סנוקר: ההאשמות התפוגגו, הסטיגמה נשארה

ג'ון היגינס עדיין לא התאושש מהרגע בו מצא עצמו במרכז פרשת הטיית המשחקים החמורה בתולדות הסנוקר. למרות שזוכה מאשמה וריצה עונש השעייה של חצי שנה הוא יודע שהכתם לא יוסר בקלות, לכן נותר לו רק "לזכות בטורנירים רבים ולהוכיח שאנשים טעו"

גרדיאן
דונלד מקריי
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
גרדיאן
דונלד מקריי

"כנראה שדי אתרגש עכשיו", אומר ג'ון היגינס בבוקר שקט בבות'וול, עיירה נאה בפרברי גלזגו, שם הוא מנסה לבנות את חייו מחדש אחרי חצי שנה נוראית. באוויר מורגשת קרירות של סתיו ומסביב יורד גשם קל, כשהיגינס מביט מעלה. עיניו מזוגגות כאשר, כמעט לפי הזמנה, נשמע קול פעמוני הכנסיה מהמשך הרחוב, והוא מתחיל להסביר כיצד מצא עצמו במרכז פרשת הטיית המשחקים החמורה בתולדות הסנוקר.

"זו היתה תקופה איומה", אומר היגינס. הסיבות ברורות. אחרי האושר שחש כאשר זוכה מהסעיף החמור ביותר, עולמו שוב התמוטט סביבו. כעבור יממה הוא גילה שמאבקו הארוך של אביו במחלת הסרטן הגיע לשלב הסופי. ג'ון היגינס האב שוחרר מבית החולים כדי שיבלה את הזמן שנותר לו לצד משפחתו.

"לפעמים, כשאתה שוכב במיטה בלילה ואינך מסוגל לישון", אומר היגינס, "אתה שואל את עצמך 'האם זו הסיבה שאבי חולה כל כך?'. הוא נלחם בסרטן חמש שנים, אבל המצב הידרדר בתקופה שהפרשה החלה. נראה שהוא איבד מהנחישות להמשיך. דיברתי על כך עם אמי, והדבר המוזר הוא שאבי מרגיש שאולי זו אשמתו. הוא היה המנהל שלי וניסה לגונן עלי, אבל בחמש השנים האחרונות הוא לא היה מסוגל לנסוע לטורנירים. כמובן שאביך לא יכול לגונן עליך מהכל, ואני כבר בן 35".

ג'ון היגינס בעבודה. "אתה לא מבין מה יש לך בחיים עד שנראה שזה יילקח ממך" (תצלום: אי-אף-פי)

בתחילת חודש מאי, בבוקרו של גמר אליפות העולם, חשף "ניוז אוף דה וורלד" צילומי וידאו שהוכיחו כי במהלך ביקור בקייב הביע היגינס נכונות להפסיד בכוונה פריימים בטורנירים עתידיים במזרח אירופה. "היום האפל ביותר בסנוקר" קרא לזה סטיב דייויס, שעשרה ימים קודם לכן ניצח את היגינס באליפות.

אז מה בדיוק קרה שם? מדוע בכלל הסכים היגינס לנסוע לקייב עם סוכנו, כיום לשעבר, פט מוני? "הענף היה בצרות", הוא אומר, "וכולנו הרגשנו צורך להביא אותו למדינות שונות. סנוקר הוא ספורט המבוסס בבריטניה זמן רב כל כך. לאחרונה שיחקנו יותר במזרח הרחוק, וגם קיבלנו הזמנות לשחק באירופה".

מוני טען כי אנשי הקשר שלו בקייב מעוניינים לממן ארבעה טורנירים נוספים, אבל ממש לפני שהשניים נכנסו לפגישה עם גברים שהיגינס לא הכיר, אמר לו הסוכן כי ייתכן שיתבקש להטות פריים או שניים. "הייתי המום", מספר היגינס, "איני אחד שמתחיל לצעוק, אבל לא האמנתי שהוא אמר זאת בצורה כל כך אגבית. בחדר נאמרו עוד כמה דברים שלא התחברו. זה היה די מאיים, וחשבתי רק איך לצאת משם מהר ככל שניתן. זה היה הדבר היחיד עליו חשבתי".

היגינס לא חשב בכלל. לא רק שבקלטות הוא נראה כמי שמביע נכונות לבצע את מה שהגברים מולו הציעו, שחקן הסנוקר מספר 1 בעולם לא דיווח על ההצעה לרשויות הענף כששב לבריטניה. הוא אומר שהיה עסוק בטיפול בילדיו עקב נסיעת אשתו, וסרב לחזור למוני, שהשאיר לו הודעות. כשהסוכן הצליח לבסוף ליצור עמו קשר, הוא סיפר להיגינס שהפגישה צולמה.

"כל עולמי הסתחרר", מספר היגינס, "כשאספתי את אשתי דניס הייתי לבן כסיד. היא שאלה מה קרה, אבל לא יכולתי לדבר כי הילדים היו במושב האחורי. כשחזרנו הביתה, הכתבים כבר המתינו. באותו ערב נאלצתי לטלפן להוריי. הם היו הרוסים".

"ישבתי עם בני הבכור, פירס, בגלל שהוא בן שמונה וילדים בבית הספר יכולים להיות אכזריים. נאלצנו לומר לו שאנשים אומרים דברים רעים על אבא, ושהם לא נכונים. הוא אמר 'אם הם יאמרו דברים כאלה, אתן להם אגרוף'. הוא ראה הרבה רגשות בבית. גם הילדים הקטנים תהו מדוע אבא, אמא וסבתא עצובים. אבל משפחתי היתה ממש חזקה".

לא נגע במקל

העוצמה הזו נעלמה דווקא בספטמבר, כשהיגינס המתין להחלטת בית הדין. "זה ממש חדר לתודעה חמש דקות לפני פסק הדין. שמתי לב כמה שקטים הפכו כולם סביבי. חששתי מהגרוע מכל. ידעתי שלעולם לא אחטיא כדור בכוונה, ועד לאותו רגע הייתי בטוח שהראיות יתמכו בי. אבל זה היה רגע נוראי. אנשים חפים מפשע הלכו לכלא".

היגינס זוכה לחלוטין מהסכמה להטות משחקים, אבל הושעה לשישה חודשים ונקנס ב-75 אלף ליש"ט בגלל שלא דיווח על ההצעה ובגין פגיעה בתדמית הענף. עורך הדין שעמד בראש בית הדין אמר כי היגינס היה אשם רק בקבלת החלטה גרועה במינוי מנהלו האישי, אבל שיבח את אופיו ואת עדותו ה"כנה".

"היה חשוב לי שמישהו שבחן מקרוב את הראיות ואת הווידאו אמר עלי דברים נחמדים כל כך", אומר היגינס, "הוא עזר לי מאוד לטהר את שמי. זה המכשול הגבוה ביותר שצפוי לי - אנשים שמטילים בי ספק. כשאיני יכול לישון בלילה, אני נכנס לבלוגים באינטרנט. נאמרו עלי הרבה דברים מרושעים ולא נכונים".

בשעות אחרי זיכויו, היגינס היה בעננים. "אמרתי לאבי להפסיק לשכב במיטה בבית החולים ולהתכונן. ?בנובמבר אחזור לשחק ואני רוצה אותך שם'. הוא היה מאושר. בבוקר שאחרי התעוררתי ואמרתי לדניס ?אני לא מאמין שזה נגמר'. אז התקשרתי לאמי והיא סיפרה לי שהודיעו כי אין טעם שאבי ימשיך לעבור טיפולי כימותרפיה. היא בכתה בטלפון, ושום דבר אחר לא נראה בעל משמעות".

בין מאי לספטמבר, היגינס לא נגע במקל הסנוקר. "אתה לא מבין מה יש לך בחיים עד שנראה שזה יילקח ממך. אשתי אומרת שדברים קורים מסיבה מסוימת, ואולי היא צודקת. אחרי זמן מה, שחקני סנוקר חווים ירידה מתמשכת ומאבדים את האינטנסיביות, אבל יש לי מטרה אמיתית בחמש השנים הבאות. אני רוצה לזכות בטורנירים רבים ולהוכיח שאנשים טעו. החודשים האלה יעצבו אותי עד סוף חיי".

הדרך ליעד מתחילה היום, כשהיגינס ישחק לראשונה מזה חצי שנה בטורניר בגרמניה, במסגרת סבב השחקנים. הסקוטי, שירד בינתיים למקום הרביעי בדרוג העולמי, מספר כי ברגע שידע לכמה זמן יושעה, "חשבתי 'בסדר, אסע לגרמניה ואראה לכולם', אבל זה כמו ללכת לרופא השיניים. אתה קובע את התור, וככל שהוא מתקרב אתה חושב 'אוי, לא'. אני קצת מתוח לגבי היחס של השחקנים כלפיי. העניין עלה לי ביוקר, זו סטיגמה ממנה כנראה לעולם לא אוכל להיפטר. אני פשוט רוצה לחזור לשחק, ואולי אנשים יראו את מי שאני באמת".

היגינס לא לבד | ילדים רעים נוספים בסנוקר

קווינטן האן

הושעה ב-2006 לשמונה שנים לאחר שנמצא אשם בנכונות למכור משחק

פיטר פרנסיסקו

הדרום אפריקאי הושעה ב-1995 לחמש שנים, לאחר שמכר משחק נגד ג'ימי ווייט באליפות העולם

אלכס היגינס

בעיות אלכוהול, סמים, הימורים ואופי הרסני כמעט הצליחו להאפיל על הישגיו המקצועיים הגדולים

ביל וורברניוק

הענק הקנדי נהג לשתות כ-4.5 ליטר בירה לפני משחקים, ועוד חצי ליטר בין פריימים

רוני אוסאליבן

השחקן הצעיר ביותר שזכה באליפות בריטניה נאבק כל חייו בדיכאון קליני ובבעיות סמים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ