני כבר שנה לא עונה לשאלות שלי במסיבות עיתונאים. היה לי איזשהו דיבור איתו בתחילת העונה, ניסיון להתקרב, שיחה טובה, אבל אחרי שהוא הבין שאנחנו נשארים נאמנים לקו שלנו, גם הוא הרים ידיים. אני חושב שמכבי הבינו שאי אפשר לסתום פיות. איפה שהם יכולים להכניס, הם עושים זאת, כמו למשל ראיונות שלא מאשרים לנו כבר תקופה ארוכה".

בעצם עברת תהליך של התפכחות, מאוהד שרוף לכתב שמסקר את האנשים שפעם הוא העריץ.

"ברור שכל תחום האהדה לספורט הוא לא רציונלי. כשאתה עובר אל מאחורי הקלעים ואתה רואה את האנשים האלה יומיום, מדבר איתם ורואה מי הם באמת, וכל מה שנשאר זה הבנאדם. הרבה פעמים מצאתי בני אדם שחשבתי שהם טובים יותר, אבל שום דבר הוא לא אישי. גם אם קצת התאכזבתי, ברור שהמעבר משער 11 ליציע העיתונאים הוא משהו שפוקח לך את העיניים. אתה משנה פאזה ומבין שהדמות הטלוויזיונית שונה לגמרי מהמציאות".

ואיך התמודדת עם החשיפה לדורסנות של מכבי?

"גם אוהדי מכבי לא מתכחשים לדורסנות הזו. כשאתה חוזה בדורסנות הזו ממבט ראשון וכשאתה רואה איך זה מבוצע בשטח, ברור שזה נראה אחרת והתחושות הן אחרות. היו עיתונאים שלאורך השנים הסתירו ובחרו לפרסם מידע סלקטיבי, הקוראים שלי יודעים שאני לא מסתיר כלום. אני חושב שיש היום הרבה יותר אנשים שמעריכים זאת, אנחנו היום מעצבי דעת קהל וגם אם גורמים במכבי מנסים להפוך אותנו למונעים משנאה, בסופו של דבר כל מי שעוקב יודע את האמת. כשאני הולך לישון אני מרגיש הכי שלם עם עצמי בעולם".

אז הרגשת טוב ביום חמישי בלילה.

"הרגשתי שאנשים מבינים סוף סוף על מה אני מדבר. יש תחושת סיפוק כשאתה חוזה תהליך ובסופו של דבר הוא מתרחש".

יש פתאום המון אוהדי מכבי שרצו שהיא תפסיד.

"לדעתי, בחמישי שעבר זו היתה הפעם הראשונה בהיסטוריה שהיו יותר אנשים ששמחו מהפסד של מכבי מאשר נעצבו. הם צריכים לבדוק למה זה קרה. קיבלתי אס.אם.אסים מאוהדים ותיקים שטענו שזה יום חג. המועדון מעורר אנטגוניזם בכל הרמות".

גם בגלל פרשת פנאן?

"זה רק נדבך בשורה ארוכה של אירועים ואנשים מפנימים שמשהו מאוד רע עובר על המועדון. זו אבולוציה טבעית, הבעלים של מכבי נשארו תקועים בעבר ואוהד הספורט הישראלי התקדם, התקשורת התקדמה, ויש פער שקשה לגשר עליו בין הבעלים והתנהלותם לבין אוהדי הספורט שהרבה יותר קשה להם להתחבר לדורסנות הזו. בשנת 2000, כשמכבי העפילה לפיינל פור, היתה התגייסות כללית כמו בשנות ה-70 כי מכבי היתה אנדרדוג באירופה. באיזשהו שלב מכבי הפכה לגוליית ואימצה דפוסי התנהגות בהתאם".

היא תמיד היתה גוליית.

"לדעתי, תהליך הניתוק ממכבי התחיל כשהיא הפכה לדורסנית גם ברמה היבשתית בתחילת העשור, כשגם היורוליג הפך לגן המשחקים הפרטי שלה. גם כשהסתיים תור הזהב, אנשי מכבי לא הפנימו את זה. הגאוותנות והיהירות שהיו מושרשות אצלם עוד קודם פרצו החוצה ובשלב מסוים לאנשים התחיל להימאס מזה. אתה יודע איפה זה התחיל? בשכיבות השמיכה באוסישקין. פיני תמיד היה דמות שלא כולם התחברו אליה, אבל באותן שנים הוא התחיל לעורר תחושות קבס בציבור ומכבי המשיכה את דפוסי ההתנהגות האלו אפילו שהמועדון הזה כבר לא כל כך גדול ברמה האנושית והמקצועית".

מה עם פרשת פנאן באמת?

"קראתי ושמעתי כל כך הרבה אנשים ששואלים איך העיתונות לא ידעה ולא פירסמה. שתדע, העיתונאים לא היו מודעים להיקפים של הבנק הזה. אני ידעתי שמוני מחליף כספים, שהוא מלווה בריבית, היו שמועות על שוק אפור. ידעו. ועדיין, פעילות בשוק האפור היא לגיטימית וחוקית, אף אחד לא היה מודע לבנק הזה. כדי שמישהו יידע, מישהו אחר חייב להדליף ובבנק נוצרה סיטואציה שבה לאף גורם לא היה אינטרס להדליף. חוץ מזה, מוני עבד בצורה גאונית. גם אם היינו חופרים, זה היה קרב אבוד מראש. נעשו טעויות על ידי התקשורת, אבל תראה שגם מס הכנסה יושב על הפרשה עם גישה חופשית לכל המסמכים של מכבי ולכל האנשים, ועדיין זה לא מתקדם. ובכל זאת, יש שמועות שאחרי הפיינל פור יפוצצו את הסיפור ושיש התקדמות. בוא נראה".

איך יכול להיות שמזרחי ופדרמן עדיין לא נחקרו?

"אני לא יודע אם הם לא זומנו. אולי באו לחקור אותם בבית שלהם כדי לא לעשות מזה קרקס תקשורתי, אבל אני לא רוצה לומר ואני לא קובע. אם הם באמת לא נחקרו, יש פה בעייתיות".

הפיינל פור יבוטל בקרוב?

"ראיתי את אבנר קופל יוצא ביום חמישי מאוהל ה-VIP בנוקיה בכזה היי, שאין שום סיכוי שהוא ייתן לבטל את הפיינל פור. בכדורסל הישראלי צמחו עוד אנשים חזקים כמו חיים אוחיון ודני קליין והימים שבהם מכבי שלטה לחלוטין תמו. אני חושב שרעידת האדמה האמיתית היא שאין רעידת אדמה שמכבי הפסידה את האליפות".

אתה לא עיתונאי הספורט הממוצע.

"אני בכלל פה בטעות, אני קצת חולה. יש לי בעיית אדרנלין קשה, זה אחד הדברים היחידים שמספקים לי ריגוש. היו לי המון הצעות בתחום הספורט ובתחומים אחרים. יש דיבורים לעשות דברים אחרים, אבל ספורט תמיד יהיה ב-DNA שלי. שמכבי לא יחגגו, אני לא הולך לשום מקום. תמיד אהיה באזור". *

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ