נבחרת כדורעף הנכים של ישראל

לא הרבה דברים טובים יצאו ממלחמת יום כיפור, פרט אולי לנבחרת כדורעף הנכים של ישראל

אריה ליבנת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אריה ליבנת

9.8.1976 שלושה חיילים נהרגו ועוד שבעה נפצעו במבצע "רודוס", בו כבשו כוחות הצנחנים את אי האלמוגים המצרי שדואן ב-22 בינואר 1970. שלושה מהפצועים - חגי זמיר, אהרון דנציגר ושלמה אשכול - הרכיבו כעבור שלוש שנים את נבחרת כדורעף הנכים הראשונה בישראל. אחרי מספר אימונים בלבד, הם יצאו לאליפות אירופה באוסטריה וזכו במדליית ארד. "רובנו היינו קיבוצניקים שהלכו ליחידות קרביות ושיחקנו כדורעף לפני הפציעה", מספר זמיר, "היינו רק צריכים להסתגל לנכות".

אשכול פרש מהנבחרת לאחר האליפות, בעוד שזמיר ודנציגר היו שותפים להתפתחות הענף וספורט הנכים כולו בעקבות הקמת "בית הלוחם" בתל אביב בשנת 1974. כעבור שנתיים זכתה הנבחרת באליפות העולם בבון ושלושה חודשים לאחר מכן יצאה למשחקים הפראלימפיים בטורונטו. הרכב הנבחרת כלל את זמיר ודנציגר, יחד עם אליעזר קלינה שנפצע במלחמת יום כיפור ברמת הגולן ושימש כמאמן-שחקן, רוני פרדקין מגולני שגם נפצע ביום כיפור, יגאל פזי שנפצע במלחמת ששת הימים, משה ברבלט ששתי רגליו נקטעו במבצע כארמה בירדן ב-1968, גדי לנצר שנפצע בסיני במלחמת ששת הימים, ודני גלעדי שידו השמאלית נקטעה במלחמת ההתשה.

בטורניר השתתפו רק ארבע נבחרות - ישראל, בריטניה, קנדה ופינלנד. "כל השנים סבל הענף ממיעוט נבחרות, חלק גם לא הגיעו כי ידעו שאין להם סיכוי לנצח". הטורניר לא היה כוחות. ישראל ניצחה את אנגליה, קנדה ופינלנד בשתי מערכות ובגמר שוב גברה על אנגליה בשתי מערכות. "המשחקים היו משעממים. ניצחנו מערכות על האפס או על נקודה או שתיים", משחזר זמיר, "עיקר העניין היה במשחקי ראווה שעשינו מול מאמנים ומלווים. ספורט הנכים בעולם באותה תקופה היה בעיקר שיקומי, לימדו את הנכים כדורעף אחרי הפציעה. אנחנו כבר היינו ספורטאים, חלק בענפים אחרים - קלינה שיחק כדורגל בהפועל פ"ת, גלעדי היה אתלט שהשתתף במכביה לפני שנפצע".

ישראל סיימה את המשחקים בטורונטו במקום השלישי בטבלת המדליות עם 40 זהב, 13 כסף ו-16 ארד, תוצר של שלוש מלחמות. במשחקים הבאים היא לא סיימה אפילו בעשירייה המובילה, אבל נבחרת הכדורעף המשיכה את תור הזהב.

היא זכתה גם במשחקים בהולנד ב-1980 ובלונג איילנד ב-1984. בנוסף זכתה באליפות אירופה ב-1979 ובאליפות העולם ב-1983. למעשה, במשך שבע שנים מיום הקמתה לא הפסידה הנבחרת אפילו מערכה, עד שנזקקה לחמש כדי לנצח את מערב גרמניה בגמר ב-1983. כעבור שנתיים ספגה הפסד ראשון לאותה נבחרת בגמר אליפות העולם בנורווגיה. הנבחרת המשיכה להימנות על הצמרת העולמית וזכתה בכסף באליפות העולם ב-1986, ארד באליפות אירופה ב-1987, כסף באולימפיאדת סיאול ב-1988, ארד באליפות אירופה וכסף באליפות העולם ב-1989.

הנבחרת גם שיחקה כל השנים בליגה ה"רגילה" לכדורעף בארץ בהצלחה מרובה. "היינו קבוצה מגובשת, היתה רוח קבוצתית עם הרבה לחימה. בהתחלה הסתכלו עלינו בתור החבר'ה עם הפרוטזות, אבל אחר כך חששו לשחק נגדנו. רצנו פחות מהר מהיריב כדי להציל כדורים, אבל היינו חבורה של לוחמים".

מ-1990 חלה ירידה ברמת הנבחרת ומאז היא לא זכתה יותר בטורנירים גדולים. "ספורט הנכים בעולם הפך להיות יותר מקצועני, היום מושקע בו הרבה מאוד כסף וגם משתפים נכים קלים יותר", מסביר זמיר.

ההידרדרות הגיעה למצב של סגירת הנבחרת בשנת 2002. "התחלנו להזדקן והיה קשה לגייס צעירים לעסק. היום יש פחות מחויבות למסגרות לאומיות. אנשים חושבים על כסף, אצלנו זה לא היה שיקול בכלל. אנשים עבדו, למדו, הקימו משפחות והיו מגיעים כל אחד ממקום מגוריו לאימונים ולמשחקים. כשההמנון נוגן ודגל ישראל הונף, עמדנו עם דמעות בעיניים".


נבחרת ישראל זוכה בזהב

נבחרת כדורעף נכים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ