שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

לפרק את אנסומבו

מזואה אנסומבו מזועזע מהאקס יואב כץ שדורש עליו יותר מדי כסף, ממורמר מהיחס המפלה בישראל כלפי שחקנים אפריקאים, מתוסכל שנופה מנבחרת קונגו ומדוכא שהוא עדיין כאן ולא בסרייה A. לפני שבוע הודיעה לו הפועל ת"א שהוא מתבקש לפנות את הדירה והרכב. אנסומבו לא מבין אותם עד עכשיו

יניב קובוביץ
'
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
יניב קובוביץ
'

"אני כמו בחורה יפה שיש לה אקס משוגע, שאף אחד לא רוצה להתעסק אתו", אמר מזואה אנסומבו ואז נשבר. לפתע החל הזר האגרסיווי הזה לדמוע, ופשוט התקשה לעצור את עצמו. "קיבלתי הצעה מסכנין", הוא מספר עם דמעות בעיניו, "אני מכבד אותם, אבל אני מזואה אנסומבו. אני שחקן שצריך לשחק רק בארבע הגדולות של הליגה הישראלית, או באירופה. לא להאמין מה שקורה לי. אחרי שהראתי במשך השנים בליגה הישראלית מה אני שווה, פתאום אני מקבל הצעות ממועדונים קטנים. אני היום אדם לא מאושר. כל החרא צף לי עכשיו, והצרות מגיעות אחת אחרי השנייה. עד היום אף אחד לא דיבר אתי, אני חי על חשבוני ולא מקבל שכר מאף מועדון, גם לא מהפועל חיפה. אף פעם לא הייתי רע כלפי מישהו בישראל, אני ממש לא מבין למה זה מגיע לי".

שבוע לאחר סיום העונה טס אנסומבו לחופשה בבלגיה. ערב אחד צלצל הטלפון הסלולרי של הקשר, ועל הקו היה אלי גוטמן. "אני רוצה שתדע, שאתה הזר הראשון שאני רוצה לראות בסגל של הפועל ת"א בעונה הבאה", הודיע לו המאמן. אבל אנסומבו, הרי שומע את המשפט הזה כל שנה ולכן הוא ידע שיש לו המשך. "יש לי בעיה עם הפועל חיפה", הוסיף גוטמן, "הם דורשים הרבה כסף ואני לא יכול לעמוד בזה מבחינת התקציב של הקבוצה". מכיוון שבאותם ימים לא ממש היה ברור מי ינהל את המועדון, קבעו השניים לשוחח בהמשך הקיץ.

רק לפני שבוע קיבל אנסומבו טלפון נוסף מהפועל. הפעם בצד השני היה מנהל המשק, מורדי דדון, שהודיע חגיגית לקשר כי רכבו הועבר ליגאל אנטבי ובנוסף עליו לפנות את דירתו מיד עם חזרת הקבוצה ממחנה האימונים באוסטריה. מופתעים? לא אנסומבו, שעבר בדיוק את אותו תסריט בקיץ שעבר עם דניאל יאמר ומכבי נתניה. אף אחד לא מוכן לשלם את הסכומים שדורשת עליו הפועל חיפה.

הכי טוב בארץ

שנה אחרי שאנסומבו נחת בישראל הוא חתם על חוזה לחמש שנים בהפועל חיפה. יואב כץ ויואל גולדברג, שהיה באותם ימים יו"ר המועדון, הפכו את אנסומבו למכונת מזומנים של המועדון מהלאומית. השיטה קבועה - השחקן מושאל לעונה אחת עם אופציה לעונה או שתיים נוספות, אולם בתום העונה הראשונה סכום שאילתו קופץ פי שלושה ולעתים אף יותר. בית"ר, נתניה והפועל - כולן לא הסכימו לשלם את הסכומים הללו ונאלצו לוותר על השחקן לאחר עונה אחת בלבד.

עכשיו הגיע אנסומבו לשנה האחרונה של חוזהו. כץ וגולדברג מבינים כי הפרה החולבת עומדת לנטוש אותם והחליטו לסחוט את הלימון עוד קצת. לפיכך מוצא עצמו אנסומבו ללא קבוצה (כי בהפועל חיפה לא יכולים לעמוד בחוזה שלו) וללא דירה (כי זה לא ממש מעניין את כץ איפה הוא מתאכסן).

"כשהגעתי לישראל לא היה מי שיכוון אותי ויזהיר אותי מאנשים מסוכנים", משחזר אנסומבו, "לא הבנתי שעורך דין שמנהל מועדון יכול גם להשתלט על הקריירה שלי לכל כך הרבה שנים. בשנים הראשונות שלי כאן פגשתי בכדורגל הישראלי רק אנשים רעים, שריסקו לי את הקריירה. היום אני שבור נפשית ולא יודע מה לעשות. אם לא הייתי אוהב את המקצוע וחושב שאני טוב, הייתי פורש העונה מכדורגל".

אבל הפספוס של אנסומבו הוא לא הפועל ת"א או בית"ר, אלא דווקא מכבי חיפה שרצתה לרכוש את כרטיסו אחרי העונה הראשונה של הקונגולזי ביריבה העירונית. "באותן שנים למכבי חיפה לא היו מתחרים. פתאום קיבלתי הצעה מהקבוצה הכי גדולה בישראל, שמשחקת גם באירופה. עבורי זה היה חלום. התחיל משא ומתן בין המועדונים, עד שהודיעו לי שהוא פוצץ כי מכבי חיפה לא הסכימה לשלם את הסכומים שביקשו עלי. אין לי ספק שאם העסקה היתה מתבצעת, כל הקריירה שלי היתה נראית אחרת לגמרי".

אחרי שנתיים בהפועל חיפה, מצא את עצמו אנסומבו בבית"ר ירושלים. מועדון עם הרבה קהל ומסורת, אבל דבר אחד היה חסר באותם ימים. כסף. "כשהייתי בבית"ר לא היה ארקדי. לא שיחקו לידי עידן טל, גל אלברמן, שמעון גרשון או אריק בנאדו. שיחקתי עם בן שושן, קובי מויאל ושחקנים שרק עלו מהנוער. בן שושן ומליקסון היו באים אלי באמצע המשחק כדי לשאול מה צריך לעשות, הייתי מכוון את הילדים האלה על המגרש. עברתי שם ארבעה מאמנים ואצל כולם הייתי ב-11 - גם אצל לואיס פרננדס, שהוא מאמן מהרמות הכי גבוהות - אבל זה לא היה מספיק כי תמיד היה מי שרצה עבורי עוד ועוד כסף".

"אנסומבו הוא האחרון שיכול לבוא בטענות להפועל חיפה", מגיב יואב כץ. "בכל השנים בהן הושאל הוא הרוויח יפה מההשאלה. הכסף שקיבלנו עליו התחלק בין הפועל חיפה, השחקן והקבוצה הקונגולזית טורנדו. לא ברורות לנו הטענות שלו, כי קיבלנו רק שליש מהכספים עליו".

אנסומבו שוחרר ואת מקומו בבית"ר תפס דרק בואטנג. לא מעט השוואות נעשו מאז בין השניים, שאף מודעים לתחרות שבנתה ביניהם התקשורת. "גם היום אני משוכנע שאני השחקן הטוב ביותר בארץ בעמדה שלי, אבל אין לי את השקט הנפשי שיש לשחקנים במועדונים הגדולים. כל שנה אני חושש וחושב על העתיד שלי, וזה לא מאפשר לי להביא הכל למגרש. בואטנג אמר לי בפעם האחרונה ששיחקתי נגדו, שאם היינו משחקים ביחד לא היה שחקן ישראלי אחד שהיה יכול לעבור את האמצע. אני מאוד מכבד את בואטנג, הוא שחקן טוב, אבל אין לי ספק שאם הייתי היום בבית"ר אז הייתי מביא את כל התארים".

אבל בית"ר ויתרה, ואנסומבו חזר זמנית להפועל חיפה. "כשהגעתי בחזרה לחיפה נתנו לנו לישון שישה שחקנים בדירה אחת. אחרי שכבר הייתי בבית"ר זה לא היה לי קל, וזה שבר אותי". הסיבה, לפחות על פי אנסומבו, קשורה באופן ישיר לארץ הולדתו, קונגו. על פי תפישתו והיכרותו עם הכדורגל הישראלי והחברה כאן, קיים הבדל תהומי בין היחס לו זוכים שחקנים אירופאים לאלה שמגיעים לכאן מאפריקה.

"לא צריך לדבר יותר מדי על גזענות, בסך הכל צריך להסתכל על העובדות. אנווגו צ'וקודי, ששיחק בנצרת עילית ונפצע, שוחרר מיד הביתה בלי שאף אחד העניק לו עזרה או שאל אותו איך מתקדמת ההחלמה ואיך הוא מסתדר. אני לא רואה את זה קורה עם שחקן כמו ג'ובאני רוסו או אלין טופוזאקוב. קמאנאן ומסודי כבשו בעונה האחרונה 18 שערים, היו המרכיב הכי חשוב בהישארות של מכבי ת"א, וכשנגמרה העונה אף אחד לא דיבר אתם. מכבי אפילו לא הסכימה לומר להם אם היא רוצה אותם או לא. שמעתי ממסודי איך הוא וקמאנאן הופלו שם. וזה לא רק במכבי ת"א. קיים בישראל הבדל משמעותי בין אלה שמגיעים לכאן מקרואטיה, בולגריה או כל מדינה אחרת באירופה לבין שחקנים אפריקאים. חוויתי את זה בעצמי לא פעם. לפעמים זה מתבטא בדברים הכי קטנים, כשאני צריך להרים טלפון כדי לשאול מה קורה בזמן שלשאר השחקנים מתקשרים להודיע על הכל".

אפילו לא בלגיה

אחרי שהות קצרה בדירה עם שישה שחקנים, נחת אנסומבו במכבי נתניה. על המגרש הוא נתן עונה חלומית, אבל במבט לאחור מדובר אולי בעונה הקשה ביותר שעבר בישראל. באותה שנה איבד את אמו ואת חברו הטוב ביותר בתאונת דרכים, וגם מקומו בנבחרת הלך והתאדה. "כשהגעתי לישראל הייתי שחקן נבחרת. לפני שנה הלכתי לבקר את החברים שלי בנבחרת קונגו, שבדיוק התאמנו לאליפות אפריקה. יו"ר ההתאחדות של ניגריה תפס אותי בצד ושאל אותי למה אני מחוץ לסגל. סיפרתי לו קצת על מה שעובר עלי בישראל והוא התקשה להאמין. שחקנים בנבחרת לא מאמינים לי שאני עדיין משחק בישראל, כולם היו בטוחים שאחרי עונה או שתיים אגיע לליגות הכי טובות באירופה. לא רק שלא הגעתי לשם, גם איבדתי את המקום שלי בנבחרת. לא חלמתי שבגיל 27 עדיין אשחק בישראל, הייתי בטוח שאהיה כבר בספרד או איטליה.

"הסוכן שלי זה גלעד קצב, אחד שיכול למצוא לי קבוצה באירופה, אבל הוא לא יכול להזיז כלום בגלל הסכומים שדורשת עלי הפועל חיפה. פגשתי את אליניב ברדה בחתונה של יואב זיו, והוא סיפר לי שאני יכול להשתלב מצוין בבלגיה. זה מכעיס אותי כי אני יודע שזה נכון, אבל אני לא יכול לעשות כלום".

העונה האחרונה לא עשתה חסד עם אנסומבו. "יום אחד ירדתי למכולת ליד הבית ותפסה אותי שם אישה אוהדת הפועל ת"א שאמרה לי: ?מה זה? איפה הלחימה שלכם?'. אני חושב שזו הפעם הראשונה בה הבנתי שיש לנו בעיה. פתאום קלטתי שאנחנו עם שש נקודות מתוך 33 אפשריות ולא האמנתי. גיא (לוזון) אדם נפלא, אבל הוא כנראה הגיע למקום הלא נכון בזמן הלא נכון. הוא לא היה צריך להיות בהפועל בעונה האחרונה. יכול להיות שהוא לא הלך בזמן ואיבד שליטה. מה שבטוח, אני לא הייתי הבעיה של הפועל בעונה שעברה".

למרות מה ששמע אנסומבו מגוטמן, כנראה שההחלטה לוותר על הקשר התקבלה עוד לפני סיום העונה. "יכול להיות באמת שהפועל לא רצתה אותי לעוד עונה. זה בסדר, ככה זה בכדורגל. אני בטוח שאם הם היו רוצים אותי, כמו שגוטמן אמר לי, אז היו עושים עסקה עם הפועל חיפה. כנראה שהם פשוט לא רצו להילחם עלי. האוהדים של הפועל אמיתיים, והייתי שומע מהם גם ביקורות ודברים לא טובים, אבל בסוף העונה הם צעקו להנהלה ?תשאירו את אנסומבו'. לפעמים, כשיש לך אוהדים אמיתיים, כאלה שאוהבים את המועדון שלהם יותר מכל שחקן בקבוצה, אולי זה צעד נכון להקשיב להם".

יניב קובוביץ'

תגובות