דוד מרואני
דוד מרואני

1. עשרות מאוהדי מכבי תל אביב המתינו אתמול בערב בכניסה המזרחית למלון קרלטון כשהם משפשפים עיניים למשמע הבשורה ע"פ אביב בושינסקי, יו"ר הקבוצה. אף אחד שם לא באמת האמין לשמועה שפשטה כאש בשדה קוצים, כי אבי נמני, המנג'ר הספורטיווי הנערץ, הסכים לקחת על עצמו את התפקיד הנפיץ ביותר במדינה. גם השמועה לפיה היו"ר ניצב על המרפסת שבקומה השלישית והודיע לעיני עשרות צלמים על מינויו של נמני לג'נרל מנג'ר של הקבוצה, נשמעה לרובם לא מבוססת בעליל, שלא לומר שקרית. "איך יכול להיות שהוא הסכים לעשות את זה", היתה הקושיה המרכזית שריחפה בחלל האוויר.

אורי משיח, אחד המוכרים באוהדי מכבי, הטריח עצמו לקרלטון במיוחד בשביל לקבל הסברים. עוזי שעיה, המנכ"ל שעשה את דרכו לרכבו בחולצת פולו כחולה ובאיטיות אופיינית, נראה למשיח כנמען האולטימטיווי. "רק תגיד לי שזה לא מריח כמו כיפה אדומה", ירה משיח בתקיפות מלווה בחיבוק לעבר איש שירות הביטחון לשעבר, "תגיד לי שזה לא מה שעומד מאחורי ההחלטה ואני אקבל אותה". שעיה הישיר מבט ואמר "עשינו זאת כי נמני הוא האיש הנכון במקום הנכון ותו לא".

עם כל הכבוד לשעיה, האדריכל מאחורי ההחלטה, שיש הטוענים כי היא לא פחות מגאונית, הוא לא אחר מאשר בושינסקי.

איך שלא תהפכו את זה, קשה שלא לזהות עקבות של שחקן שחמט ממולח על לוח העץ של הקבוצה. מצד אחד הוא נענה לקריאות האוהדים ויצר את הזעזוע לו הם מחכים כבר כמה מחזורים - פיטורי המאמן רן בן שמעון; מצד שני הוא שם בתפקיד את האיש היחיד בארץ שיכול לקבל מהם שקט תעשייתי עם תג תוקף לא מוגדר; ומצד שלישי הוא גם מצליח לראשונה לשים את נמני במרכז הקלחת. בקיצור, שלושה ציפורים במכה אחת.

הכוח של בושינסקי טמון בעיקר בצורה בה הוא אומר את הדברים. אם במסיבת העיתונאים של תחילת העונה הוא השווה את תפקידו הקודם של נמני לזה של פרדרג מיאטוביץ', המנג'ר הספורטיווי של ריאל מדריד, אתמול הוא כבר הקביל בין תפקידו החדש-ישן לזה של פפ גווארדיולה מאמן ברצלונה. "לא המצאנו כאן את הגלגל", הוא סיפר בהתלהבות, "נמני עלה לקבוצה הבוגרת בדיוק בגיל של גווארדיולה וכמוהו הוא הגיע לתפקיד המנג'ר בתור הסמל הגדול ביותר של המועדון בכל הזמנים".

אבל לא זה מה ששכנע את נמני לקחת לידיו את התפקיד הנפיץ. מי שגויס למשימה הסופר מורכבת היה לא אחר מהבעלים אלכס שניידר. "אתה האיש הנכון במקום הנכון", אמר לו הבוס, "ברור שאם נביא משהו מבחוץ נצטרך לחכות עוד שלושה חודשים עד שיבינו מה קורה ואז כבר יהיה מאוחר. אני צריך אותך!". אם הצעה כזאת היתה מגיע מלוני הרציקוביץ' או מקודמיו, נמני אפילו לא היה טורח לשקול אותה. אבל העובדה שהוא ושניידר התקרבו מאוד בחודשים האחרונים חייבה אותו לחשוב ברצינות על ההצעה. בסופו של דבר, השיחות הידידותיות בין השניים במהלך יום הולדתו של הבעלים בטורנטו גרמו לנמני לתת לכך את הצ'אנס הראוי. שעה אחת בדיוק ביקש לעצמו הג'נרל מנג'ר בשביל לשקול את הבקשה ולהשיב לשניידר, "אני מסכים".

מאוחר יותר, במסיבת העיתונאים, נמני מיעט כהרגלו במלים. "יש לי יותר מה להפסיד מאשר להרוויח", אמר, "מעתה ואילך אני רוצה להתרכז במה שאני צריך לעשות". בושינסקי שישב מימינו הוסיף "אני בטוח שמעטים היו מאמינים שאבי יסכים למהלך כזה. מדובר בצעד אמיץ ביותר ובמעשה יוצא דופן. רק הוא יכול להחזיר לנו את הביטחון ואת ההרתעה".

בהנהלה מספרים שהם יאפשרו לנמני לבצע רכש משמעותי במהלך חלון ההעברות של חודש ינואר, במידה שהקבוצה תהיה גורם בצמרת הגבוהה. במקרה כזה יצורפו למועדון שני זרים ושני שחקני חיזוק ישראלים. השמות של דוד רביבו ודרק בואטנג הועלו כאופציה לחיזוק.

נמני יחל כבר היום להעביר את האימונים יחד עם המאמן מרקו בלבול. "נמני יהיה הסמכות המקצועית העליונה", הבהיר בושינסקי, "הוא יקבע הכל, כולל את ההרכב". נמני, שעדיין לא מחזיק בתעודת מאמן, יישב אמנם על הספסל, אבל בלבול ירוץ עבורו על הקווים.

2. לכל הטררם שהיה בערב בקרלטון קדמה, כאמור, פגישה משולשת בין בושינסקי ושעיה לרן בן שמעון, המאמן המודח. "הלוואי שלא היינו צריכים להגיע למצב הזה", הבהירו לו השניים, "זה לא יום שמח עבורנו. בסיטואציה אחרת אפשר היה להמתין, אבל במכבי אין לנו את הפריווילגיה הזאת. אתה היית הבחירה הראשונה שלנו, אבל כדי להגשים את הציפיות שלנו אנחנו חייבים לעשות שינוי לפני שיהיה מאוחר מדי".

בן שמעון כמעט שלא התווכח והסתפק בהבהרה בקצרה, לפיה הוא עדיין מאמין שהיה ביכולתו להוציא את הקבוצה לדרך חדשה. "רן קיבל את זה בצורה מכובדת", הבהיר היו"ר, "הוא קיבל את זה כמו גבר, בלי תירוצים ובלי קלישאות. לטעמי מדובר בחוסר מזל משווע, והלוואי שהיינו יכולים להמשיך לעבוד יחד. חבל שזה לא הלך".

בן שמעון, שהיה חתום על חוזה לעונה אחת על סך 150 אלף דולר עם אופציה לעונה נוספת, יקבל את שכרו עד לתום העונה. למקורביו הבהיר כי "לא תכננתי להתפטר בשום שלב עד כה, אבל כמאמן הכישלון הזה הוא שלי". בשיחות שנערכו בחדרי חדרים הוא כבר החל במלאכת הסקת המסקנות. "היתה לי קבוצה בלי אף שחקן ישראלי דומיננטי", אמר למקורביו, "הגיעו לכאן שחקנים שפחדו לבוא לקחת כדור, וככה קשה מאוד להצליח בקבוצה כמו מכבי תל אביב". כלפי חברי ההנהלה אין לו תלונות. "נתנו לי את כל הסמכויות", הבהיר. מקורביו מספרים שבלבול, שהוא גם חבר קרוב של בן שמעון, התקשר אליו בהמשך היום וביקש ממנו את ברכת הדרך, לפני שנענה להצעה. בן שמעון נענה בחיוב, אולם חלק ממקורביו רואים בכך גם אקט לא לויאלי. "מרקו בחיים לא היה מגיע למכבי אלמלא רן", אמר אחד מהם.

דוד מרואני

כשסמל הופך למאמן

גיורא שפיגל

הכוכב הכי גדול של מכבי ת"א וגדול הקשרים של הכדורגל הישראלי הבטיח להביא את מכבי לעידן חדש, ועמד בזה כאשר קיבל ממכבי חיפה עשירייה.

מוטל'ה שפיגלר

מי שנבחר לשחקן הישראלי הטוב ביותר, הוביל את מכבי נתניה לאליפויות כשחקן ועשה זאת גם כמאמן בעונה מופלאה ("נתניה ועוד 15"). מאוחר יותר חזר כמנג'ר לקדנציה לא מוצלחת והיום הוא נשיא כבוד.

אלי אוחנה

יקיר אוהדי המנורה אימן את בית"ר פעמיים, והצליח לגמול את יושבי טדי מההתמכרות הקשה אליו.

נחום סטלמך

"ראש הזהב" וגדול שחקני הפועל פ"ת הפך בשלהי הקריירה שלו למאמן-שחקן והיה קרוב לתארים. חזר לקבוצה בהמשך כמנג'ר מעל אברהם גרנט, בעונה שהסתיימה בחילוקי דיעות.

משה סיני

מעט שחקנים היו כה אהודים ומוכשרים בהפועל ת"א ובכלל, מעט מאמנים כשלו בצורה כל כך קולוסאלית. אחרי שש שנות אימון הפך לסדין אדום עבור אוהדי הפועל.

יצחק שום

גדול שחקני כפר סבא, אימן את המועדון עונה אחת והחזיר אותו לליגה הבכירה. את הדאבל הוא שמר לפנאתינייקוס ובית"ר.

עוזי דן

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ