שחיתות בכדורגל הישראלי | ארגוני פשע ניסו לחדור למערכת המחשבים של מועצת ההימורים

גורמים עברייניים לא הסתפקו בהימורים הבלתי חוקיים וניסו להחדיר תוכנה חדשה למועצת ההימורים, שתאפשר להם לקבל נתונים בזמן אמת על זהות הזוכים ולהשתלט על הפרסים. משרד מבקר המדינה חקר תלונות בעניין ועל פי דוברו, שלמה רז: "בימים אלה צפויים כתבי אישום בעקבות ממצאי ביקורת שהועברו ליועץ המשפטי לממשלה"

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה

בספטמבר 2003 עשה יום טוב סמיה, אז יו"ר מועצת ההימורים, את דרכו למשרדי חברת ההנדסה ברן בבית דגן בראשה עמד באותם ימים. במחצית הדרך צילצל הטלפון ברכבו. על הקו היה בכיר במועצת ההימורים. "תגיע לכאן עכשיו", ירה לעברו הבכיר, "אחרת אכנס מסיבת עיתונאים שתרעיד את המדינה".

סמיה ביצע פניית פרסה, נכנס למשרדי מועצת ההימורים ומצא שם את מנכ"ל המועצה שאול שניידר ואת ראש המטה של המועצה להימורים בספורט יצחק שני מחליפים מהלומות. אחרי שהפרידו בין הניצים, התיישב סמיה לשמוע את הצדדים ונדהם. בעיקר מהסיפור של שני. מהגרסה ששטח ראש המטה בפני סמיה, עלה כי למריבה קדם וידוי של בכיר באגף המחשוב, על כך שהופעלו עליו לחצים מצד גורמים עבריינים להכניס לתוך מערך המחשוב של המועצה תוכנה חדשה שפותחה על ידם ותאפשר לקבל בזמן אמת נתונים על זהות הזוכים בפרסים וכתובתם.

תצלום: דניאל בר-און

מטרתו של אותו ארגון פשיעה, שבהמשך ייקשר על ידי יאח"ה לארגונו של זאב רוזנשטיין, היתה להגיע למאגר המידע של כ-400,000 מנויים של הטוטו שפרטיהם האישיים וכתובתם מועברים בזמן אמת למחשב הראשי. אותה תוכנה היתה אמורה לאפשר לגורמים העבריינים לרכוש או לסחוט מאותם אנשים את הזכיות שלהם. מבירור קצר שנערך במועצה עלה, כי אותם גורמים היו פנים מוכרות במסדרונות המועצה. מזכירות ופקידים שעבדו במקום העידו כי מאז מונה שניידר לתפקיד החלו להסתובב בחדרי הישיבות ובמשרדים טיפוסים מפוקפקים שכונו על ידי העובדים "אנשי החגורות". במסמך פנימי שהועבר באותם ימים לשרת הספורט לימור לבנת ולמבקר המדינה נכתב כי "לשכת המועצה הפכה עם הגעתו של שניידר לקן צרעות פוליטי לחברים מפוקפקים שעד לשלב זה לא העזו לדרוך בבית המועצה". "כבר בראשית דרכו", נכתב במזכר אחר שהועבר גם ליועץ המשפטי לממשלה, לשר האוצר ולמבקר המדינה, "ניסה המנכ"ל (שניידר) לבצע מהלכים של העברת מידע על משתתפים לגוף זר. אנו רואים זאת כפריצה של כל הגבולות, שהרי ידוע למועצה כי העולם התחתון מנסה שנים רבות לחדור למערכות אלה". הדברים הקשים שעלו בבירור הובילו את סמיה למנוע את הכנסת התוכנה.

גניזת הפרשה רק העלתה את המוטיבציה של אותם גורמים פליליים, ששנה מאוחר יותר ניסו על פי החשד להיכנס מאותה דלת אבל עם תוכנה חדשה לגמרי. השיטה הפעם היתה בניית אתר אינטרנט למועצת ההימורים, באמצעותו יוכלו אותם גורמים לשלוח במסגרת "טוטו ווינר" (הימורים יומיים) טופס זוכה חצי שעה אחרי הסגירה הרשמית של ההימורים בתחנות הטוטו. אלא שהפעם מידע בעניין הועבר על ידי גורמים במועצת ההימורים ישירות לניצב לשעבר יעקב בורובסקי, שעמד אז בראש צוות המאבק לשחיתות שלטונית. בורובסקי עירב מיד את המשטרה ואת יאח"ה ואלו פתחו בחקירה מואצת.

יש גבול למזל

על פי הערכות במועצת ההימורים, בשלוש השנים האחרונות היו לפחות ארבע זכיות בפרסים גדולים שנאספו על ידי גורמים עבריינים המוכרים למשטרה. "לא צריך להאמין", סבור גורם במועצת ההימורים, "לכל סיפור על נגן כינור או זוג צעיר ששיחקו אותה בגדול והיה להם המזל לזכות בפרס עצום". במקביל למלחמה על הבית שניהלו במועצת ההימורים, החליטו שם להיאבק גם בהימורים הבלתי חוקיים. הסיבה למהלך, כלכלית: בדיקות שערכו המועצה והמשטרה העלו ששוק ההימורים בישראל מגלגל 17 מיליארד שקל בשנה, רק שבעה מתוכם בהימורים חוקיים.

בשנים האחרונות נערכו פגישות בין נציגי המשטרה לנציגי הטוטו והלוטו, בהן דובר על הקמת כוח משטרתי שיכלול 100 שוטרים, שיתוקצבו על ידי שני הגופים ויוגדרו כמשטרת ספורט. בשלב מסוים גייסה המשטרה גורמים עבריינים שהיו מוכנים לחצות את הקווים ולשמש כיחידה סמויה שתחדור לארגוני הפשע ותקשור אותם להימורים הלא חוקיים. במועצת ההימורים סבורים כי מפאת חוסר עניין ומוטיבציה של משטרת ישראל הפרויקט התמוסס.

התסכול במועצת ההימורים הלך וגבר עם הגעת ידיעות על משחקים מכורים והימורים בלתי חוקיים. הוכחה לכך אפשר למצוא בפרוטוקולים של ישיבות המועצה משנה 2005, מהם עולה כי המשחק בין מכבי נתניה והפועל ירושלים בקופסא (מחזור שני בעונת 2004/2005, 28 באוגוסט, ירושלים ניצחה 1-3) נחשד כמכור. "המשחק הוצא מהטופס", נרשם בפרוטוקולים, "מחשש שתוצאתו נקבעה מראש". יום לפני המשחק גילו במועצת ההימורים כי מספר גבוה ומחשיד של משתתפים הימרו על הפסד ביתי של נתניה. באותו יום התקשר גורם במועצת ההימורים לאשר אלון, אז יו"ר הקבוצה, והודיע לו: "המשחק מחר חשוד כמכור, אני מוציא אתכם מהטופס". אלון מיהר להבהיר כי אין לו יד בדבר, ושמע גם מהצד השני של הקו כי לא ברור מי עומד מאחורי המהלך. מידע בעניין הועבר להתאחדות לכדורגל ולמשרד החקירות שלה, אולם לא נמצאו ראיות קונקרטיות.

במקרה דומה, שמופיע בפרוטוקול, מצוין חשד כי גם משחק בין עירוני קרית אתא להפועל עכו מכור. גם במקרה הנ"ל החליטה המועצה להוציא את המשחק מהטוטו. מידע מהסוג הזה הגיע למועצת ההימורים גם ערב המשחק בין הפועל באר שבע להפועל רעננה, שלימים הביא לעולם את פרשת "חוקי המשחק", בה התברר כי גורמים פליליים שיחדו שלושה משחקני באר שבע. המשחק, אגב, נדחה.

בכנס "WLA" (מועצת ההימורים העולמית) שנערך מדי שנה, הגיעו כבר מזמן למסקנה כי גורמי פשיעה עולמיים אף עושים יד אחת ומשתפים האחד את האחר במידע על מכירת משחקים בליגות המקומיות. כך, למשל, יכול להגיע לארגוני פשיעה ישראלים מידע על מכירת משחקים מהליגה האיטלקית, שלא פעם מופיעים בטופסי ההימורים כאן.

שלמה רז, דובר משרד מבקר המדינה, אישר את פרטי התחקיר האמור ל"ספורט הארץ": "משרד מבקר המדינה אכן עורך כבר תקופה ממושכת ביקורות בנושאים הקשורים במועצה להסדר הימורים בספורט, בין השאר בעקבות תלונות שהגיעו למשרד המבקר. על פי החוק, כיוון שהתעוררו חשדות למעשים פליליים הועברו חומרים ליועץ המשפטי לממשלה. ידוע לנו כי בימים אלה צפויים כתבי אישום בעקבות ממצאי ביקורת שהועברו ליועץ המשפטי לממשלה. מעבר לכך, לא נוכל למסור עוד פרטים כדי לא לפגוע בעבודת הביקורת".

שאול שניידר הכחיש כל מעורבות: "נחקרתי בספטמבר 2006, וביוני 2007 נשלח התיק למשטרה ללא המלצות. אין לי כל קשר להימורים מאז שעזבתי את המועצה ולא לשום דבר שדומה לזה. מי שהגיש נגדי את התלונה זה אדם שפוטר, וגם זה נבדק. היו לי פגישות עם תת ניצב יוחנן דנינו והוא יכול להגיד לכם איזה פעולות אנחנו יזמנו במשותף כדי להילחם בנושא. גם מפקד הימ"ר יכול לדבר על המלחמה שלנו באותו משחק של הפועל באר שבע מול הפועל רעננה".

יצחק שני: "אני לא מעוניין לקחת חלק בכתבה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ