גולף: נושאי הכלים - הרבה יותר ממה שחשבתם

בעבר, הדרישות העיקריות מנושאי הכלים של שחקני הגולף היו להופיע, לשמור על הקצב ולשתוק. כיום הם נדרשים להפגין ידע בענף, לקבל החלטות מהירות במצבי לחץ ולדעת כיצד לטפל בקפריזות של מעסיקיהם. עבודת חלומות? רק עבור מי שלא התנסה בה

ניו יורק טיימס
לארי דורמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס
לארי דורמן

עלייה למדשאות של טורניר בסבב ה-PGA אינה מיועדת לרכי לב. הדבר דורש כוח פיסי, קשיחות מנטלית, גמישות, יכולת ניהול מסלול, דיוק, תעוזה ועור עבה. ואלו רק הדרישות מנושאי הכלים. השחקנים גם צריכים לדעת לחבוט כדורים ארוכים ולייצר חבטות עדינות ומדויקות.

לאחרונה הוסט אור הזרקורים למקצועם של נושאי הכלים ("קאדי") בעקבות הפרידה הפומבית של טייגר וודס מסטיב וויליאמס, נושא כליו, אחרי 12 שנים. באינטרנט הירבו לדון בנושא, עם שטף של פניות רציניות - וגחמתיות - שהביעו עניין בהחלפת וויליאמס במשרה, השווה מיליון דולר בשנה.

התגובה ההולמת לכך היא: תמשיכו לחלום. ראשית, המשרה נתפסה - מי יודע לכמה זמן - כשוודס מינה לתפקיד את ביירון בל, חבר ילדות ונשיא חברת עיצוב המסלולים שלו. אז הניחו את וודס בצד לרגע ותשקלו מה נדרש כדי להיות נושא כלים. מדובר באדם שבאופן בסיסי נושא את הציוד ומשמש יועץ לאורך 18 הגומות במסלול, כשהגולפאי צריך לבחור בין חבטות ומחבטים שונים, ובדרך הנכונה להגיע לגומה.

הדרישות הבסיסיות, אם כך, הן גב חזק, רגליים חזקות וידע בענף. ניסיון משחק ברמות הגבוהות יהיה חיובי מאוד. עליך להיות אמין, גמיש, מסוגל להרבות בנסיעות ולקבל החלטות מהירות במצבי לחץ. על השכר ניתן לנהל משא ומתן, אבל דע כי מעמדך עלול להשתנות בכל רגע ללא כל התראה.

וזו רק ההתחלה. ישנן דרישות אינספור, הכוללות את היכולות להרגיע גולפאי לחוץ, לדחוף שחקן משועמם, לומר את הדבר הנכון בעיתוי הנכון, להתבדח כשזה מה שהוא צריך לשמוע ולא להיעלב במידה שהשחקן מתפרץ עליך לעתים. סווי באייסטרוס היה ידוע בהתפרצויות הזעם הללו.

חלק מהיכולות הללו, אם לא כולן, מעניקות מעמד מיוחד לנושאי הכלים הבכירים כמו וויליאמס, ג'ים מקיי, בילי פוסטר, ג'ו לקאבה, פול טסורי, ריקי רוברטס, טוני נווארו, ברט וולדמן, בובי בראון, מייק קאוון, ג'ון ווד, פני סוונסון, דיימון גרין וברנן ליטל. רוב השמות הללו, אם לא כולם, הוזכרו כמועמדים לעבוד עם וודס.

ישנן גם מיומנויות נוספות. נושאי הכלים משמשים שוטרי תנועה, פסיכיאטרים ומטאורולוגים. הם נהגים, משרתים ושומרי ראש, שותפים וחברים לארוחת הערב. כשהמצב מחמיר, הם משמשים כלבי שמירה, כלבי תקיפה - או הכלב הנזוף כשהבעלים שלו אינו מאושר. וכפי שאמר לי ווסטווד כשנטען כי פוסטר, נושא כליו, עשוי לעבור לוודס: "נושאי כלים טובים שווים זהב לפעמים".

דע את מקומך

התשובה לשאלה כמה זהב בדיוק, היא בין השחקן לנושא כליו. הנוסחה הסטנדרטית היא 1,000 דולר לשבוע בנוסף ל-5% מהרווחים עבור טורניר שמסתיים מחוץ לעשירייה הראשונה בדרוג, 7% עבור מקום בעשירייה ו-10% מצ'ק על זכייה. אם שחקן מודח אחרי יומיים ולא מרוויח דבר, כך גם נושא כליו.

כאשר שחקנים ונושאי כליהם רבים - וזה קרה הרבה השנה - מתברר שגם הטובים ביותר יכולים לאבד את משרתם, כתוצאה מגחמה או עלבון, ברגע של כעס או בגין הפרת קודים לא כתובים של המקצוע. בעבר הם הסתכמו בשלושה: תופיע, תשמור על הקצב ותשתוק. כעת הם שגורים כל כך שאפילו אין טעם לדון בהם, אבל הפרת האחרון ביניהם נותרה הגורם העיקרי לפרידה.

ב-1999 נפטר וודס מקאוון, נושא כלים ותיק, אחרי שהעניק ראיון ל"גולף דייג'סט". למרות שקאוון חשף מעט מאוד מלבד השכר שקיבל מוודס, הדבר התווסף למטרדים אחרים שנגעו לפרופיל הציבורי המתחזק של נושא הכלים, שזכה לעסקות חסות, פרסם קלטת והירבה לחתום למעריצים. וודס, שאמר כי קאוון "מכיר אותי ואת המשחק שלי, הוא מחבריי הטובים", נפרד ממנו בקצרה: "זה הזמן להמשיך הלאה".

לא סתם נשמע הדבר מוכר. זה בערך מה שאמר השנה ארני אלס לרוברטס, ושון אוהייר לליטל, ודסטין ג'ונסון לבראון. ואלו רק ההדחות הבכירות. מדי שבוע בסבב, שחקנים בוחנים נושאי כלים חלופיים. מצד שני, שחקנים גם יכולים לגונן על שותפיהם לדרך. לאחרונה יצא רורי מקילרוי במתקפה בטוויטר נגד פרשן, שדיבר על ניהול מסלול גרוע של אלוף ארצות הברית במהלך תחרות והמליץ לו למנות את וויליאמס במקום ג'יי.פי פיצג'ראלד.

נושא כלים לא חייב להיות שחקן טוב בעצמו, אבל זה בהחלט עוזר. כשנשאל בעניין, אמר דיימון גרין, ה"קאדי" החדש של ג'ונסון: "אני חושב שזה החלק הגדול ביותר. להיות שחקן טוב עוזר. אתה יודע מה מרגיש שחקן כשהוא בגומות האחרונות ותחת לחץ. טוב לדעת מתי לפתוח את הפה, ומתי לא".

הפתרון של טייגר

סטיב וויליאמס עבד עם טייגר וודס מאז 1999, היה שותף ל-13 מ-14 זכיותיו בטורנירי מייג'ור ודבק בו אחרי פרשיית הבגידות, שמאז חשיפתה בנובמבר 2009 לא חזר השחקן לעצמו. הפרס שלו בחודש שעבר היה פיטורים.

"אני יכול להביט לאחור ולומר שבזבזתי שנתיים מחיי, בגלל שהוא לא התחרה בקביעות, סבל מפציעות ושיחק גרוע", אמר וויליאמס, "הייתי מוכן להישאר אתו גם במצבים הקשים, כך שמצאתי את התזמון מדהים". הוא סיפר כי אמר לוודס בזמנו שאיבד את הכבוד כלפיו ושעליו להרוויחו מחדש. "לא משנה כמה מהכבוד טייגר הרוויח חזרה", סיכם, "הרגע הוא שוב איבד אותו".

בעוד וודס מינה, זמנית לפחות, את חברו ביירון בל - שלפי הטענות בזמנו סייע בארגון הנסיעות והדיור עבור הפילגשים שלו - גם וויליאמס לא נותר לבד. הוא ישמש כנושא הכלים הקבוע של האוסטרלי אדם סקוט, עבורו עבד על בסיס זמני כשוודס היה פצוע. כבר ביום ראשון הניב שיתוף הפעולה הזה הישג, כשסקוט זכה בטורניר "WGC אינביטיישונל" ו-וודס סיים הרחק מאחור. וויליאמס ניצל זאת לעקיצה נוספת: "הייתי המום שנזרקתי, אם לומר את האמת. זה הניצחון הכי מספק שהיה לי אי פעם".

אמיר ענבר

הכינו את המחבטים

אליפות ה-PGA, אחד מתוך ארבעה טורנירי מייג'ור בסבב, תצא היום לדרך בג'ונס קריק, ג'ורג'יה, ותסתיים ב-14 באוגוסט. 156 שחקנים ישתתפו במהדורה ה-93 של האליפות. 14 מתוכם הם זוכי עבר, ביניהם טייגר וודס, פיל מיקלסון והאלוף הנוכחי מרטין קיימר

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ