עכשיו לא רק השיטה אינה מושלמת

שערוריות השיפוט בתחרויות ההתעמלות באתונה הובילו לקביעת שיטת ניקוד חדשה. התומכים מריעים לכך שהיא עוזרת להבדיל בין התרגילים, המתנגדים טוענים שהיא קשה להבנה ומסכנת את המתעמלים. בלה קארולי יתגעגע בעיקר לציון 10: "הרסו דבר יפהפה, מושלם, שהבדיל את הענף שלנו מכל האחרים. זה מטורף"

ג'ולייט מאקור
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ג'ולייט מאקור

ניו יורק טיימס

באחד הרגעים הזכורים ביותר בהיסטוריה של המשחקים האולימפיים, ציון 10 על סוס הקפיצות העניק למתעמלת האמריקאית מרי לו רטון את מדליית הזהב בקרב רב בלוס אנג'לס 1984. ההישג הזה לא ישוחזר בבייג'ין על ידי שום מתעמל או מתעמלת, וזה ודאי. לפני שנתיים הוחלפה שיטת הניקוד הישנה, שבוססה על הציון המקסימלי 10 והיתה בשימוש במשך 80 שנים. בשיטה החדשה אין תקרה.

חלק מהטהרנים בענף - בהם רטון ומאמנה לשעבר, בלה קארולי - עדיין מתאבלים. בחודש שעבר, במחנה האימונים שקיימה נבחרת המתעמלות האמריקאית, הסבירה רטון מדוע היא "שונאת" את השיטה החדשה: "קשה להבין אותה, אפילו אני לא מבינה אותה". במבט נוסטלגי לעבר השיטה הישנה, הוסיפה המתעמלת האגדית: "היא פשוטה, כולם הבינו אותה ולא היה צריך להסביר אותה. היא חסרה לי, ולדעתי היא תהיה חסרה גם לאנשים אחרים".

קארולי היה מנומס פחות כשהביע את דעתו לגבי הפרידה מה-10 המושלם: "זה מטורף, נורא, הדבר הטפשי ביותר שאי פעם קרה בהתעמלות. כיצד הם מסוגלים להרוס את הדבר היפהפה הזה, המושלם הזה, הדבר האחד שהבדיל את הענף שלנו מכל האחרים?".

כשטעויות השיפוט באתונה 2004 מדרבנות אותה, פדרציית ההתעמלות הבינלאומית שינתה את השיטה כדי שניתן יהיה להבדיל בצורה טובה יותר בין התרגילים השונים. כעת מקבלים המתעמלים ניקוד על דרגת הקושי וציון על הביצוע. את השניים מחברים כדי להגיע לציון הכללי, שבדרך כלל נע בין 14 ל-17 אצל המתעמלים ברמות הגבוהות ביותר. מתעמל יכול - אם כי הדבר אינו סביר - לזכות בציון 10 רק על הביצוע.

"בהתחלה היה קשה מאוד, אבל כעת אני חושבת שהסתגלנו, גם אם הצופים עדיין לא", אמרה צ'לסי ממל, חברה בנבחרת הנשים האמריקאית. "הרבה אנשים שיעקבו אחרי האולימפיאדה הזאת עלולים לחוש קצת מבולבלים".

סלטה זה קל

השיטה החדשה כוללת שני מערכים של שופטים - פאנל א' ופאנל ב'. שני שופטים מפאנל א' קובעים את דרגת הקושי והתוכן הטכני של כל ביצוע. שישה שופטים מפאנל ב' מעניקים ציונים על הרכבת התרגיל, ביצוע, אמנותיות וטכניקה.

לוחות התוצאות של השופטים בפאנל א' מתחילים מאפס, והם מוסיפים ניקוד על דרישות התרגיל, אלמנטים אישיים ואלמנטים שמוצגים ברצף. הם מחשבים רק את עשרת האלמנטים הקשים ביותר, שדרוגם נע בין קל לקשה ביותר (בין A ל-G אצל הנשים ובין A ל-F אצל הגברים). אלמנט קל (A), כמו סלטה לאחור בתרגיל קרקע, שווה עשירית נקודה. הניקוד מועלה בעשירית על כל דרגת קושי, והמשמעות היא שאלמנט בדרגה B שווה שתי עשיריות ואלמנט בדרגה F שש עשיריות. אלמנטים שמהווים חובה מוסיפים עד 2.5 נקודות, וניקוד נוסף - עשירית או שתיים - ניתן על שילוב אלמנטים.

כל שופט בפאנל א' מחבר את הניקודים שהעניק, ואז השניים מגיעים להסכמה. מתעמלים בכירים בדרך כלל מבצעים תרגילים בדרגת קושי שנעה סביב 6. הניקוד בתרגילים הקשים ביותר הוא בדרך כלל קרוב או מעל 7.

נסטיה ליוקין האמריקאית, למשל, מבצעת על המקבילים המדורגים תרגיל בעל דרגת קושי גבוהה מאוד, 7.7. אביה ומאמנה, ואלרי ליוקין, עמל בשנה שעברה על חישוב המספרים כדי להמציא את התרגיל המסובך ובעל הניקוד הגבוה, לפני שהגיש אותו לבתו באחד האימונים. היא החלה להשתנק. "אמרתי משהו כמו: 'וואו, אתה רוצה שאעשה את כל זה?'", מספרת ליוקין, "אבל אז הבנתי שעם שיטת הניקוד החדשה, עלי לעשות את כל זה אם ברצוני לחשוב על מדליית זהב. אמרתי: 'אוקיי, מגניב, אלמד את זה'".

באליפות ארצות הברית במאי, ליוקין ניפקה ביצוע מצוין וקיבלה ציון 17.1 - הגבוה ביותר של מתעמל אמריקאי מאז שינוי השיטה. היא אומרת כי היא מצפה לקבל ציון גבוה אף יותר בבייג'ין.

על טעויות משלמים

ליוקין עשויה להגשים את הציפייה הזאת במידה שתצליח לבצע את התרגיל, שמלא באלמנטים מסוכנים. כשהיא במיטבה, האמריקאית נראית חסרת משקל בזמן שהיא מרחפת מעל ובין המקבילים. "באחד הקטעים, בזה אחר זה, היא מבצעת שישה אלמנטים בדרגה D או E, וזה די מדהים", אמרה פט פניצ'אס, שופטת התעמלות אמריקאית שתשפוט בבייג'ין. "לכן דרגת הקושי ההתחלתית שלה היא בין הגבוהות, אם לא הגבוהה ביותר. השיטה הזו גומלת על קושי, אבל לטעויות יש מחיר גבוה יותר".

כאן נכנסים לפעולה השופטים בפאנל ב'. הם מעניקים ניקוד על הביצוע, האמנותיות והטכניקה שהופגנו בתרגיל, כשהם מתחילים בציון 10 ומנכים ממנו עשיריות נקודה על טעויות. בתוצאה הזו - שנקראת ציון הביצוע - עדיין קיים ה-10 המושלם, אבל זה בלתי סביר שמישהו יצליח לקבל אותו. ברך מכופפת מעט עלולה לגרום להורדת עשירית נקודה. ברך מכופפת מאוד עלולה לעלות בשלוש עשיריות. בשיטה הזו, הניכויים נעים בין עשירית לשלוש עשיריות ולחמש עשיריות. נפילה עולה למתעמל בשמונה עשיריות. בשיטה הישנה, מחירה של נפילה היה חמש עשיריות בלבד.

מבין כל הציונים שמגישים השופטים זורקים את הגבוה ביותר והנמוך ביותר. התוצאה הכללית של פאנל ב' היא חישוב ממוצעיהציונים של ארבעת השופטים הנותרים. על לוח התוצאות מופיע הציון הסופי בספרות גדולות, מעל הציונים על דרגת הקושי והביצוע. "אני אוהב את השיטה, בגלל שהיא מבדילה בין המתעמלים הטובים לטובים באמת", אמר פול האם, שב-2004 אושר כאלוף האולימפי בקרב רב רק אחרי חודשיים של שערוריית ניקוד.

ערער, פן תאחר

השיטה החדשה הומצאה אחרי אולימפיאדת אתונה, במהלכה טענה המשלחת הדרום קוריאנית כי אחד ממתעמליה, יאנג טיי יונג, היה ראוי לזכות בזהב, ולא האם. הפדרציה הדרום קוריאנית אף הגישה מחאה יומיים אחרי טקס חלוקת המדליות, וטענה כי בגלל טעות חישוב, יאנג איבד עשירית נקודה על התרגיל שביצע על המקבילים. לטענתם, העשירית הזאת היתה מעלה אותו למקום הראשון.

חודשיים לאחר מכן, פסק בית הדין לענייני ספורט כי המדליה שייכת להאם. לדברי בית הדין, כדי לדעת מה יכול היה להיות הדרוג הסופי, על השופטים היה לבחון מחדש את הניקוד בכל תחרות הקרב רב, ולא רק בתרגיל של יאנג.

בנוסף, הדרום קוריאנים הגישו את תלונתם מאוחר מדי, ובשיטה החדשה מגבלת הזמן נותרה ללא שינוי. אם מאמן מוחה על הניקוד שניתן על דרגת הקושי לפני שהמתעמל הבא מתחיל את התרגיל שלו, השופטים יבחנו את תלונתו. במידה שהמחלוקת נמשכת, יש להגיש בכתב בקשה לבדיקה לפני המעבר למכשיר הבא. לפי השיטה החדשה, במידה שלמאמנים יש בעיה עם הציון שניתן על הביצוע, אין ביכולתם לעשות דבר. "זו עדיין לא שיטה מושלמת", אמרה מרתה קארולי, מתאמת בנבחרת הנשים האמריקאית. "זה עדיין מסתכם בשופטים שמחליטים אם לתת ניקוד על אלמנט או לא. עדיין יהיו טעויות, בגלל שמדובר בבני אדם שמקבלים את ההחלטות".

געגועיי לקומאנצ'י

יש מאמנים שטוענים כי השיטה החדשה אושרה בחופזה אחרי אתונה, וכי היא לא מהווה תשובה לחלק מהבעיות שהתגלו. אחרים אומרים כי לשיטה יש בעיות משלה, בהן הדגש על תרגילים מאתגרים יותר. מיילס אייברי, שמאמן את פול ומורגן האם, אמר כי השיטה עלולה לעודד מתעמלים לבצע תרגילים מסוכנים לפני שהם מוכנים לכך. "קיימת אפשרות שהמתעמלים יחשבו שעליהם להכניס לתרגיל כל כך הרבה אלמנטים קשים שאף אחד לא יוכל להדביק אותם", אמר אייברי. "זה השלב שבו אנשים נפצעים".

יש מתעמלים בעלי נכונות גבוהה יותר מאחרים לקחת סיכונים. לנבחרת הסינית יש תרגילים בעלי דרגות קושי גבוהות מאוד. כל כך גבוהות, אומר רון ברנט, מתאם בנבחרת הגברים האמריקאית, שהסינים כבר מקדימים את כולם עוד לפני הפליק פלאק הראשון. ככל שהתרגיל נועז יותר, כך גדל הסיכוי לטעויות. "כשהלחץ גובה והעצבים משתלטים, יש לדברים נטייה להתאזן", אמר ברנט.

בשיטה החדשה, לחלק מהמכשירים יש ערך גבוה יותר בחישוב הניקוד הכללי של הקבוצה. בגברים, דרגות הקושי בסוס הקפיצות ובטבעות הן בדרך כלל גבוהות יותר מאשר במכשירים האחרים. אצל הנשים, לקורה ולמקבילים המדורגים יש בדרך כלל דרגות קושי גבוהות.

לדברי בלה קארולי, מדובר בסיבוך לא הכרחי. הוא נזכר בציון 10 הראשון שלו. נדיה קומאנצ'י סיימה את התרגיל על המקבילים המדורגים במונטריאול 1976, והשופטים העניקו לה את הציון המושלם הראשון בהיסטוריה של המשחקים האולימפיים. "עיניי התמלאו דמעות", הוא אמר. "זה היה כל כך יפה".

היה 10 | רגעים אולימפיים גדולים

נדיה קומאנצ'י

B מונטריאול 1976

עד למשחקים בקנדה, הציון 10 לא נראה בזירת ההתעמלות באולימפיאדות המודרניות. הרומנייה בת ה-14 הדהימה כשעשתה זאת בתרגיל על המקבילים המדורגים, ובימים הבאים זכתה שש פעמים נוספות בציון המושלם.

מרי לו רטון

B לוס אנג'לס 1984

כשהגיעה לתרגיל האחרון בגמר הקרב רב, המתעמלת האמריקאית דורגה אחרי אקתרינה זאבו הרומנייה והיתה זקוקה לציון גבוה באחת משתי קפיצותיה על סוס הקפיצות. היא קיבלה פעמיים 10, זכתה בזהב ושיגעה את הקהל המקומי.

אלנה שושונובה

B סיאול 1988

באחד מגמרי הקרב רב המרתקים בהיסטוריה, שושונובה זכתה לציון 10 בקרקע, ודניאלה סיליבאס מרומניה במקבילים המדורגים ובקרקע. ציון מושלם על סוס הקפיצות בתרגיל האחרון העניק לרוסייה את הזהב.

לביניה מילושביצ'י

B ברצלונה 1992

תרגיל מושלם זיכה את הרומנייה בציון 10 ובמדליית הזהב בקרקע. זאת היתה הפעם האחרונה שהציון המושלם נראה במשחקים האולימפיים.

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ