טניס: השאיפות לצמרת של יוליה גלושקו

יוליה גלושקו קורעת את עצמה בטורנירים נידחים כדי להיכנס לטופ 200, ומשם למוקדמות אליפות אוסטרליה הפתוחה. אז אולי תוכל הטניסאית בת ה-20 להזכיר לכולם מדוע נמנתה בגיל נוער על העשירייה הראשונה בעולם, יחד עם אחת, קרולין ווז'ניאקי

מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
מעין אפרת

יוליה גלושקו עובדת קשה על עצמה בתקופה האחרונה. כדי לעמוד במטרה שהציבה לעצמה - כניסה למוקדמות אליפות אוסטרליה הפתוחה - צריכה הטניסאית בת ה-20 לצבור מספיק נקודות כדי לפרוץ למאייה השנייה בעולם.

אם תגיע למלבורן בתחילת 2011, גלושקו תצפה מרחוק בקרולין ווז'ניאקי, בת גילה והמדורגת ראשונה בעולם, ותיזכר כיצד הן חלקו פעם את העשירייה הראשונה בסבב הנערות. "ברור שזה מתסכל לראות שחקניות שהיו ברמה שלך מתקדמות", היא אומרת, "אבל מצד שני אני רואה שהן שם, ואני יודעת שיכולתי להתמודד אתן בתקופה מסוימת, ולכן זה גם נותן ביטחון. אני מנסה להיות הכי חיובית שאפשר".

יוליה גלושקו. "היא מתמודדת עם דברים שהיו גורמים לאחרים לפרוש מזמן", אומר שלמה צורף (תצלום: ספי מגריזו)

גלושקו נמצאת באוסטרליה בשבועות האחרונים, שם היא מנצלת את הטורנירים של סוף העונה כדי לצבור נקודות דרוג. ערב הנסיעה היא זכתה בטורניר עכו (סך פרסים של 10,000 דולר), וגם באוסטרליה פתחה טוב עם ניצחון בטורניר קלוגרי (25 אלף דולר). בשני טורנירים נוספים הודחה בשלב מוקדם, אך לא נשברה והגיעה לנקודת ציון נוספת בקריירה שלה - זכייה בטורניר טרארלגון, כולל ניצחון בחצי הגמר על ג'רמליה גרות', המדורגת 42 בעולם (פרשה בפיגור 6-4, 4-1). "לא הרגשתי ששיחקתי טניס גדול השבוע", מסבירה גלושקו בשיחה מאוסטרליה, "נלחמתי והייתי מרוכזת, אבל אחרי כל משחק ירדתי ואמרתי למאמן שלי שלא שיחקתי טוב".

כמו פאר, רק הפוך

המעבר של גלושקו מהנוער לסבב הבוגרות היה על גבול הטראומה, והיא פשוט כרעה תחת נטל הציפיות. "אני מכיר הרבה ילדים שהיו טובים בגיל צעיר, אבל נשרפו עד שהגיעו לבוגרים", מסביר המאמן שלמה צורף, שעבד עם גלושקו עד לפני כשנה, "היא מתמודדת עם דברים שהיו גורמים לטניסאים אחרים לפרוש כבר מזמן". עיקר הבעיה, מסביר צורף, נעוץ בציפיות המנופחות: "הכל מגיע מהלחץ של ההורים להצלחה מידית. זו מחלה של הורים ישראלים. לא בונים את הילדים לטווח ארוך, והם מגיעים מותשים לבוגרים".

לבעיה הזו יש תרופה אחת - ניצחונות. "אני לא מאמין בפסיכולוגיה", ממשיך צורף, "ניצחון זה מסאז' למוח שממלא את הבטריה בראש ומביא את הביטחון. ואם הבטריה של יוליה תתמלא, חבל לכולם על הזמן".

אחרי שנפרדה מצורף חזרה גלושקו לעבוד עם מאמנה בימי הנוער, אסף אינגבר. השניים בנו סביבה צוות הכולל את הקופץ לגובה לשעבר קונסטנטין מטוסביץ' כמאמן כושר, ואת לירן קלינג, טניסאי בוגר קולג' בארה"ב שחובט עם יוליה כמעט בכל יום, ומלווה אותה כעת באוסטרליה. "זה תהליך ארוך", מסביר אינגבר, "אנחנו מחויבים אליה ואנחנו דורשים ממנה את אותה מחויבות, כלפי הטניס שלה וכלפי הצוות. כרגע יש התמדה וסדר בתוכנית העבודה, והתוצאות מגיעות".

חלק חשוב בעבודה עם הצוות החדש הוא שיפור הכושר והאתלטיות, נקודה חזקה מלכתחילה אצל גלושקו. "אני נראית ומרגישה הרבה יותר בכושר", היא אומרת, "והכושר הגופני עוזר לי גם בצד המנטלי. אני יודעת שאם יש נפילה ואני צריכה לשחק עוד נקודה או עוד משחקון, יש לי את הכוח לעשות את זה. אני גם פחות חוששת ממשחקים מול מדורגות גבוה ממני. אם פעם הייתי רועדת בעלייה למגרש, זה לא קורה יותר. צריך להבין, גם מול מישהי שהיא רק במקום ה-180 בעולם, מבחינתי זה 100 מקומות מעלי".

המאבק בין הגופני למנטלי הוא מוטיב שחוזר על עצמו כשמדברים על גלושקו. "היא שחקנית לטופ 100 והיא יכולה להגיע לשם", משוכנע צורף, "התחרויות עכשיו קטנות עליה. מבחינה אתלטית יש לה אלמנטים שאפילו לשחר פאר אין. ההבדל ביניהן הוא שאצל שחר, הכוח המנטלי מוסיף המון לכוח הפיסי. אצל גלושקו זה הפוך - הכוח המנטלי מחליש את הכוח הפיסי".

ספונסר יתקבל בברכה

כחלק מהעבודה המנטלית, אינגבר מנסה להשתמש דווקא במה שנחשב לעקב אכילס של גלושקו - ההצלחה בנוער. "כשספורטאי יודע שפעם הוא היה טוב, אף אחד לא יכול לקחת ממנו את התחושה הזו. העובדה שהיא שיחקה מול בחורות שהיום נמצאות בראש הסבב, העובדה שפעם היא היתה חלק מקבוצת האיכות הזו - זה משהו שהיא נאחזת בו. יוליה מודעת לכך שהיא עשתה דברים לא נכון בשנתיים האחרונות, אבל היום היא כבר לא בוכה על מה שהיה".

נראה שזה עובד. "כל אחד מתקדם בקצב שלו", אומרת גלושקו, "אני יודעת שציפו ממני להרבה, אבל גם בנוער התחלתי בסביבות המקום ה-120, ותוך שלושה חודשים קפצתי לאזור הטופ 20. אני חושבת שזה עניין של טיימינג ושל עבודה נכונה. אני אולי לא מאוד צעירה, אבל אני בסך הכל בת 20 וכל העתיד לפני".

ישנה בעיה אחת שגלושקו והצוות שלה עדיין לא הצליחו לפתור: כסף. "יוליה מגיעה ממשפחה ממוצעת", אומר אינגבר, "כל נסיעה כרוכה בעלויות גדולות, כך שלחלק מהנסיעות היא יוצאת בלי מאמן או בלי הכנה. חסרה לה מעט תמיכה, זה מה שמעכב אותה כרגע. היא כבר ממש שם".

"שם" הוא כאמור סף הכניסה לטורנירים הגדולים, טופ 200. יוליה ירדה אמנם השבוע שני מקומות (284), אך בשבוע הבא היא תתקדם לאזור המקום ה-250. הלו"ז שלה כולל טורניר נוסף באוסטרליה ואחד בהודו, לפני שתחזור ארצה לאליפות ישראל. אם תעמוד ביעד, בינואר תמריא חזרה לאוסטרליה למוקדמות הגראנד סלאם הראשון בקריירה שלה. "אני מקווה להצליח בשתי התחרויות הקרובות ואז להיכנס למוקדמות. אני מאוד רוצה לחזור בינואר לחלק הזה של העולם".

כך או כך, בפברואר גלושקו תהיה באילת עם נבחרת הפדרציה, שם היא משמשת כמחבט מספר שתיים של ישראל מאז פרישתה של ציפי אובזילר ב-2009. "כמובן שזה גם האינטרס שלי שיוליה תצליח", אומר קפטן הנבחרת ליאור מור, שלא נהנה מהיצע רחב של טניסאיות שהוא יכול לבחור מהן, "אני חושב שהצוות שלה קלט את האופי המיוחד שלה, וגם היא הבינה שלא יהיו עוד הרבה הזדמנויות. אנחנו נבחרת בהתהוות, והצלחה של יוליה יכולה לקצר לנו מאוד את תהליך הבנייה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ