להיות איירטון סנה. כמעט: המילטון ומאסה חולמים לזכות היום בפורמלה 1 - ספורט - הארץ

להיות איירטון סנה. כמעט: המילטון ומאסה חולמים לזכות היום בפורמלה 1

לואיס המילטון ופיליפה מאסה חולמים לזכות היום בברזיל בתואר אלוף פורמולה 1 ולהתקרב במשהו לאגדת סנה המנוח. המילטון צריך לגבור על השדים מהשנה שעברה, מאסה בונה על הגנום הברזילאי

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

אלן הנרי (אינטרלאגוש, ברזיל)

גרדיאן

ממסי עד לונה צ'מטאיי

לפני 12 חודשים כולם הגיעו לאינטרלאגוש והאמינו כי הם עומדים לראות היסטוריה: טירון בן 22 מבריטניה יעשה את מה שנראה בלתי אפשרי ויזכה באליפות העולם בניסיונו הראשון. אבל עד סוף אותו אחר צהריים כבר התפלשו חלומותיו של המילטון בתעלות הברזילאיות, וקימי רייקונן, פחות או יותר משום מקום, ניצח את המירוץ עם הפרארי שלו והשלים מהפך מדהים כשסגר פיגור של 17 נקודות בשלושה מירוצים כדי לחטוף את התואר בהפרש נקודה.

המילטון איבד את קור הרוח שלו בשניות הפתיחה של הגראנד פרי בברזיל. זאת היתה אמנם רק החלקה קטנה בפנייה הראשונה, אבל זה הספיק. את הלקח הזה המילטון לעולם לא ישכח, והוא יעשה הכל כדי לא לחזור עליו היום.

"הטעות של לואיס בשנה שעברה נבעה מהתלהבות יתר ואמונה מוגזמת בכוחו", אומר ניקי לאודה האוסטרי, שלוש פעמים אלוף פורמולה 1 לשעבר. "בשנה שעברה הוא הפגין כזה ביטחון עצמי עד שהתעורר הרושם שהוא פשוט מאמין שהוא לא יכול לטעות, אבל למרות שאני עדיין מאמין שמעולם לא היה נהג כמוהו בשנה הראשונה, כשזה הגיע לרגע המכריע שני החבר'ה של פרארי הביסו אותו. להערכתי, השנה זה לא יקרה שוב".

בשנה שעברה, כמעט הכל השתבש להמילטון. פליפה מאסה פתח נפלא מהפול פוזישן, מימינו של המילטון, ונטה הצדה כדי לחסום את פנים המסלול. בדיוק באותו זמן הפרארי של רייקונן נורתה כמו רקטה מהשורה השנייה, גם כן מימינו של המילטון. כבר בפנייה הראשונה הובילו שתי הפרארי, וכשהמילטון נאלץ להאט לרגע כדי להימנע ממגע עם רייקונן, אלונסו הסתער על ההזדמנות שלו. הספרדי נדחק אל פנים המסלול של המילטון, כמעט משפשף את הגלגל שלו, ותפס את המקום השלישי. תגובתו של המילטון, ניסיון לעקוף מהנתיב החיצוני בפנייה הבאה, הביאה לקריסתו: הוא החליק וירד למקום השמיני.

"ההגה של לואיס רעד בפראות בכניסה אל הפנייה הראשונה והוא נאלץ לסגת אחרי שרייקונן האט לפניו", מנתח לאודה. "זה שיבש מעט את הקצב שלו. השנה הוא יתרכז בעצמו, ולא יסתבך בעימותים מיותרים".

ביום שבו הכל הלך לפרארי, שום דבר לא הלך למקלארן. רייקונן חטף את ההובלה לקראת הסיום מחברו לקבוצה מאסה, והותיר את אלונסו מתוסכל במקום השלישי ואת המילטון מיואש במקום השביעי והלא מספק.

קרבות על התואר במירוץ האחרון

כשעונה שלמה מוכרעת על קשקש הצמיג

B 3 בספטמבר, 1950

פארינה נגד פאגיולי נגד פאנגיו

אלפא רומיאו שלטה בעונה הראשונה של אליפות העולם. שלושת הנהגים שלהם - ג'וזפה פארינה, לואיג'י פאגיולי וחואן מנואל פאנגיו נאבקו על התואר, נוהגים במכוניות אלפטה 158. פארינה זכה במרוץ, ניצחונו השלישי בשבעת המרוצים שנערכו באותה עונה, מה שהפך אותו לאלוף העולם הרשמי הראשון.

B 19 באוקטובר, 1958

הות'ורן נגד מוס

מייק הות'ורן מצא עצמו עם הפרארי שלו במקום השלישי לקראת סוף המרוץ, אבל הוא היה חייב לסיים במקום השני כדי להקדים בנקודה את יריבו סטירלינג מוס, ששלט במרוץ הזה במכונית הואנוול שלו. פיל היל, במקום השני בפרארי האחרת, הניח לבן קבוצתו הות'ורן לעקוף אותו ולזכות באליפות. היה זה המרוץ האחרון של הות'ורן; הוא כבר הודיע על פרישה, אבל שלושה חודשים לאחר מכן, ב-22 בינואר 1959, הוא נהרג בתאונה במעקף גילפורד.

B 25 באוקטובר, 1964

קלארק נגד היל נגד סורטיס

קרב משולש בין ג'ים קלארק, גרהאם היל וג'ון סורטיס הוכרע בהקפה האחרונה, כאשר מנועו של קלארק התפוצץ ולורנצו באנדיני, בפרארי האחרת, הניח לאלוף מרוצי האופנועים לשעבר, סורטיס, לעקוף אותו ולזכות בתואר. היל סיים במקום ה-11 המאכזב ובכל זאת סיים במקום השני בעונה כולה. סורטיס הוא עדיין הנהג היחיד אי פעם שזכה באליפות על שני גלגלים וגם על ארבעה.

B 21 באוקטובר, 1984

פרוסט נגד לאודה

אלאן פרוסט הוביל לאורך כל המרוץ וזכה בניצחון השביעי שלו באותה עונה, אבל עמיתו לקבוצת מקלארן, ניקי לאודה, נצמד אליו במקום השני במרוץ וזכה באליפות העונה כולה, בהפרש מזערי של חצי נקודה - בשעתו הוענקו חצאי נקודות במרוצים שהופסקו לפני מחצית הדרך. זהו כמובן ההפרש הקטן בכל הזמנים.

B 13 בנובמבר, 1994

שומאכר נגד היל

עד עצם היום הזה מאמינים האוהדים הבריטים כי מיכאל שומאכר, שעלה למרוץ כשהוא מוביל בנקודה בלבד, התנגש בכוונה בוויליאמס של דיימון היל. שומאכר פגע במכשול עם הבנטון במהירות של 155 מייל לשעה ועף מהמרוץ, אבל אז התנגש בהיל שניסה להמשיך אך אולץ לפרוש, לאחר שהצד השמאלי של חזית הרכב שלו נהרס. התקרית איפשרה לשומאכר לזכות בראשונה מבין שבע האליפויות שלו.

תגיות:

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ