מעין פורמן: "אמרתי שאני מסוגלת. מסביב הפסיקו להאמין בי"

מעין פורמן היתה נערת הזהב של הקפיצה לגובה, עד שצצה דניאל פרנקל והותירה אותה הרחק מאחור. אחרי תקופת שפל, במהלכה אף שקלה פרישה ("לא הולך לי, אז למה אני צריכה את זה?"), היא סוף סוף המריאה מעל 1.92 מטר, והחייתה את חלום אליפות העולם והאולימפיאדה: "הראיתי לכולם ולעצמי שאני יכולה להתחרות ברמות הגבוהות"

אורי טלשיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורי טלשיר

בשבוע שעבר, אחרי תקופה ארוכה של תוצאות מאכזבות בתחרויות הגדולות, מצאה עצמה מעין פורמן מהרהרת לראשונה באפשרות לסיים את פרק האתלטיקה בחייה. "אמרתי לעצמי שלא הולך לי, אז למה אני צריכה את זה?", היא נזכרת, "זו המחשבה שלפתע השעון מתקתק, צריך לקבוע קריטריונים וצצים פחדים של 'מה יהיה?'".

לעמוד הפייסבוק של ספורט הארץ

אלא שתוך זמן קצר, התעשתה הקופצת לגובה. "גרמתי לעצמי לחשוב חיובי. אמרתי לעצמי 'את בסדר? את יודעת שזה מה שאת צריכה לעשות וזה מה שאת טובה בו, אז תאספי את עצמך כמו שצריך ותקפצי'. אולי דווקא כששיניתי גישה והוצאתי מהראש את המחשבות השליליות, פתאום גם התוצאות הגיעו".

ביום שלישי, אחרי תקופה בה נתקעה על תוצאה של 1.85 מטר, התייצבה פורמן לתחרות בהדסה נעורים. מולה ראתה שוב את היריבה דניאל פרנקל, שהגיחה לענף בשנה האחרונה, תפסה בעלות על השיא הישראלי ומיקדה את מירב תשומת הלב. כאשר הרף עלה ל-1.90 מטר, גובה שפורמן מעולם לא צלחה, התעלתה החיפאית הדקיקה ושיפרה את שיאה האישי (1.89 מטר). כשפרנקל מחוץ לתמונה, עברה פורמן בניסיון הראשון גם 1.92 מטר והשוותה את השיא הישראלי באיצטדיון פתוח.

מעין פורמן במקום הנכון, מעל לרף. "קפיצה לגובה היא בעיקר עניין של מצב רוח, ועכשיו מצב הרוח שלי בשמים" (תצלומים: שרון בוקוב)

"זה לא הפתיע אותי", מספרת פורמן, "מהבוקר היתה לי תחושה טובה וגם בחימום הרגשתי שאני מסוגלת לקפוץ היטב. פשוט שמחתי שסוף סוף פרצתי את מחסום ה-1.90 מטר. בגובה הבא הכנסתי את עצמי חזרה לפוקוס ואמרתי 'פשוט תקפצי ותראי מה את יודעת לעשות'".

זה בראש שלך

אחרי תקופה ארוכה של דשדושים, החלה פורמן בת ה-24 לממש את הפוטנציאל שטמון בה. "ידעתי מזמן שיש לי את זה ברגליים. בתקופה האחרונה היתה לי בעיה בהרצה, עבדתי על זה המון וזה הצליח". בכך שעברה 1.92 מטר, היא קבעה את קריטריון B האולימפי והבטיחה לעצמה שנה נוספת של השתייכות לפרויקט הקופצים ולסגל האולימפי המורחב, שפירושם תמיכה רפואית וכלכלית.

"ירד ממני המון לחץ", היא מודה, "יש לי שנה שלמה להשיג את קריטריון A לאולימפיאדה (1.95 מטר) מבלי לדאוג. גם אחרי אכזבות, תמיד אמרתי שאני מסוגלת. אנשים מסביב הפסיקו להאמין בי. פתאום, אחרי הקפיצות האלו, הם הבינו שלא אמרתי את זה סתם. פתאום בתחרות אחת זה הסתדר והכל נראה אחרת. תהיתי שאם עברתי בכזו קלות 1.90 ו-1.92, מה היה כל כך קשה לעשות את זה לפני כן?! חבר שלי אמר שכנראה הייתי צריכה להיות מוכנה לזה בראש".

ממצב של שליטה בלעדית בענף, הפכת בשנה החולפת למספר שתיים. זה השפיע עליך?

"התוצאות של דניאל מדהימות, אבל אני תמיד מתעסקת רק בעצמי. בסופו של דבר, אני היריבה הכי גדולה של עצמי. אני אגרום לעצמי להצליח או ליפול. אולי בגלל ששתינו לא מתעסקות יותר מדי אחת באחרת, אנחנו גם חברות. בזמן תחרות אין חברים, אבל לפני ואחרי אין לנו בעיה לדבר ולברך אחת את האחרת על תוצאות. בניגוד לענפים אחרים, שתינו יכולות להיות באולימפיאדה וכל אחת חושבת מה היא צריכה לעשות כדי להגיע לשם. העובדה ששתינו קופצות רק תורמת לנו, עכשיו התחרות עוד יותר צמודה".

תהית מדוע ההתקדמות שלה מהירה יותר?

"אף פעם לא הסתכלתי על זה ככה. אמרתי לעצמי 'בסדר, היום שלי יבוא'. ההתקדמות שלי יותר אטית ואולי לוקח לי יותר זמן להתחבר, אבל הצד המנטלי שלי מאוד חזק. אני מאמינה שהחיים תמיד בוחנים אותנו, ואולי הייתי צריכה לחוש כישלון כדי לדעת מהי הצלחה. תמיד יש מהמורות וקשיים, אבל דווקא העובדה שלא הלך לי כל כך היא שחיזקה, חישלה וגרמה לי ליהנות יותר מההצלחה הנוכחית".

בעקבות החלום

חרף ההישג, פורמן עדיין מחוץ לאליפות העולם. כדי להמריא לשם בסוף החודש יחד עם פרנקל, עליה לעבור 1.95 מטר בתחרות שתתקיים ביום שני ותהווה הזדמנות אחרונה. "ברור שאני רוצה להפציץ שוב, אבל איני לחוצה. יכול להיות שזו תהיה התחרות האחרונה שלי העונה, יכול להיות שלא. אבוא לקפוץ בכיף, אך גם אם לא אגיע לאליפות העולם, האולימפיאדה היא המטרה הכי חשובה".

את המשחקים בלונדון, אם תהיתם, פורמן לא מתכוונת להחמיץ. "אני רואה את עצמי שם. יש לי הכישרון והיכולת לעבור 1.95 מטר. זה החלום שמניע אותי, ועכשיו הוא מתחיל להיראות קרוב יותר. שלושה סנטימטרים זה המון, יש אנשים שעובדים על כך כל החיים ולא מצליחים. אני מקווה שלא אהיה כמותם, אלא שאעבוד כל החיים ואצליח.

"התחלתי לקפוץ בגיל מאוחר יחסית ויש לי עוד הרבה מה לשפר. קפיצה לגובה היא בעיקר עניין של מצב רוח, ועכשיו מצב הרוח שלי בשמים. הראיתי לכולם ולעצמי שאני יכולה להתחרות ברמות הגבוהות. אני לא חושבת ששכחו ממני, אבל בזכות הקפיצות האחרונות הפכתי את התחרות ליותר מעניינת".

בניגוד להרהורים שפקדו אותה בשבוע שעבר, עתה היא נחושה וממוקדת מתמיד. "אני יודעת מה הכי טוב לי", מכריזה פורמן, ומתמסרת לקפיצה: "אפשר ללמוד בכל שלב בחיים, אבל עכשיו עלי להתרכז אך ורק בחלום שלי".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ