ניר אפרתי, "כלבו" חיפה

הטלפון של משה עזריאל, אביו של החלוץ החדש של מכבי חיפה, התחמם עד כדי סף רתיחה ביום שישי האחרון. אפילו אחרי שעסקת העברתו של מלך שערי בית"ר ירושלים בעונה שעברה נסגרה כבר בלחיצת יד בין איציק קורנפיין ליעקב שחר, אנשי הפועל תל אביב סירבו להרים ידיים. הבעלים אלי טביב היה זה שלא הרפה ושוחח כמה פעמים עם האב. מה לעשות שמשה עזריאל שומר שבת, ובשלב הזה טביב כבר לא יכול היה להמשיך להתקשר. כל זה עוד אחרי שדרור קשטן התקשר בעצמו לשחקן והבטיח לו ש"אצלי אתה תהיה שחקן הרכב". מכבש לחצים עוצמתי במיוחד הופעל על הטאלנט ועל אביו. זה לא עזר. אז מה באמת קרה שם, בנבכי המשא ומתן? מה גרם למשא ומתן מול הירוקים, שהתפוצץ שלושה שבועות קודם לכן, להסתיים בחיוב?

עמוד הפייסבוק של ספורט הארץ

נלך 24 שעות אחורה, ליום חמישי. כשאיציק קורנפיין הבין סופית שצמד הרוכשים האמריקאים התפוגג, לא נותרה לו ברירה - הוא היה חייב למכור שחקנים. "קורנפיין התקשר אלי ביום חמישי ואמר 'תבוא דחוף לתל אביב'", סיפר השבוע עזריאל בראיון ל"כל העיר" הירושלמי, "איציק הסביר לי את העניין עם השניים, הרוכשים, או אני לא יודע איך לקרוא להם. הבטחתי לאיציק שאני אעשה הכל כדי לעזור לבית"ר, אחרי מה שהוא עובר ומה שהוא נותן למועדון, לא יכולתי להישאר אדיש, ואני שמח שזה נסגר. לא בכל יום אתה יכול גם להתקדם באופן אישי ולדאוג לעצמך, ועל הדרך לעזור לבית שלך. ובית"ר זה הבית".

"הבטחתי לאיציק שאעשה הכל כדי לעזור לבית"ר". קורנפיין (תצלום: אילן אסייג)

שני גורמים שהכריעו את הכף במאבק בין מכבי חיפה להפועל תל אביב היו מערכת היחסים האישית המצוינת בין שחר לקורנפיין, והעדפה ברורה מהצד הירושלמי לסגור עם הירוקים נוכח התגובה הצפויה מהקהל הירושלמי למעבר של החלוץ למחזיקת הגביע. "ידעתי מה מעבר שלי להפועל תל אביב יכול היה לעשות, לא רציתי לפגוע ברגשותיהם של אוהדי בית"ר", אומר עזריאל, "הקהל חשוב לי, ואם אני עוזב את הבית שלי אז אני מעדיף לא להשאיר בלגן אחרי, ויתרתי על המון כסף, אבל אני שלם עם ההחלטה".

ויתור על כסף אכן היה כאן. האדומים הציעו לעזריאל 160 אלף דולר לעונה, בעוד שבמכבי החלוץ ירוויח 120 אלף דולר לעונה (עם העלאה של 10,000 בכל עונה). מי שעוד נאלץ להתגמש הוא הסוכן דודו דהאן, שהיה זה שניסה לדחוף כל הזמן את עזריאל לכיוון הפועל תל אביב, נוכח מערכת היחסים ארוכת השנים שלו עם קשטן. דהאן הוא גם זה שבהמלצתו הפעילו אנשי הפועל את מכבש הלחצים על עזריאל.

לפני שלושה שבועות, כשהמשא ומתן עם חיפה פוצץ לראשונה, היה זה למעשה בגלל חוסר הסכמה של שחר להעביר כ-400 אלף שקל מתוך סכום ההעברה של 3.8 מיליון שקל ישירות לידי עזריאל, שיחלק את השלל עם דהאן. שחר התעקש שהכסף יועבר ליד אחת, לזו של קורנפיין. הבוס הירוק כמובן יצא בסיום כמנצח הגדול, ודהאן יראה את העמלה שלו רק אחרי שבית"ר תפריש את הכסף לעזריאל, שיוכל לחלוק אותו עם הסוכן. שחר, שאמר כי "בית"ר יקרה לי ולליגה, היה חשוב לי לסייע לה", גם סגר את העסקה בתנאים שלו, למרות הצעה פיננסית גבוהה יותר מהמתחרים, גם הרוויח נקודות זכות ציבוריות וגם זכה בשחקן עם פוטנציאל גבוה במיוחד.

"מהירות נדירה גם ברמות אירופיות"

כשמדברים עם אנשי מקצוע ועם אנשים שליוו את עזריאל מתחילת הקריירה, המוטיב החוזר בשיחה הוא "פוטנציאל". על זה, נראה, כולם מסכימים. "חן עזריאל הוא חומר גלם מצוין. יש לו מהירות אדירה, והוא שילוב נדיר של טכניקה בבעיטה, עוצמה ומהירות. את כל הפעולות שלו הוא עושה מהר. זה פוטנציאל שלא רואים כל יום", אומר שלמה שרף.

יוכיח עצמו בירוק? עזריאל (תצלום: האתר הרשמי של מכבי חיפה)

יצחק שום, שאימן את עזריאל בבית"ר, מוסיף כי "חן הוא כישרון פשוט מעולה. אלוהים נתן לו דבר שאי אפשר ללמד וזה מהירות, וצריך לנצל את הנכס הזה. אין נשק נגד מהירות פרט למהירות, ולחן יש מהירות נדירה גם ברמות אירופיות. יש לו מהירות שאין כמעט לאף שחקן במדינת ישראל".

כולם מדברים על פוטנציאל, אבל עזריאל כבר לא ילד, ביוני האחרון הוא היה בן 23. "אני חושב שהוא כישרון שלא מיצה את עצמו עדיין, משהו נעצר אצלו", מבהיר שרף, "ציפיתי להרבה יותר ממנו עד עכשיו. מבחינת השערים הוא נתן תפוקה לא רעה, אבל הוא יכול היה לעשות הרבה יותר מבחינת תרומה למשחק הקבוצתי".

אין ספק שהקריירה של עזריאל התחילה להתרומם רק בעונה שעברה עם 15 שערים בכל המסגרות. כנער, שהחל את הקריירה בגיל תשע, בכלל בהפועל ירושלים, הוא סומן ככוכב כבר בגיל 13, כשעבר יחד עם מאמנו דאז עמית ברבש לבית"ר וזכה בתואר הראשון שלו. הוא כבש כמויות מטורפות של שערים כששיחק לרוב בעמדת הקשר הימני התוקף, ובעונתו האחרונה עם הנוער הוא כבש 25 שערים מעמדה זו. כשעלה לבוגרים היתה זו תקופת ארקדי גאידמק, ועזריאל כמעט לא ראה מגרש. את עונת 2008-2009 הוא כבר בילה בהשאלה בהפועל פתח תקוה, סבל משתי פציעות קשות ושוב בקושי שיחק. בקיץ 2009 הוא חזר לטדי רק כדי לגלות ששום החליט לנסות אותו כמגן ימני.

"לא רציתי להשאיר פוטנציאל כזה על הספסל", מעיד היום שום, "העדפתי שחן ישחק אפילו כמגן, העיקר שהוא שיהיה על המגרש. יש לו פוטנציאל להיות מגן טוב כי יש לו את המהירות. יש לו כמובן טכניקה ויכולות התקפיות, ואפשר לנצל אותו בכל עמדה באגף הימני, אבל תמיד צריך לזכור שהוא גם טוב מאוד הגנתית ועובד קשה על המגרש. הוא יכול לפרוץ 50 מטר קדימה עם הכדור מההגנה להתקפה. לכן ניסיתי אותו כמגן למרות שזו לא העמדה שהוא צמח בה".

אפשר להתווכח על הניסוי של שום, אבל מה שבטוח זה שעזריאל הוא עדיין שחקן שהעמדה הראשית שלו לא ברורה ב-100 אחוז. בעוד שום טוען כי "הוא שחקן אגף ימין קלאסי, שיכול לשחק גם כחלוץ מרכזי במידת הצורך, אבל הוא טוב יותר באגף", שרף אומר כי "גם כשנתנו לו לשחק באמצע הוא ברח לצדדים, הוא יותר טוב עם הפנים לשער, אבל בכל מקרה הוא צריך להיות קרוב לשער, שם הוא מסוכן". בסביבתו של החלוץ מספרים שלמרות ששיחק רוב חייו כחלוץ כנף, הוא בכלל מעדיף לשחק כחלוץ שני מאחורי החלוץ המרכזי עם חופש לנוע לכנפיים.

יתחרה מולו על המקום באגף ימין. ורד (מימין) מול מאריבור בקרית אליעזר (תצלום: שרון בוקוב)

טוב, במקרה כזה של שחקן שעדיין מחפש את המקום הכי טוב עבורו על המגרש, אין כמו לשאול לדעתו של לופא קדוש, אושיה ירושלמית אמיתית. "לדעתי הצנועה חן עזריאל הוא חלוץ שני קלאסי, סקנד סטרייקר", אומר קדוש, "הוא גולר. הוא שחקן שנותן תוצרת סטטיסטית של חלוץ ויש לו חוש ריח לשערים של חלוץ, אני חושב שהשנה הוא היה מצוין, בעיקר כששיחק מאחורי יבואה. הוא יכול לשחק בכנף, הוא שחקן מגוון ומחויב, גם הגנתית הוא טוב וזה חשוב לשחקן אגף, אבל אני בטוח שהוא טוב יותר כחלוץ שני שיכול לבצע תנועה מעולה על הקשת מאחורי החלוץ. אני חושב שעדיף לא לכבול אותו למשימות הגנתיות אלא לתת לכישרון ההתקפי שלו להתפרץ. אתה יודע, ראול הגדול נתן את שיא הקריירה שלו כחלוץ שני. עכשיו, חן הוא בטוח לא ראול. אם אני אמשיך לדבר על ראול אני אצטרך להשיל נעלי מעל רגלי, אבל מה שאני רוצה לומר זה שכשחן משחק חלוץ שני, הוא מביא את היכולות שלו לידי ביטוי מקסימלי".

"היעד שלי הוא נבחרת ורק אז אירופה"

עזריאל, שבתקופתו בנוער של בית"ר זכה לכינוי "במבי" בזכות הצעדים הארוכים שלו, כנראה הולך למצוא את עצמו במכבי בסיטואציה שבה הוא כבר נתקל בעבר - מאבק על המקום בהרכב. כשדוואלשווילי ממשיך לספק את הסחורה ואלישע מאמין מאוד בעמאשה, נראה שעזריאל עשוי להתחרות בשלב הראשון מול עידן ורד על המקום בכנף ימין.

"במכבי חיפה יש הרבה שחקני התקפה מצוינים ולקחתי את הכל בחשבון, ומי שטוב ישחק", אומר עזריאל. שום אומר כי "כשהוא ישחק בימין ורד יכול לשחק בשמאל, ורד הוא שחקן שהיכולת שלו לא נפגעת אם הוא עובר כנף, זה יכול להיות אידיאלי עבור חיפה מבחינה טקטית".

יהיה מעניין לראות כיצד עזריאל יתמודד עם המאבק הקשה על ההרכב. בבית"ר יודעים לספר על שחקן שצריך הרבה חיבוקים ושניזון משמחת חיים. כשהוא שיחק הוא הראה מוטיבציה גבוהה. כשהוא ישב על הספסל לא היה לו קל. עזריאל עבד חזק מאוד על עצמו בשנה האחרונה וזה צריך להיות סימן מעודד מהבחינה הזו. "הוא צריך להוכיח שהוא יודע להתמודד עם מאבק. זה עניין מנטלי", אומר שרף, "הוא עובד ומשתפר בזה וצריך להמשיך ככה. להיות שחקן טוב במכבי חיפה זה גם עניין של מוכנות שכלית וזה מבחן עבורו. הוא חייב לדעת לקבל את העובדה שלא תמיד הוא ישחק ומהבחינה הזו טוב שזה היה ככה גם בבית"ר, הוא לא מגיע עם תחושה של כוכב וזה חשוב. יהיה לו מאבק, הוא צריך לעבוד קשה באימונים ואם הוא יהיה טוב הוא ישחק. אני מאמין שכשהוא ישחק הוא יוכיח את עצמו".

מה שעשוי לסייע לעזריאל בהתאקלמות במכבי חיפה, לדעת אנשים שמקיפים אותו כבר שנים, הוא האופי שלו. גיא עזורי שאימן אותו בנוער מספר תמיד עד כמה עזריאל הוא בחור אינטליגנטי. לופא קדוש מסכים: "רואים שחן שחקן שחושב מהר, יש הרבה שכל במשחק שלו. אני זוכר שכבר בנוער הוא היה משחק עם לב, נשמה ועוצמה. עד העונה האחרונה הדברים האלה לא באו לידי ביטוי ולא באשמתו בלבד, צריך לזכור את כל הסיטואציה בבית"ר, שזה לא דבר קל לשחקן צעיר. חן יכול להיות שחקן מוביל בכדורגל הישראלי גם בזכות האופי. יש לו אישיות של מנהיג והוא הראה את זה בזמנו בקבוצת הנוער". שום מסכים: "חן בחור רציני, שעובד קשה. אצלי הוא היה בתחילת דרכו, רק עלה מהנוער ובא לקבוצה עם כוכבים מפה עד הודעה חדשה, והראה מוסר עבודה גבוה".

היה מעדיף בכלל להישאר בבית"ר. עזריאל (תצלום: אמיל סלמן)

גם אם ההתאקלמות בחיפה תיקח זמן מה, עזריאל מאמין בעצמו. "להתנתק מהעיר ירושלים זה לא קל לי בכלל, אני גר בירושלים ולא עזבתי אותה מאז שנולדתי", הוא אומר, "זה קשה לי, אבל לשמחתי את הימים הראשונים אני מעביר עם אמא שלי ואחותי שהן פה איתי וכמובן החברה שלי, כולם עוזרים לי לרכך את הנחיתה. יש לי מלחמה על ההרכב ואני רוצה להוכיח שאני ראוי. אני מודע למחויבות שיש למכבי חיפה להצלחות גם בארץ וגם בזירה האירופית, אני מקווה רק להשתלב בכל זה כמו שצריך ולהיות חלק פעיל בקבוצה המצליחה הזו".

אם הכל ילך כמו שצריך, עזריאל אמור למצות את הפוטנציאל שלו ולפרוץ במכבי חיפה. "יכול להיות שבחיפה עם השקט המקצועי שיש בקבוצה והשחקנים הטובים סביבו הוא יוכל להביא את היכולות שלו לידי ביטוי בצורה הרבה יותר טובה", אומר שרף, "הוא שחקן אירופי בנתונים שלו אבל יש לו עוד דרך ארוכה עד לשם. שנתיים-שלוש טובות בחיפה וזו תהיה המקפצה שלו לליגות גדולות באירופה, אין סיבה שהוא לא יעשה זאת". עזריאל מציין כי "היעד שלי הוא קודם כל נבחרת ורק אחרי זה אירופה, אני מאמין שכדי לצאת לאירופה צריך להגיע לנבחרת ולהצליח בה".

לא רבים יודעים, אבל מכבי חיפה רצתה את עזריאל כבר בספטמבר 2006 אחרי שהילד כבש צמד בהפסד 4-2 של הנוער הבית"רי בקצף. כמעט חמש שנים עברו והילד גדל והנה הוא כאן. "המהלך הזה לא היה הבחירה הראשונה שלי, הייתי מעדיף להישאר בבית"ר אבל הגעתי למועדון כמו מכבי חיפה שכל שחקן יכול רק לחלום להגיע למקום שכזה. זו קבוצה טובה עם שאיפות ובמה מצוינת להתקדם גם ברמה הארצית וגם אם אתה מכוון לאירופה, מכאן זו מקפצה מצוינת", מסכם עזריאל.

אליניב ברדה: קיוויתי לפגוש את מכבי חיפה רק בשלב הבתים

ליגת האלופות: מכבי חיפה הוגרלה נגד גנק בשלב הפלייאוף

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ