משה הרוש

במין אפקט פרפר, צהלו בשבוע שעבר ברחובות אודנסה הדנית ובשל כך גם ברחוב המסגר בתל אביב, שם שוכנים משרדיו של יעקב שחר, בעלי מכבי חיפה. הדנים הדיחו את פנאתינייקוס מסיבוב המוקדמות השלישי של ליגת האלופות, והדבר הבטיח כמעט סופית את העברתו של תמיר כהן לחיפה.

מרגע שהיוונים איבדו את המפעל האירופי הבכיר, ידע הקשר הישראלי בן ה-27 כי פנאתינייקוס, בה סגר את תנאיו, כבר אינה אופציה. חיפה, כמו לפני מספר שבועות, היתה שוב על הקו. די מהר הונחת כהן בכרמל, תמורת חוזה לארבע שנים ושכר של כ-300 אלף יורו בשנה. "אם פנאתינייקוס לא היתה מודחת מליגת האלופות, תמיר היה חותם שם", מספר אלון נתן, כוכב מכבי תל אביב לשעבר והאיש הקרוב ביותר לקשר מאז מות אביו, שחקן העבר אבי כהן. "ההדחה של היוונים זיעזעה את הקבוצה וגרמה לו להתלבטות אמיתית. גם אם חיפה היתה מודחת מול מאריבור, האופציה הזו היתה פחות מפתה אותו ולא בטוח שהוא היה חותם שם".

לעמוד הפייסבוק של ספורט הארץ

אחרי שלוש שנים מלאות בעליות ובירידות בבולטון האנגלית, חוזר כהן ארצה. קשה לומר "חוזר הביתה". אחרי מות אביו בתאונת דרכים בדצמבר שעבר, הניחוש הראשון היה קאמבק של הבן לקבוצה בה החלו שניהם את הקריירה, מכבי תל אביב. "הם הביעו עניין, אבל לא הראו רצינות גדולה", מספר נתן, "הם לא עשו את המאמצים הגדולים כמו שבחיפה עשו, ולכן תמיר לא חזר לשם".

מאמן חיפה, אלישע לוי, סימן אותו כבר לפני כחודש וראה בו פתרון מושלם לחיזוק מרכז הקישור. "הוא חכם ומאוד מנוסה", אמר אז לוי, "אין ספק שהוא יכול לתרום לנו המון". מיד לאחר ההעפלה לפלייאוף ליגת האלופות, החלו ראשי המועדון להניע מחדש את העסקה במטרה להספיק לרשום את כהן למפגש הראשון מול גנק בשבוע הבא. המשימה הוכתרה אתמול בהצלחה, אך כולם כבר מבינים כי "ייקח זמן עד שכהן יחזור לעניינים".

כהן עם הגעתו לבולטון בינואר 2008. מתוך: יו-טיוב

אמא לא לחצה

חודשים קשים וכואבים עברו על כהן מאז מות אביו. כבר אז העלתה משפחתו את האפשרות שישוב ארצה, להיות בקירבתם. אמו דורית, לעומת זאת, הבהירה לו כי "בכל מה שקשור לקריירה שלך, אני לא רוצה להוות גורם בהחלטות שלך לחזור לארץ או להישאר באירופה. אל תחשוב עלי בעניין הזה, לא זה מה שיכתיב לך את ההחלטה. אתמוך בכל החלטה שלך, רק שתהיה מאושר ושלם עם עצמך".

בשבועות שאחרי הטרגדיה המשפחתית, זנח השחקן את עיסוקיו בבולטון ולא התאמן. "במשך חודשיים", מחדד נתן, "הוא נמנע מכל פעילות ספורטיבית". בצל הכאב העצום, החל אט אט לחזור לשגרת האימונים בבולטון, אך כמעט לא זכה לדקות משחק. היה לכהן ברור שהרומן עם האנגלים בדרך לסיום. את מרבית הזמן הפנוי ניצל לביקורים חפוזים בארץ ותפס את תפקיד "ראש המשפחה", כהגדרת אמו.

"הוא תמיד היה על ציר אנגליה-ישראל, מתוך דאגה לכולנו", היא מספרת, "גם אנחנו ביקרנו אצלו לא מעט. הוא הרגיש אחריות גדולה לדאוג לי ולאחים שלו. הפכנו למשפחה מאוד מגובשת, מאוחדת וחזקה והוא גילה חוסן נפשי עצום. הוא שאב את האופטימיות וההתמקדות בדברים הטובים מאבא שלו. חזרנו לשגרת חיים, המשכנו לחייך ולחיות, למרות התהום העמוקה שנפערה במשפחה".

עם הזמן החל כהן לאסוף את השברים והבין שהקריירה היא לא סתם תחביב, אלא מקור פרנסה. "אבא שלי היה רוצה שאמשיך להצליח", דאג לספר לכולם. מפעם לפעם זכה לדקות משחק בבולטון, ואפילו כבש מול ארסנל וחגג עם חשיפת חולצה ועליה הדפס פרצופו של אביו, אך היעד היה העונה הבאה. "הוא ידע שבבולטון לא בונים עליו", אומר בן דודו עומר פרץ.

עוד בטרם הסתיימה העונה באנגליה נצמד כהן למאמן כושר אישי. "הוא ויתר על הפגרה ובחודשיים האחרונים עבד קשה, פעמיים ביום, כדי לשמור על כושר", מגלה נתן, "אין ספק שחסר לו כושר משחק, בדיוק כמו כל שחקן שלא משחק הרבה זמן. גופנית הוא מוכן למפגש מול גנק, אבל ייקח עוד זמן עד שייכנס לעניינים". גם פרץ סבור כי הצטברה חלודה: "שאף אחד לא יצפה ממנו מיד להוקוס פוקוס ולקסמים. זה ייקח זמן, אבל לשחק כדורגל הוא בטוח לא שכח. את התרומה המנטלית שלו ירגישו בחיפה כבר במשחקים הקרובים, בשביל היכולת יצטרכו טיפה סבלנות".

חיפה, יש לציין, לא ממש היתה בתכניות של כהן. "אני מעדיף למצוא קבוצה באירופה", אמר למקורביו, "זה לא הזמן לחזור לישראל". סוכנו פיני זהבי פעל בנושא, אך לא השיג הצעות אטרקטיביות. מכבי תל אביב, כאמור, הביעה התעניינות, אך התקפלה כששמעה על התכניות האירופיות. "תמיר היה מאוד מבולבל ולא ידע מה לעשות", מספר פרץ.

כשהבין כי אירופה לא ממש מחכה לו, החל לכלכל את צעדיו. יוון כאמור ירדה מהפרק רק בשבוע שעבר. נותרה רק חיפה, שהעניקה לו כיד המלך כדי שיחתום. "הוא התלבט עד הרגע האחרון", מגלה נתן, "הרצינות, ההגינות, ההתנהלות האדיבה והאנרגיות שהשקיעו בחיפה להחתימו גרמו לו לענות בחיוב. הוא ראה ששחר דואג לו לא פחות מאשר לקבוצה. ברור שהקירבה למשפחה היוותה משקל, אבל הסיבה המרכזית לחזור לארץ היתה ההתנהלות של חיפה מולו". עכשיו זה ברגליים שלו.

גנק סופגת מכל הכיוונים

פרנקי ורקאוטרן, מאמן גנק, עזב לטובת משרה בקבוצת אל ג'זרה מאיחוד האמירויות, כך דיווח אתר ההתאחדות המקומי. ורקאוטרן, המוגדר עדיין כמאמן, צפוי להיפגש הבוקר עם אנשי הקבוצה, ואחר כך צפויה הידיעה לזכות לאישור. גנק הודיעה אמש שהקשר הפצוע, קווין דה ברוין, יחמיץ את המפגשים עם חיפה.

אחרי תמיר כהן, השלימו אתמול הירוקים את חיזוק הקבוצה, עם צירופו לארבע שנים של החלוץ אלון תורג'מן. אופציית הקפאתו של אנדרי פיליאבסקי ירדה בשלב זה מהפרק. חוזהו של ולדימיר דוואלישווילי, שמסתיים במהלך העונה, שודרג ב-25% והחלוץ ייהנה משכר של כ-160 אלף דולר בשנה.

אלי שווידלר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ